بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
مرگ تدریجی یک روستا نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۱

در 25 کیلومتری شهرستان تکاب واقع شده است،روستایی که در سال های نه چندان دور  با تعداد تقریبی 125  خانوار وبا جمعیتی بالغ بر 750 نفر یکی از روستاهای مهم تکاب به شمار می رفت.

قریه ای زیبا با طبیعتی چشم نواز،باغ های پر محصول ،کوههای سرخ رنگ وبا موقعیت جغرافیایی فوق العاده در مجاورت رودخانه ای پر آب سهم بسزایی در تولید محصولات کشاورزی و دامی را در منطقه دارا بود.

تقریبا 10 سال پیش بود که همزمان با باز شدن پای بولدزرها و ماشین های سنگین اکتشاف معدن نام این روستا نیز به همراه روستای آقدره در صدر خبرهای تکاب و استان قرار گرفت .

خبر کشف معدن عظیم طلا در آقدره و نصب کارخانه فرآوری و استحصال طلا در خاک این روستا یعنی شیرمرد شور و شعف وصف ناپذیری را در میان مردم منطقه ایجاد کرد .

شوق پیشرفت و توسعه روستای شیرمرد و تبدیل آن به یک شهرک صنعتی مهم،بازگشت جوانان ترک دیار گفته به وطن وتضمین یک آینده روشن با یک شغل مطمئن باعث شد تا مردم با اشتیاق فراوان زمین های کشاورزی و مراتع بی نظیر روستا را که مهمترین سرمایه آبا و اجدادیشان  بود با نازلترین قیمت ها در اختیار شرکت بهره بردار معدن آقدره قرار دهند.

بالاخره با هر مشقتی بود کارخانه فرآوری با نابود کردن بخش عظیمی از طبیعت منطقه در مجاورت این قریه مستقر و شروع به کار کرد.جوانان روستا با دست شستن از تحصیل و کار کشاورزی و دامداری دسته دسته روانه کارخانه شدند .


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ارزش پول ملی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱٧ آذر ۱۳٩۱

  نظرات ()
استخراج طلا باعث افزایش معلولیت در تکاب شده است. نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱٧ آذر ۱۳٩۱

رئیس سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از استخراج طلا از معدن طلای شهرستان تکاب تأکید کرد: متأسفانه این معدن برای مردم این منطقه جز ضرر و زیان چیز دیگری نداشته است چرا که باعث افزایش معلولیت در این بخش شده است.

به گزارش فاش آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور همایون هاشمی در حاشیه برگزاری طرح آفتاب در شهرستان تکاب اظهار داشت: بزودی مجتمع توانبخشی و توانمند‌سازی شهرستان تکاب ویژه سالمندان و معلولان راه‌اندازی می‌شود.

و با اشاره به برگزاری منظم طرح آفتاب در استان‌های مختلف کشور گفت: در این طرح بنا داریم مشکلات و موانع مددجویان را در بهترین زمان ممکن برطرف و آنها را به استقلال و خودکفایی برسانیم.

هاشمی در ادامه با انتقاد از استخراج طلا از معدن طلای شهرستان تکاب تأکید کرد: متأسفانه این معدن برای مردم این منطقه جز ضرر و زیان چیز دیگری نداشته است چرا که باعث افزایش معلولیت در این بخش شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با تعطیلی این معدن راهکارهای لازم برای استخراج مجدد این معدن صورت گیرد تا عوارضی برای مردم، کودکان و زنان در منطقه شهرستان تکاب نداشته باشیم.

  نظرات ()
ترس نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱٠ آذر ۱۳٩۱

  نظرات ()
یک کارخانه استحصال طلا در تکاب پلمپ شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳٩۱

به نقل از آوای تکاب:بهرام مهدوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این واحد تولیدی تحت نام شرکت ˈکانی کاران سی ریز (پارس کانی)ˈ در تکاب در زمینه استحصال طلا فعالیت می کرد .

وی اضافه کرد: در پی گزارشات متعدد از طرف مردم و پس از پایش های متعدد از این شرکت نهایتا جلوی فعالیت آن تا اطلاع ثانویه گرفته شد .

مهدوی افزود: پایش های انجام شده نشان داد که ورود مواد آلاینده به مسیر رودخانه باعث تلف شدن ماهیان و پرندگان در حد فاصله روستای ˈیارعزیزˈ تا روستای ˈشیر مردˈ این شهرستان شده بود .

وی ادامه داد: بررسی های انجام شده نشان داد که مرگ ماهیان در اثر مسمومیت به مواد آلاینده تولید شده توسط این کارخانه بوده است .

رییس اداره حفاظت محیط زیست تکاب اظهار کرد: مراتب سپس به دادسرای عمومی و انقلاب تکاب منعکس و با اخذ دستور از سوی دادستان این شهرستان کارخانه استحصال طلای شرکت کانی کاران سی ریز تا اطلاع ثانوی و رفع آلودگی پلمپ و تعطیل شد.

  نظرات ()
یا حسین مظلوم نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۳ آذر ۱۳٩۱

  نظرات ()
آقایان زره شوران آقدره نشود!! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢ آذر ۱۳٩۱

قریب به یک دهه است که اخبار معادن طلای شهرستان تکاب این شهر را در شمار پر خبر ترین شهرهای استان و حتی کشور قرار داده است.از شیرینی اخبار اشتغال زایی در منطقه گرفته تا تلخی اخبار آلودگی های زیست محیطی،انواع بیماری ها ، اعتراض ها و اعتصاب های گاه و بیگاه پرسنل این معادن،به یکی از بزرگترین دلمشغولی های مردم ،نمایندگان مجلس و دولت مبدل گشته است.

اما آنچه که در این میان باعث نگرانی بیش از حد مردم گردیده است ،بحث آلودگی های زیست محیطی است که به دلیل سهل انگاری های عمدی و غیر عمدی و عدول از رعایت استاندارد های تعریف شده توسط شرکت های بهره بردار این معادن ایجاد شده است.

اخبار آلودگی های آب های زیر زمینی،آلودگی رود خانه ها،تلف شدن گسترده آبزیان منطقه، نشت سیانور در منطقه،آلودگی روستاهای اطراف به فلز سمی جیوه در یک دهه اخیر علاوه بر افزودن نگرانی مردم ،به مهمترین چالش فراروی مدیران شرکت های بهره بردار مثل شرکت پویا زرکان و همچنین مقامات و ارگان های حکومتی تبدیل شده است که متاسفانه نه شرکت نامبرده در این سالها نسبت به نحوه فعالیت خود و رعایت استانداردهای لازم شفاف سازی کرده و نه ارگان های دولتی مردم را از نحوه نظارت ها و اعمال قانون های خود آگاه ساخته اند و هر آنچه به دست مردم رسیده است اخباری شبه آمیز از منابعی نه چندان موثق بوده است که نتیجه ای جز افزایش نگرانی و بدگمانی افکار عمومی نسبت به نحوه فعالیت این معادن نداشته است.

اخیرا نیز با فعالیت شرکت پارس کانی در منطقه زره شوران و گسترش فعالیت های این شرکت ،اخبار و شایعات نگران کننده مشابهی به گوش می رسد که در صورت صحت آنها باید شاهد یک فاجعه بزرگ دیگری در منطقه باشیم.

امروز اخباری از معدن زره شوران به گوش میرسد که نیاز به شفاف سازی اذهان عمومی مردم داردوامیدواریم مسئولان امر با دخالت به موقع و نظارت و کنترل نسبت به صحت و سقم اینگونه خبر ها از به وجود آمدن وقایعی مانند آنچه که در آقدره رخ داد جلوگیری نمایند. اخباری ازقبیل: 1.ایجاد سد باطله کارخانه در محیطی نامناسب به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد در مقیاس کوچک از طریق خاکبرداری و ایجاد خاکریز ، 2. لبریز شدن پایلوت سد و هدایت پس آب کارخانه پس افزودن ماده تیوسلفات برای کاهش غلظت سیانور به رود خانه ی اطراف که باعث تلف شدن آبزیان این رودخانه گشته است(فیلم ماهی های تلف شده که توسط اهالی منطقه برای اینجانب ارسال گردیده به رسم امانت نزد اینجانب محفوظ می باشد)  3.پلمپ شدن شرکت توسط دادگاه به دلیل ایجاد آلودگی به طرفیت دعوای سازمان محیط زیست.

سد باطله معدن زره شوران

با این حال امیدواریم مسئولان محترم شرکت پارس کانی با درک نگرانی های مردم شهرستان تکاب و روستاهای اطراف پاسخ قانع کننده ای برای رفع شبهات ایجاد شده ارائه کرده و توضیحی شفاف در باره نحوه عملکرد شرکت در بهره برداری از معدن زره شوران و رعایت تمام استاندارد های موجود به رسانه ها ارائه دهند.

  نظرات ()
هنوز فریادت در گوش شهر جاریست نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱

روزها ،ماهها و سال ها از پی هم می گذرند و در این گذار برق آسا بر روی تمام خاطرات تلخ و شیرینمان پرده فراموشی می کشند، آنچنان استادانه که روح هیچ کس خبردار نشود!!

اما به چهارم آذر که می رسند انگار پای ثانیه ها لنگ می شوند،زمان متوقف می شود، باید کمی ایستاد ،باید کمی تامل کرد،چهارم آذر است! خیلی نگذشته همین سال 87 بود فراموش کرده ای؟ صبح بود شهر هنوز شیرینی خواب از سرش نپریده بود ناگهان با صدای فریادی هراسان در جای خود میخکوب شد .فریاد حنجره آشنایی بود .بله صدا آشناست همین چند روز پیش بود که مظلومیتمان را در رسانه ها فریاد زد.اما چه اتفاقی افتاده؟ بله گرگها او را دریده اند .جرمش چیست؟ جرمش فریاد صداهای حبس شده در سینه های مردم یک شهر بود.

آن مرد کیست که سالگرد ریخته شدن خونش مقارن شده با ریخته شدن خون سید و سالار مظلومان عالم؟ آن مرد کسی نیست جز محمد علی خالق نژاد

چهارم آذر چهارمین سالگرد حمله به روزنامه نگار پیش کسوت شهرمان است ضمن محکومیت مجدد این عمل وقیحانه،برای ایشان فرزندشان آقای امیر خالقی نژاد آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب