بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
درسی که طالقانی داد و ما نگرفتیم.... نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱۸ شهریور ۱۳٩٠

19 شهریور مصادف است با سی و دومین سالگرد ارتحال عالم بزرگ ،مجاهد نستوه آیت الله سید محمود طالقانی .

درباره منش و بزرگواری آن عالم بزرگ مطالب زیادی گفته و یا نوشته شده است و بنده به هیچ عنوان قصد تکرار مکررات و وارد شدن در بحث های کلیشه ای را ندارم اما در مورد شخصیت ایشان دو خصیصه و دو ویژگی به نظرم جالب می آید که حیف است به آن اشاره نکنم.

آیت الله طالقانی فردی استثنایی و تکرار نشدنی در تاریخ سیاسی کشور ما به شمار می آید زیرا:

اول اینکه ایشان در طول سالهای مبارزه بر علیه رژیم پهلوی بیشتر عمرشان را در تبعید و یا در زندانهای ساواک سپری کرده و بیشتر شکنجه ها را به جان خریدند و بعد از به ثمر نشستن انقلاب  و رهایی از بند ساواک با تمام وجود در خدمت انقلاب و امام بودند با این همه هیچ وقت چشم داشتی به انقلاب نداشته و سهم خواهی نکردند .

در اندک مسئولیت هایی هم که داشتند مصالح ملت را در اولویت قرار داده و خدمت به مردم را به حکومت به آنها ترجیح می دادند که تصویر زیر گواهی است بر این مطلب

_دوم اینکه ایشان یکی از بزرگترین روشنفکران زمان خودشان بودند که به همه گروهها و جناحهای سیاسی زمان خود احترام گذاشته و خواستار مشارکت همه آنها در ساخت ایران انقلابی بودند و این توجه ایشان به همه داشته های کشور و ایجاد فضایی که بتوان در آن ضمن تحمل نظر مخالف و بالا بردن قدرت انتقاد پذیری با کمک همه گروهها کشور را اداره کنیم از ایشان چهره ای محبوب در میان روشنفکران آن زمان ساخته بود که همه ایشان را پدر خطاب می کردند .

به نظر من امروز بعد از گذشت سی و دوسال از وفات ایشان جای شخصی مثل طالقانی که بتواند همه گروهها و جناح ها را در کنار هم گرد آورده و فارغ از دسته بندی های جناحی و بدون چشم داشت به کسب مقام و قدرت و بدون حذف طیف خاصی از صحنه قدرت ،سیاسیون را به وحدت رهنمون سازد خالیست.

به هر حال ایشان امروز در بین ما نیستند اما کاش بعضی ها برای یک بار هم شده زندگی ایشان را مطالعه می کردند و با دیدین تصویر بالا از ایشان درس خدمتگزاری یاد می گرفتند 

طالقانی با این که با رای مردم به مجلس خبرگان رفته بود اما حاضر نبود بر روی صندلی مجلس بنشیند که مبادا مردم فکر کنند او برای حکومت کردن آمده است اما  هستند کسانی که امروز با رای مردم یک شهر به جاهایی رسیدند و امروز به تنها چیزی که فکر نمی کنند مردم همان شهر است.

یارب روا مدار که گدا معتبر شود        گر معتبر شود زخدا بی خبر شود.

  نظرات ()
چانه زنی بر سر ولایت ممنوع!! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٠

در حالی که نزدیک به شش ماه تا نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلا می زمان باقی مانده است اما جامعه خیلی زود فضای انتخاباتی به خود گرفته و بحث انتخابات تقریبا نقل همه محافل گشته است وامید آن می رود بزودی دوباره شاهد شور نشاط انتخاباتی در جامعه باشیم.

در سطح اول سیاسی کشور هم شورعجیبی برپاست ،بعد از تقریبا دو سال سکوت دوباره مردان سیاست دور هم گرد آمده تا با تشکیل گروه ها و دسته جات مختلف فضای ساکت و ساکن سیاسی کشور را که در اثر ریزش های بعد از انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفته بود را متحول کنند.

اصولگرایان که خیلی زود فعالیت های خود را شروع کردند با لیدر قرار دادن کسانی مثل آیت الله مهدوی کنی شروع به یارگیری و بسیج نیروهای اصولگرا کرده تا با توجه به زمین گیری فعلی اصلاح طلبان از تمام توان خود جهت حفظ قدرت در دستان خود  استفاده کنند.

آنها جبهه اصلاحات را که با سیاستی که در انتخابات ریاست جمهوری در پیش گرفته بود و به نوعی دست به خودکشی سیاسی زده و اینک دچار انزوا شده اند را زیاد جدی نگرفته وضمن نیم نگاهی به آن ها به نظرمی رسد بیشتر حواسشان را بر روی اقدامات دولت و حامیان آنها تحت عنوان جریان انحرافی متمرکز کرده و با تبلیغ و مانور بر خطر مشاییسم و سایر رفقا در رسانه های منتسب به اصولگرایان ،سعی در تحت فشار قرار دادن دولت دارند.اما دولت احمدی نژاد که قبلا هم نشان داده براحتی تسلیم این گونه فشارها نمی شود قطعا با برنامه در این رقابت شرکت خواهد کرد تا با  کسب کرسی های پارلمان دولت بتواند در دوسال باقی مانده از زمامداریش را با فشارکمتر و حمایتی بیشتر به اجرای برنامه های خود بپردازد.

اما  نکته قابل تامل در فعالیت این جریانات از جمله اصولگرایان و طرفدارن آن ها در هفته های گذشته را می توان تبلیغ و تاکید فراوان آنها بر ولایی بودنشان است و به نظر می رسد با اصرار بیش از حد بر آن قصد دارند به جامعه بقبولانند که سا یر گروهها و جریانات رقیب پایبند ولایت نبوده ونخواهند بود.

بنده معتقدم اصل ولایت متعلق به همه احاد جامعه است و هیچ گروه یا حزبی نباید با تبلیغ حول آن خود را منتسب به ولایت و یا ولایت را در انحصار خود ببیند.ولایت چشمه جوشانی است که هر کس بسته به ظرفیت خود از آن بهره  می برد پس آیا بهتر نیست بجای آنکه کسی را بخاطر بهره بردن کم  در رسانه هایمان بکوبیم ،به آنها کمک کنیم ،دستشان را بگیریم تا ظرفیت های خود را بالا ببرند؟

ولایت خواست تمام ملت و عمود خیمه این نظام است و ملت ایران در طول سالهای پس از انقلاب همیشه پشتیبان رهبر خود بوده سخن رهبر معظم انقلاب را برای خود سرمشق قرار داده است و مطمئنا این ملت هیچ وقت اجازه نخواهد داد شخص یا اشخاصی بدون التزام به اصل ولایت و تمسک جستن به ریسمان وحدت بخش آن به مردم حکومت کند.

ارزش ولایت برای این کشور و مردمش بسیار بالاتر از آن است که عده ای بخواهند در جایی مثل عرصه انتخابات مجلس برای بیرون کردن رقیب از آن استفاده کند و مدام ولایت مداری خود را  در بوق و کرنا کرده ،برای خود اعتبار جمع کند.

امروز مردم ما ولایت مداری را در عمل از مسئولان می خواهند نه در قالب شعارهای دهن پر کن و چه بسیار بودند کسانی که در طول تاریخ انقلاب خود را از سینه چاکان ولایی می دانستند که در نهایت در آزمون های روزگار مردود شده و در پیشگاه ملت و رهبر شرمسار .

  نظرات ()
لزوم توجه به حفظ منابع آب در تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠

امروزه در حالی که در همه جا صحبت از مسائلی مانند خشکسالی ،خشک شدن دریاچه ارومیه ،لزوم حفظ منابع آب و استفاده اصولی از آن در جهت توسعه کشاورزی و غیره می شود ودر جای جای کشور هزاران همایش در این زمینه برگزار می شود اما انگار هیچ گوشی در تکاب شنونده نیست و ما بی توجه به این همه تبلیغات آنچه را که خود می دانیم در سال جهاد اقتصادی انجام می دهیم.

این دو تصویر نمونه ای از شیوه آبیاری فضای سبز در پارک ملت شهرستان تکاب است که متاسفانه از آب آن به عنوان آب شرب شهروندان نیز استفاده می شود.

 

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب