بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
تخریب یخچال قدیمی اغولبیک در اثر بی توجهی مردم و میراث فرهنگی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢٩ اردیبهشت ۱۳٩٠

یخچال قدیمی روستای اغولبیک یکی از آثار منحصر بفرد در منطقه تکاب به شمار می آید و بنده با توجه به تحقیقاتم در این زمینه نظیر آن را در سایر روستاهای تکاب مشاهده نکرده ام .

کاربرد این این بنا که به صورت استوانه ای در زمین کنده شده  و سقف گنبدی آن به زیبایی با آجر ساخته شده است بدین صورت بوده است که در ایام زمستان متصدیان آن با یخ بستن آب حوض کناری بنا که از آب باران و برف تغذیه می شده است یخ ها را به صورت قالبی برش داده به داخل بنا انتقال می دادند و با توجه به برودت هوای داخل بنا مردم تا زمستان سال دیگر از یخ های ذخیره شده مخصوصا در ایام گرم سال برای مصارف روزانه و همچنین در مراسمات خود استفاده می کردند.

آن طور که اهالی قدیمی روستای اغولبیک می گویند یخ های این بنا علاوه بر استفاده روزانه مردم روستا به سایر روستاها و علی الخصوص تکاب منتقل می شده است.

متاسفانه چند سالی بود که برخی افراد بعد از تعطیلی فعالیت این یخچال با تصرف اراضی اطراف آن و ایجاد یک واحد گاوداری وممانعت از ورود مردم روستا و سایر بازدید کنندگان به اطراف بنا آسیب جدی به این اثر ملی وارد کرده بودند که با پیگیری شورای روستای اغولبیک و تذکرات متعدد اداره میراث فرهنگی تکاب این بنا از نابودی کامل نجات پیدا کرد اما نیاز به مرمت و باز سازی جدی دارد.

این بنا ی ارزشمند که قدمت آن به دوره قاجاریه بر مر میگردد در سال 1377با شماره ثبت2255 به عنوان اثر ملی ثبت شد.

بنا به گفته اهالی روستا این بنا که زمانی باعث افتخار روستای اغولبیک بوده است اکنون به مکانی برای گرد هم آمدن معتادان و افراد ولگرد و همچنین لانه ای امن برای سگهای ولگرد مبدل گشته است .

 

  نظرات ()
آقای فرماندار سهم تکاب از 5/2میلیون شغل سال 90چقدر است؟ نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٠

در آغازین ساعات حلول سال 90مردم ایران شاهد حضور آقای احمدی نژاد ریاست محترم جمهوری در مقابل دوربین های تلوزیونی بودند.

ایشان ضمن تبریک سال جدید یکی از مهمترین برنامه های دولت در سال 90 را ایجاد5/2 میلیون شغل جدید عنوان کردند.اعلام این خبر ضمن ایجاد امیدواری درمیان مردم این سوال را هم در اذهان به وجود آورد که این مشاغل چگونه،کی و کجا ایجاد خواهند شد و سهم استان و یا شهر محل سکونت من از این مشاغل چقدر خواهدبود ؟

چندی پیش استاندار محترم آذربایجان غربی در مصاحبه با سایت  کار و امور اجتماعی  استان سهم این استان را از این مشاغل جدید 113هزار شغل عنوان کردند.حالا جناب آقای داعی فرماندار محترم و دلسوزشهرستان تکاب سهم این شهرستان از این مشاغل چقدر خواهد بود؟

جناب آقای فرماندار شهر تکاب از نظر اشتغال در وضعیت مناسبی بسر نمی برد،خیل عظیمی از جوانان تحصیل کرده امروز بیکار هستند که این مسئله تاثیر منفی زیادی در روحیه آن ها و خانواده هایشان گذاشته است. کسانی هم که در اندک بنگاههای اقتصادی مشغول به کارند احساس امنیت شغلی نمی کنند.امروز درحالی که دولت محترم از ایجاد مشاغل جدید سخن می گوید شرکت پویا زرکان تعداد قابل توجهی از پرسنل خود را به دلیل آنچه که نقص فنی اعلام شد از کار اخراج ویا به قول خودشان تعلیق کردند که این عمل از سوی شرکت مزبور، شوک بزرگی را در آستانه روز کارگر به جامعه کارگری تکاب واردکرد.

آقای داعی امروز در حالی که دولت از ایجاد مشاغل جدید صحبت می کند جوانان معصوم تکابی در پی یافتن شغلی آبرومند ترک دیار گفته به شهرهای بزرگ علی الخصوص تهران پناه می برند و در این راه  خطرات و مشقت های بی شماری را  به جان می خرند.

جناب آقای فرماندار بنده به عنوان یکی از همین صدها جوان، بارها  درپارک خوابیدن های جوان تکابی،گرسنگی کشیدن هایش،به استثمار کشیده شدنش توسط کار فرمایان سودجو را که به خاطر دادن سر پناه به کارگر شهرستانی از او بیگاری می کشد را با چشمان خودم دیده ام.

بارها دیده ام جوانان شهرم که به امید پیدا کردن کاری آبرومند به تهران و اطراف آن آمده اند ،به خاطر دوری از کانون امن خانواده،چگونه توسط افراد شیاد به فساد کشیده شده اند و سر از خانه های تیمی،شرکت های هرمی،سر بساط معتادان یا خانه های فساد در آورده اند.

آقای داعی سالهای سال است که معادن تکاب از به کار گیری نیروی کار تکابی شانه خالی می کند و به بهانه نبود تخصص در جوان تکابی،نیروی کار خود را از شهرهای دیگر جذب می کنند ،آیا وقت آن نرسیده با ایجاد آموزشگاهها وآموزش جوانان مستعد این خلاء را پر کنیم؟              

جناب آقای داعی سال هاست که مردم خواستار ایجاد کارخانه های فرآوری و استحصال مواد معدنی در شهر تکاب هستند که اگر به آن جامه عمل پوشانده شود میتوانیم شاهد یک رنسانس در منطقه باشیم اما متاسفانه اقدامی در مورد جذب سرمایه گذارو یا تشویق صاحبان معادن برای این کار به چشم نمی خورد!

آقای داعی باتوجه به آب و هوای مناسب،طبیعت بکر،وجود نیروی کار جوان وتحصیل کرده و سایرپتانسیل های موجود در منطقه تکاب،بفرمایید سهم ما از این مشاغل وعده داده شده چقدر خواهد بود؟

 

  نظرات ()
درباره نماد میدان آزادی تکاب کج فهمی شده است ! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩٠

نمادسابق میدان آزادی تکابشورای اسلامی شهر تکاب در واکنش به انتشار مطلبی در البرزنیوز به تاریخ چهارم اسفند سال 89 جوابیه ای ارسال کرد که بدون کم و کاست در این شبکه خبری منعکس شده است.

به گزارش البرز متن کامل جوابیه شورای شهر تکاب به این شرح است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آقای شهردار لطفا ببینیدو پاسخ دهید!! (قسمت اول) نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩٠

امروزه پارکها و باغ های عمومی نقش مهمی را در زندگی شهری ایفا می کنند ،مردم شهرنشین به خاطر مشکلات زندگی ماشینی  شهری و کمبود فضا ازطبیعت فاصله گرفته اند و سعی  می کنند در اندک اوقات فراغت خود با پناه بردن به پارک ها تا حدودی این خلاء را در زندگی خود پر کنند.

در این بین شهرداری ها با سعی در ایجاد پارک های جدید و یا تقویت و ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات در پارک های موجود ضمن جلب رضایتمندی شهروندان ،کمک شایانی به پر کردن اوقات فراغت وهمچنین ایجاد نشاط وسر زندگی آنها می کنند.

پارک ملت شهرستان تکاب به عنوان اولین پارک ایجاد شده در این شهر سال هاست از محلی برای بازی کودکان گرفته تا مکانی آرام جهت مطالعه دانش آموزان،فضایی دلنشین جهت دور هم جمع شدن خانواده ها و غیره به عنوان تنها تفرجگاه مردم علی الخصوص در ایام سیزده بدر و یا جمعه ها مورد استفاده قرار می گیرد اما متاسفانه این پارک سال هاست که حال و روز خوشی ندارد و شهرداری تکاب به عنوان تنها متولی آن تقریبا آن را رها کرده و فقط به آبیاری درختان این باغ بسنده می کند.

تصاویر ارائه شده در زیر در مورخه 5/2/90از این مکان گرفته شده است،امید است جناب آقای رنجبر شهردار محترم تکاب با رویت این تصاویر جواب قانع کنند ه ای برای مردم تکاب داشته باشند.

نمای بیرونی سرویس بهداشتی

از سرویس بهداشتی این پارک می توان به عنوان یک فاجعه نام برد آقای رنجبر تا به حال چند بار به این سرویس سرک کشیده اید و یا از آن استفاده کرده اید اگر سرویس منزل و یا محل کار خودتان را به این شکل ببینید چه حالی به شما دست می دهد؟

آقای رنجبر آیا خزانه شهردای به اندازه ای خالیست که نمی توانید یک ظرف اسید یا جرم گیر برای شستشوی سرویس های بهداشتی تهیه کنید؟

دستشویی بدون آب و مواد شوینده

آقای شهردار آیا دخل و خرج شهرداری به قدری اصولی و دقیق است که کفاف خرید یک ظرف صابون مایع یا چند قالب صابون معمولی را خارج از برنامه نمی دهد!؟

تنها شیر آب قابل آشامیدن

جناب شهردار بیش از یک دهه است  آبخوری که در تصویر بالا مشاهده می کنید شیر آب ندارد ومردم ازآب این شیر به عنوان تنها جای مناسب آب می نوشند! به نظر شما وقت آن نشده که شاهد تحولی در این باره باشیم؟ آیا اجازه می دهید فرزند خودتان از این شیر با این وضعیت آب بنوشند؟

این جانب آماده ام در صورت ارائه پاسخ از طرف شهرداری تکاب ،آن را از طریق این وبلاگ تقدیم حضور همشهریان عزیز بکنم در قسمت بعدی تصاویر جدیدی از مشکلات پارک ملت تقدیم شما می شود.

 

 

 

 

 

  نظرات ()
نامه اعتراض و دادخواهی کارگران و کارکنان کارخانه طلای آقدره به رهبر انقلاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

کارگران و کارکنان اخراجی کارخانه‌ی طلا آقدره تکاب در حالیکه از نامه نگاری‌های متعدد به مسئولان محلی و استانی جهت رسیدگی به مشکلات شغلی و آسیب‌های جسمی و روانی خود نتیجه‌ای نگرفتند بر آن شدند تا صدای اعتراض خود را به رهبر معظم انقلاب برسانند.

این کارگران در نامه‌ای که در پارچه‌ای طویل نگاشته شده بود و به امضای قریب به اتفاق آنان رسیده است از مقام معظم رهبری تقاضای صدور دستور رسیدگی به وضعیت پیش آمده کردند.

در بخش‌هایی از این نامه آمده است:«کارگران و کارکنان اخراجی کارخانه طلای آقدره تکاب که به مدت هشت سال در این کارخانه مشغول به کار بوده‌ایم اکنون به انواع بیماریها مبتلا گشته و اعضای بدنهایمان با انواع سموم شیمیای دست و پنجه نرم می‌کند»

در این نامه چنین ذکر شده است:«کارخانه طلای آقدره تکاب در حالی به تخریب طبیعت و نابودی اکوسیستم محیط زیست اقدام نموده که ابتلاء کارگران به بخارات انواع سموم شیمایی در برخی موارد منجر به لطمات جبران‌ناپذیری برای کارگران شده است».

امضاء کنندگان این نامه تأکید کرده‌اند:« در این کارخانه جهت استحصال و فرآوری طلا روزانه 4 تن سیانور ، 6 تن انواع مواد سمی دیگر روانه منطقه و طبیعت تکاب نموده و عوارض آن گریبانگر کارگران شده و سلامتی آنان را به خطر انداخته است.»

در این نامه همچنین به اهمیت رسیدگی به شیوه فعالیت و نحوه استحصال ، استخراج و فرآوری طلا در کارخانه‌ی طلای پویا زرکان آقدره تکاب و استفاده و استخراج غیر اصولی از قسمت‌های پرعیار معدن  طلای آقدره تکاب تأکید شده است.

لازم به ذکر است کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویازرکان از سال 1383 در جوار معدن طلای آق دره تکاب به عنوان  دومین معدن طلای کشور با ظرفیت تولید سالانه 2/2 تن طلا با عیار 3 گرم در تن آغاز به کار نموده که که با تعطیلی آن و توقف فعالیت معدن بیش از ششصد نفر از کارگران و کارکنان آن شغل خود را از دست داده‌اند.

هم اکنون بیکاری کارگران ، وضعیت جسمی ، روانی و تهدید سلامتی آنان و نیز شیوه استحصال اصولی و بی توجهی کارخانه‌‌ی طلای آق دره به بهره‌برداری با موازین قانونی به مسئله اصلی معترضان به فعالیت آن تبدیل شده است.

منبع خبر :آینانیوز

ارسالی توسط امیر خالق نژاد

  نظرات ()
تجمع اعتراض آمیز کارگران اخراجی مقابل فرمانداری تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٧ اردیبهشت ۱۳٩٠

 امیر خالق نژاد(خبرنگار آینانیوز-تکاب)/ جمعی از کارگران و کارکنان اخراجی کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویازرکان آق دره تکاب پیش از ظهر روز یکشنبه چهارم اریبهشت ماه در مقابل درب ورودی و حیاط فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

این کارگران که چند روز پیش به علت آنچه که تعطیلی کارخانه طلای آقدره اعلام شده بود شغل خود را از دست داده‌اند و با برگزاری این تجمع خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند .

تجمع ‌کنندگان خواستار توقف کامل فعالیت استحصال و فرآوری طلای آق دره تکاب تا زمان رسیدگی به وضعیت شغلی و جسمی خود و اطمینان از سلامتی کارگران شدند.

پیش‌تر مدیر عامل کارخانه فرآوری و استحصال طلای آقدره تکاب از تعطیلی کارخانه به علت نقص فنی و شکستگی یکی از قطعات اصلی آن خبر داد و به همین دلیل بیش از 95 در صد کارگران و کارکنان این کارخانه شغل خود را از دست داده‌اند.

تجمع کنندگان در حالی از تداوم بیکاری و اخراج خود اظهار نارضایتی می‌کنند که به گفته آنان فعالیت بخش‌هایی از کارخانه با تعدادی از کارکنان همچنان ادامه دارد.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت فعالیت کارخانه طلا همچنان ادامه دارد و قصد مسئولان کارخانه از اخراج کارگران نامعلوم است.

وی افزود کارخانه طلای آقدره تکاب در حالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد که بسیاری از کارگران خود را اخراج نموده و هیچ زمان دقیقی برای بازگشت به کار آنان اعلام نشده است.

وی می‌گوید: مسئولان کارخانه طلای آقدره با تعدیل گسترده نیرو به فعالیت خود با تعداد محدودی از کارگران و کارکنان ادامه می‌دهند.

گفتنی است فعالیت کارخانه طلای آقدره تکاب به علت نقص فنی تعطیل اعلام شده اما حضور تعدادی از کارگران و کارکنان آن در محل کار خود شاعبه‌ی تعدیل نیروی کار را ایجاد نموده و عدم پاسخگویی مسئولان این کارخانه و سرگردانی کارگران اخراجی آن موجب نارضایتی کارگران گردیده است.

از طرفی تجمع کنندگان که خواستار رسیدگی به موضوع توسط مسئولان محلی و سازمان صنایع و معادن استان آذربایجان غربی بودند توقف کامل فعالیت کارخانه طلای آقدره را اصلی‌ترین خواسته خود عنوان نمودند و از اینکه کارخانه طلابا وجود اخراج گسترده کارگران خود همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد ابراز نارضایتی نمودند.

یکی از کارکنان اخراجی کارخانه طلای آق‌دره در این زمینه می‌گوید ما کارگران در حالی اخراج شده‌ایم که در مدت فعالیت‌ و اشتغال خود در این کارخانه در معرض انواع آلودگی‌ها و خطرات ناشی از کاربرد مواد شیمیایی و سمی خطرناک قرار داشته‌ایم.

عبدالله‌نیک‌پور می‌افزاید در تمام مدت اشتغال در این کارخانه ما در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها بودیم و هر بار که نسبت به تجهیز کارخانه به لوازم ایمنی هشدار داده‌ایم با پاسخ منفی مسئولان کارخانه روبرو گشته‌ایم.

وی ادامه داد کارگران کارخانه طلا از ترس اینکه شغل خود را از دست بدهند در مدت اشتغال خود در این کارخانه قادر به اعتراض نبوده و ما همچنان در شرایط نامناسب و نامساعد بهداشتی کار می‌کردیم.

وی تأکید می‌کند ما کارگران حاضر نیستیم با این شرایط در آن کارخانه مجدداً کار کنیم و از مسئولان می‌خواهیم به وضعیت جسمی و مشکلات روحی، روانی و حتی بیماری‌های پوستی ما که ناشی از اشتغال در شرایط و محیط غیر استاندارد بوده رسیدگی نمایند و تضمینی برای سلامتی ما بدهند.

یکی دیگر از این کارگران نیز اظهار نمود که ما نه تنها شغل خود را از دست داده‌ایم بلکه اشتغال در این کارخانه طی سالیان گذشته توان جسمی و روحی ما را نیز از بین برده و اکنون به علت انواع بیماریهای تنفسی، ریوی ،اعصاب و روان، گوارشی و حتی حساسیت‌های شدید پوستی قادر به فعالیت و کار و حتی انجام امور روزمره خویش نیستیم. علی رحمتی می‌افزاید من به مدت 6 سال در این کارخانه شاغل بودم و آلودگی‌های فروانی ناشی از جداسازی طلا و استحصال و فرآوری آن از قبیل سیانور، جیوه، ارسینک، سیلیس در بدن ما رخنه کرده و اکنون با مشکلات جسمی از قبیل التهاب مفاصل و اختلال در اعصاب مواجه شده‌ام.

وی یادآور شد ما کارگران اخراجی در حالی شغل خود را از دست داده‌ایم که به علت برخورداری از انواع بیماریهای ناشی از اشتغال در محیط غیر بهداشتی ، غیر ایمنی و غیر استاندارد هیچگونه آینده‌ی شغلی نداریم و حتی وضعیت جسمی ما نیز در هاله‌ای از ابهام و خطرات احتمالی دیگر قرار دارد.

کد خبر:  269055
فرستنده: ainanews Admin

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب