بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
ابلاغ دستور برای حل مشکل «اهل حق» نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۳٠ خرداد ۱۳٩۳

بسیاری از مردم و حتی خواص اهل علم تصور نادرستی از پیروان اهل حق دارند و این ناشی از عدم ارتباط مستمر و همدلانه با آنهاست و این باعث شده برخی از پیروان این آیین حتی تصور نادرستی از ریشه معتقدات خود داشته باشند.

عصر ایران : علی یونسی دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در مطلب جدیدی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: «اوایل این هفته میهمان مردم خونگرم کرمانشاه بودم.

استانی که باید آن را هندوستان ایران نامید چراکه مردم با تنوع فرهنگی و اقوام و مذاهب و پیروان فرقه‌های مختلف همچون قادریه و نقشبندیه و اهل حق... در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیز و مهربانانه‌ای دارند؛ یک نمونه خوب از جامعه‌ای که تنوع فرهنگی آن به‌مثابه شاخ و برگ و گل به درخت تنومند فرهنگ ایرانی، زیبایی و وقار بخشیده است. در اولین برنامه، دیداری صمیمی داشتم با نخبگان و علمای اهل سنت.
 
اهل سنت کرمانشاه غالبا شافعی‌مذهب هستند و عشق به اهل بیت مایه پیوند بیشتر آنها شده است. برخی از حاضران معتقد بودند آنگونه که باید و شاید از ظرفیت آنها در مدیریت‌ها استفاده نمی‌شود و من اطمینان دادم به مرور برخی از این موانع رفع خواهد شد.

در دیدار بعدی فعالان سیاسی و فرهنگی حامی دولت حضور داشتند. گلایه برخی از آنان این بود که دولت در تغییرات، به کندی عمل می‌کند. من سعی کردم بر دو نکته تاکید کنم: اول اینکه هر تغییری باید متناسب با شرایط و در زمان خود رخ دهد و دوم اینکه اصل را باید بر استفاده از همراهان با تفکر عقلانیت و تدبیر قرار داد و کم نیستند از میان اصولگرایان و حتی جریان‌های رقیب انتخاباتی که با این خط‌مشی همفکری و همراهی دارند البته ما با کسانی که ابن‌الوقت هستند و می‌خواهند با فریبکاری که خودشان را همراه نشان دهند مشکل داریم. در دیدار سوم، جمعی از نخبگان پیرو اهل حق حضور داشتند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتاب « سرآغاز و سیر ادبیات داستانی کردی » منتشر شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۳٠ خرداد ۱۳٩۳

کتاب « سرآغاز و سیر ادبیات داستانی کردی » تالیف محمد رحیمیان شیرمرد توسط انتشارات رامان سخن منتشر شده است.

سرآغاز و سیر ادبیات داستانی کردی عنوان کتابی است که به پژوهش درباره­ی یکی از غنی­ ترین حوزه­ های ادبیات قومی ایران­ زمین می­ پردازد. این کتاب با کاوش در زمینه­ های روایی ادبیات کردی، می­ کوشد با جستجوی خاستگاهِ روایت و ظرفیت­ های روایی در عرصه­ ی فرهنگ عامه، تحول و تطور زنجیره­­­ای را که منجر به شکل­ گیری ساختارهای روایی در بخش ادبیات کلاسیک و مدرن کردی شده است، بررسی نماید.

در این کتاب خواننده­ ی علاقه­ مند به زبان و ساختارهای روایی و داستانی، پس از آشنایی با خصلت روایی ریز روایت­ هایی از قبیل ضرب­ال مثل­ها و متل­ها، با ساحت­ های داستانی و بدیعی مواجه می­ گردد که در حوزه­ی ادبیات فولکلور کردی، با عناوین «پاییزه»، «حیران» و «بیت»، نام­گذاری شده­ اند. سپس قصه­ های شفاهی و مکتوب ادبیات سنتی، به مخاطب معرفی می­گردد تا زمینه­ های شکل­ گیری ادبیات داستانی مدرن در دو بخش رمان و داستان کوتاه کردی و رابطه­ ی آن با ادب سنتی، مورد بحث قرار گیرد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تخت سلیمان ،ستاره ای رو به افول.... نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳

از حدود یک سال پیش تا به امروز اخبار و شایعات مختلفی مبنی بر وقوع یک سری تخلفات و سوء استفاده های کوچک و بزرگ در این مجموعه  به گوش می رسد که  علاقمندان به این میراث کهن را نگران کرده است

مجموعه تاریخی تخت سلیمان ستاره درخشانی است که هر انسان وطن دوستی را به خود جذب کرده و با شکوه و عظمت بی نظیرش وی را محسور خود می کند.تخت سلیمان صحنه نمایشی است که بعد از گذشت قرون متمادی همچنان استوار و پا برجا ،اما رنجور و خسته عظمت تاریخی ملتی بزرگ را به نمایش می گذارد که سنگ بنای آذربایجان عزیز را گذاشتند..

اما انگار امروز تخت سلیمان حال و روز خوشی ندارد این نگین بی بدیل مدتیست که در اثر بی تدبیری  مدیرانی که سالها  از قبلش جیب های خود  را پر کردند، در زیر خروارها غبار بی مهری و فراموشی مدفون گشته است.مجموعه ای که با توجه به ثبت جهانی آن در یونسکو می توانست سکوی پرتابی برای درآمدزایی در شهرستان تکاب و حومه آن باشد امروز بیشتر به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است.  اخیرا انتشار یک سری از شایعات در سطح جامعه و دامن زدن برخی افراد به آن موجب شده تا عده زیادی بر این باور برسند که این اثر منحصر بفرد نفس های آخر خود را می کشد، اما به راستی در تخت سلیمان چه می گذرد!؟

مدیریت پروازی عامل اصلی نابودی

مجموعه تخت سلیمان به صورت مستقل از اداره میراث فرهنگی تکاب اداره می شود و مدیریت آن را خود سازمان میراث فرهنگی بر عهده دارد .اما آنچه که حائز اهمیت است اکثر مدیرانی که برای این مجموعه انتخاب می شوند غیر بومی بوده و به صورت پروازی یا دور کاری مدیریت می کنند که این امر به گفته بسیاری صاحب نظران موجب گشته تا برخی افراد سودجو از عدم حضور مدیران سوء استفاده کرده و تخت سلیمان را به حیاط خلوتی جهت نیل به مقاصد خود قرار دهند


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اقدام در خورتحسین فرماندار تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۳

تکاب اخگر: امروز اولین جلسه شورای اداری شهرستان تکاب در محل فرمانداری، به ریاست جناب آقای مهندس مهدی قهرمانی(فرماندار محترم ) تشکیل شد ومدعوین که روسای ادارات ونهادها وارگانهای انقلابی بودند با دعوت قبلی ودر ساعت مقرر به جلسه دعوت شده بودند اما برخی از روسای ادارات به تاسی از شیوه فرماندار قبلی با تاخیر در جلسه حاضر شدند که با واکنش فرماندار روبرو شدند که : مدعوینی که بعداز شروع جلسه قصد ورود به سالن جلسه را داشتند با در بسته مواجه شدند وتا پایان جلسه امکان حضور در جلسه را نیافتند.

هرچند شورای اداری شهرستان  نتوانست از حضور روسایی که با تاخیر قصدورود داشتند کسب فیض کند اما این اولین حرکت در خور تحسین فرماندار محترم را به فال نیک می گیریم وامیدواریم که سنت حسنه وقت شناسی بصورت یک فرهنگ در آید ومن بعد تمامی مسئولین به وقت خود ومردم بیش ازپیش ارزش قائل شوند .به امید آن روز

  نظرات ()
دو خانواده ایرانی توسط داعش به شهادت رسیدند نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩۳

با حمله تروریست های داعش به سامرا و آغاز درگیری ها وی به خانواده اش به اتفاق یک خانواده ایرانی دیگر دو دو روز در حرم مطهر عسکریین اقامت میکنند.

عصر خبر: تروریست های تکفیری داعش ظهر امروز حجت الاسلام و المسلمین سید رضا بطحایی، روحانی شیعه ایرانی ساکن نجف اشرف و خانواده اش را در نزدیکی سامرا دستگیر و به طرز فجیعی به شهادت رساندند.
به گزارش روز نو، نماینده "شیعه رایتس واتش" از نجف اشرف در گزارش داد، حجت الاسلام سید رضا بطحایی طلبه ایرانی ساکن در نجف اشرف به اتفاق خانواده اش و یک خانواده دیگر سه روز پیش برای زیارت حرم مطهر امامین عسکریین عازم سامرا شدند .

اما ظهر امروز با تصور اینکه امنیت در سامرا برقرار شده است از حرم مطهر خارج تا سامرا را به مقصد نجف اشرف ترک کند که ساعتی بعد در جاده سامرا به کمین نیروهای داعش افتادند .

وی هنگام دستگیری ملبس به لباس روحانیت و در حال مکالمه تلفنی با دوستانش در نجف اشرف بوده است که تروریست های داعش تلفن را از وی گرفته و دستگیری آنان را اعلام میکنند .

تروریست های داعش پس از دستگیری، این روحانی ایرانی، همسر و فرزند خردسالش و خانواده ایرانی دیگر را به طرز فجیعی به شهادت رساندند.

  نظرات ()
نظارت کافی بر فعالیت معادن در تکاب وجود ندارد/ کیفیت نان در تکاب اسفناک است نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩۳
فرماندار شهرستان تکاب با انتقاد از نبود نظارت بر فعالیت معادن این شهرستان در سال های گذشته گفت: در حال حاضر نظارت کافی ودقیق بر نحوه فعالیت های معدنی در تکاب وجود ندارد. 
 
به گزارش خبر نگار خبر گزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی، مهدی قهرمانی در نخستین جلسه شورای اداری شهرستان پس از آغاز به کار ،در جمع مسوولان وروسای ادارات این شهرستان با بیان این مطلب افزود :در گذشته نظارت خوبی بر فعالیت های معادن ومعدنکاران تکاب وجود نداشته واین مسئله به معضلی برای این حوزه تبدیل شده است.
 
وی تصریح کرد :برای جلوگیری از تخریب های بی رویه وفعالیت غیر اصولی معادن می بایست ادارات مرتبط به ویژه منابع طبیعی ،محیط زیست، جهادکشاورزی و صنعت ،معدن وتجارت سازوکارهای لازم برای اعمال نظارت های دائمی ودقیق بر فعالیت های معادن را اتخاذ واجرا نمایند.
 
وی با تاکید بر لزوم ممانعت از هرگونه تخریب محیط زیست و منابع طبیعی بکر تکاب توسط فعالیت های معدنی اظهار نمود:ادارات تکاب از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه معادن تکاب استقبال وحمایت می کنند اما باید با اعمال دقیق قانون ، مانع از تخریب های گسترده طبیعت منطقه شوند.
 
وی گفت: درحال حاضر تخریب های منابع طبیعی ومحیط زیست در تکاب غوغا می کنند وباید جلوی این مسئله با استفاده از قانون گرفته شود.
 
فرماندار تکاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اوضاع نامطلوب پخت نان در این شهرستان ابراز نمود:کیفیت نان در تکاب بسیار اسفناک است ووضعیت نانی که به دست مردم می رسد اصلا قابل قبول نیست.
 

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
هلال احمر مادر و پدر گمشده را به فرزندانشان رساند نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩۳

با تلاش نیرو های امدادی جمعیت هلال احمر شهرستان تکاب 2 نفر از اهالی گم شده روستای دورباش این شهرستان به آغوش خانواده بازگشتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج؛ غروب جمعه دو نفر از اهالی روستای "دورباش" شهرستان تکاب در کوه "ایوب انصار" به هنگام بازگشت از مسیر منحرف شده و در دامنه کوه گم می شوند.

جمعیت هلال احمر تکاب به محض اطلاع از واقعه با اعزام تیم های جستجو و امداد و نجات کوهستان در ساعت 21 جمعه شانزدهم به منطقه، عملیات جست و جو را آغاز می کند.
این گزارش به نقل از سعیدی، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان تکاب می افزاید: نیروهای امدادی با تلاش چند ساعته خود در نهایت توانستند مادر و پدر گم شده را تا ساعت 24 همان روز به سلامت به آغوش خانواده بازگردانند.
سرعت عمل امدادگران و نجات گران جمعیت هلال احمر شهرستان تکاب در این عملیات جست و جو بسیار چشم گیر بود.

  نظرات ()
نامه سر گشاده زیباکلام به امام جمعه موقت تهران نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۳

شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم؛ چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی به نظر نمی‌رسیدند.

بسمه‌تعالی
محضر ارجمند حضرت آیت‌الله سید احمد خاتمی
عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه موقت تهران

با سلام و عرض احترام؛ حضرت‌عالی اخیراً در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده‌اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهارنظر ندارم. فقط مایل بودم از حضرت‌عالی و برخی آقایان دیگر ازجمله حضرت آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام‌جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساساً خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم (ص) وظیفه داشته تا هر طور که می‌شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همان‌طور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سؤال نموده‌ام.اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می‌باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور به همراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی‌اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دومشان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست‌های فرهنگی آن ازجمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جنگ لفظی بر سر بردن مردم به بهشت...!!! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳

دکتر حسن روحانی:نمی‌توان با زور و شلاق مردم را به بهشت برد. پیامبر (ص) شلاق در دست نداشت \علم الهدی:شلاق که سهل است با همه قدرت می‌ایستیم \سید احمد خاتمی :هموار کردن راه بهشت برای مردم وظیفه حکومت است

دکتر حسن روحانی:بعضی ها که کار ندارند دچار توهم هستند و مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند در حالیکه نه می دانند دین چیست و نه می دانند آخرت چیست

یک هفته بعد از اینکه رئیس‌جمهور در همایش بیمه سلامت همگانی گفته بود «بگذاریم مردم در سلامت روحی باشند»، و از دخالت در زندگی افراد به بهانه‌های مختلف، انتقاد کرد، حالا خطیبان نماز جمعه تهران و مشهد به این اظهارات پاسخ دادند.

 روحانی با بیان اینکه "به زور و شلاق نمی‌شود مردم را به بهشت برد" به «بشیر و نذیر» بودن پیامبر اشاره کرد و با تاکید بر اینکه «پیامبر شلاق در دستش نبود و به مردم امید می‌داد»، گفت: ما مردم را سر مسائل کوچک و جزئی، بی‌خود، بی‌جهت و بی‌دلیل یا به دلایل واهی، به بهانه‌های واهی در واقع اسمش را دلیل هم نمی‌شود گذاشت....؛ بگذاریم مردم راحت باشند. » او اضافه کرده بود. رئیس جمهور گفته بود: این قدر در زندگی مردم هر روز مداخله نکنیم ولو به‌خاطر دلسوزی، بگذاریم مردم راه بهشت را انتخاب کنند.

تندترین واکنش به این اظهارات متعلق به آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد بود که گفت: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که مانع بهشت رفتن مردم شوند خواهیم ایستاد.

امام جمعه مشهد بدون نام بردن از رئیس جمهور به انتقاد پرداخت و گفت: اینکه می‌گوییم نمی‌خواهیم با شلاق مردم را به بهشت ببریم درست نیست چرا که اصلا مسیر فطری انسان‌ها بهشت است و اگر انسان‌ها با مسیر فطری خودشان حرکت کنند حتما به بهشت می‌روند و کار پیغمبر هم مبارزه با کسانی بود که قصد جلوگیری از رفتن مردم به بهشت را داشتند.

امام جمعه مشهد تاکید کرد: شلاق که سهل است با همه قدرت جلوی کسانی که قصد دارند جلوی بهشت رفتن مردم را بگیرند خواهیم ایستاد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نقدی بر وضعیت کتابخانه های شهرستان تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳

سال 1386 برای اعتراض به طرح روزهای زوج و فرد مطالعه در کتابخانه و بیان این نکته که نمیتوان یک روز در خانه درس خواند و یک روز در کتابخانه،به ملاقات فرماندار وقت رفتیم و  تنها جوابی که شنیدیم این بود : یک روز درس بخوانید و یک روز استراحت کنید!!

هادی نوری :در شناخت آسیب ها و نقاط ضعف کتابخانه های عمومی ایران می توان از زوایای گوناگون به بحث و کنکاش پرداخت. ارزیابی و شناخت نقاط ضعف کتابخانه های عمومی کشور می تواند از جنبه هایی نظیر فعالیت های این کتابخانه ها شروع و تنوع آن به انجام پژوهش های گوناگون برای دستیابی به شناخت نارساییها و آسیب ها تداوم یابد .

نظر به اهمیت کتابخانه های عمومی در فرهنگ سازی و گستر ش فرهنگ مطالعه و رشد و توسعه انسانی، امروزه سازمان ملل متحد وضعیت کتابخانه های عمومی کشورهای جهان را به عنوان یکی از شاخص های تشخیص رشد کیفی و کمی کشورها به حساب می آورد.

 با کمال تأسف وضعیت کتابخانه های عمومی ایران نشان دهنده وضعیت کیفی و کمی نامناسب کشورمان از این نقطه نظر است. این موضوع مقدمه ای بود تا به و ضعیت کتابخانه ها در شهرستان تکاب بپردازیم. چندی پیش جهت دریافت چند جلد کتاب به کتابخانه عمومی شهرستان تکاب مراجعه کردم.

زمانی که وارد سالن کتابخانه شدم تمام نتم لرزید و هنگام صحبت با کتابدار متوجه شدم که این خانم بیچاره هنگام جستجوی کتابها چقدر دستش می لرزید و حتی قلمش هم از سرمای وحشتناک سالن نای نوشتن نداشت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
درخشش نام تکاب بر بام آذربایجان نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳

دیروزبزرگترین همایش پیاده روی خانوادگی 100 هزار نفری در شهرستان ماکو با حضور گسترده مردم شهرهای ماکو - شوط - پلدشت برگزار شد در حالیکه رئیس فدراسیون ورزش های همگانی اظهار داشت: رکورد حضور خانواده ها در این همایش زده شد.

در این همایش با شکوه منصور نادری تک چرخ سوار نامی تکابی  به عنوان مهمان ویژه با وسیله ابداعی خود به هنرنمایی پرداخت و مورد تشویق و استقبال گرم مردم و مسئولان قرار گرفت.

  نظرات ()
فرماندار جدید تکاب منصوب شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳

به گزارش سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، آقای "مهدی قهرمانی" با حکم استاندار آذربایجان غربی به سمت سرپرست فرمانداری تکاب منصوب شد.

در حکمی که از سوی سعادت استاندار آذربایجان غربی خطاب به مهدی قهرمانی  صادر شده، آمده است:نظر به تجربه و تعهد جنابعالی به موجب این حکم به سمت سرپرست فرمانداری شهرستان تکاب منصوب می شوید. انشاءالله در انجام وظایف محوله موفق باشید.

  نظرات ()
ترس از واکنش مردم دلیل افشا نشدن دزدی ها نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٧ خرداد ۱۳٩۳

در دولتی که ادعای آن «پاکدستی» است، فسادهای بسیار بزرگی هست. مسأله مهم‌تر آنکه عمده این فساد‌ها هم سهوی نبوده و عمد در کار بوده است؛ یعنی افراد با هدف فساد اقتصادی و دستبرد به بیت‌المال و سوء‌استفاده از موقعیت‌های دولتی و روابطی که داشتند، یکسری کارهایی را انجام می‌دادند.

تابناک: از‌‌ همان ‌آغاز کار دولت یازدهم، که با اقدام شوک‌برانگیز دولت قبلی برای برداشت مبلغ کلان از حساب ریاست‌جمهوری ـ که به دستور شخص رئیس جمهور به حساب دانشگاه ایرانیان ریخته شده بود ـ شاید می‌شد ابعاد عظیم سوءاستفاده‌های مالی را در دولت قبلی حدس زد.

به گزارش «تابناک»، این روز‌ها که در همه جا سخن از اختلاس و سوءاستفاده مالی است، به هر جا ‌دست بگذارید، نشانه و آثاری از آن یافت می‌شود. نهاد‌ها نظارتی و حاکمیتی نیز هر یک به نوبه خود، درگیر بخشی از این ماجراست‌ که برخی از آثار آن ملموس است.

بنا بر این گزارش، هم‌اکنون مجلس شورای اسلامی، ‌یکی از مهم‌ترین نهاد‌های نظارتی، در صدر مبارزات علیه رانت و ویژه‌خواری و همچنین فساد مالی است و تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی، یکی از چند تفحصی بود که به نتیجه رسید و بسیاری از رخدادها در مدیریت این سازمان را آشکار کرد که البته جز این چند، تحقیق و تفحص بزرگ دیگر از جمله بنیاد امور ایثارگران، صنایع فولاد و خودرو‌‌سازی و همچنین تفحص از تبصره ۱۳ به مرحله پایان کار رسیده‌اند، ولی تا کنون هیچ گونه اطلاع‌رسانی در این باره نشده‌ و حتی گزارش آن در مجلس نیز ـ به رغم اینکه باید مد‌ت‌ها قبل قرائت می‌شد ـ خوانده نشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مدعی جدید در پی باز پس گرفتن تولیت تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳

بازمانده خاندان سلیمان خان :حق دارم براساس احکام فقهی اسلام عزیز وقوانین موضوعه کشورمان تولیت موقوفات را که سابقاًدر قبض وید برادرمرحومم عسگرسلیمانیان بوده مجدداًبدست آورم.


مسئله موقوفات در شهرستان تکاب ،آتش زیر خاکستری است که هر از چند گاهی با وزش نسیمی شعله ور شده و اذهان را به خود جلب می نماید. وجود تفاسیر گوناگون از وقف نامه سلیمان خان افشار،عدم شفاف سازی اداره اوقاف از چگونگی هزینه کرد عایدات موقوفات و وجود شایعات فراوان پیرامون آن در کنار نارضایتی عمومی از پرداخت حق پذیره و اظهارات و تفاسیر گوناگون در این زمینه وضعیتی بغرنجی را ایجاد کرده است که بیش از پیش مردم را نگران می کند .در تازه ترین مورد از این اظهارات دکتر صادق سلیمانیان از نوادگان سلیمان خان افشار در مصاحبه با آقای اصغر مدنی خبر از اقدام قانونی برای باز پس گیری تولیت موقوفات تکاب داده است که تقدیم حضورتان می گردد:

جناب آقای سلیمانیان شما یکی از بازمانده گان مرحوم سلیمان خان افشار واقف موقوفات منطقه تکاب هستید.با توجه به اینکه نظام خان سالاری اززمانهای قدیم تا 50 ،60سال پیش در ایران متداول بوده وسینه تاریخ مالامال از قضاوتهای خوب وبد از عملکرد خوانین با رعایا است وبدون تردید برخی خوانین عمله جور وبرخی منشاءخدمات بوده اند در نظرداریم  شخص شمارا بیشتر بشناسیم.در صورت ممکن  خودتان را معرفی نمایید.

اینجانب  صادق سلیمانیان فرزند مرحوم ایوب سلیمانیان بسال 1318درروستای یولقون آغاج متولدشدم ودردوران کودکی اول،در محضر اساتید فقید مرحومین آقا احمد نجات وملا علی اصولی علوم نقلی ومعارف اسلامی فراگرفتم .وسپس در آغاز نوجوانی عازم همدان شده ودریک خانه استیجاری دروس کلاسیک ابتدایی را تا پایه چهارم پی گرفتم وسپس راهی شهر تبریزشده ومابقی تحصیلاتم را تا اخذمدرک دیپلم در دبیرستان فردوسی تبریز ادامه دادم .وبه دلیل عدم اصابت قرعه از خدمت سربازی معاف گردیدم .واز آنجاییکه علاقمند ادامه تحصیلات در رشته مورد علاقه ام بودم ناگزیر شدم بسال 1338کشورم را به مقصد آلمان ترک نموده ودر شهرهامبورگ آلمان اقامت گزینم .پس از 2ماه که از سکونتم می گذشت دریک دوره آموزش 4ماهه شرکت وبه زبان آلمانی تسلط یافتم وسپس در کالج هامبورگ دررشته فیزیک اتمسفرثبت نام کردم .وپس ازفراغت ازتحصیل درهمان دانشگاه بعنوان استاد به تدریس اشتغال یافته وتحصیلاتم را کامل کردم.درفرایند این سالهای مدید بالغ بر 15000دانشجوتربیت کرده ام که3500تن از این تربیت یافتگان  دانشجویان ایرانی بوده اند.

جناب آقای سلیمانیان شما ظاهراً بسال  1354،یک دوره کوتاه مدت درایران فعالیت داشتید به چه دلیل آمدید وچرامجدداً بازگشتید؟

بسال 1354 به ایران دعوت شدم وبنای دعوت پایه گذاری علم هواشناسی درایران بودودر آن ایّام به اتفاق چندتن کارشناس خارجی تحقیقات وسیعی صورت گرفت


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
استقبال از ورزشکار تکابی در شهرستان شوط نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان شوط :تک چرخ سوارکه رکوردتک چرخ زنی با ارتفاع بالا را درکارنامه ورزشی خود دارد ، امروز با سه چرخ ابداعی خود هنرنمایی کرد.

منصور نادری با چرخ ساخت خودش به ارتفاع3 متر که تنها یکی ازچرخ های آن بازمین تماس داشت در شهر شوط  دقایقی هنرنمایی کرد.

وی با بیان اینکه سال 1385 رکوردار چرخ زنی را که با ارتفاع 2 متر و در اختیار یک فرد ایتالیایی بودشکست و به 6مترارتقا داده است، افزود:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مرثیه ای برای دریاچه ارومیه . . . نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳

انالله و انا الیه راجعون

موقعیت ‌ها مانند ساختن آدم برفی است که ساختنشان با سهولت ممکن اما نگهداری‌شان بسی سخت و طاقت فرساست …

آگهی ترحیم

نام: دریاچه ارومیه

نام پدر: آذربایجان قهرمان پرور

تاریخ تولد: قبل از نگارش تاریخ، نامعلوم . . .

علت مرگ: بی توجهی، عدم کفایت و سوءمدیریت مطلق

نحوه مرگ: تدریجی و توسط شکنجه‌هایی قرون وسطایی

محل دفن: ارومیه

سنبله برنجی:این‌ها زبان گریه‌ی ما را نمی‌فهمند* یا ما نمی‌فهمیم یا این‌ها نمی‌فهمند * دیوانه‌ها چیزی از این دنیا نمی‌فهمند * مانند جمع دانش‌آموزان مردادی * بر تخته‌ها زل می‌زنند اما نمی‌فهمند * مردم که حسی بیشتر از خنده‌ای بی‌روح * از بغض سنگین مونالیزا نمی‌فهمند * نوزادهاشان شیر را با خنده می‌نوشند * زود است اما از همین حالا نمی‌فهمند!

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
کتاب های معلم تکابی به مدارس این شهرستان اهدا شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳

خبرگزاری پانا: 263جلد از کتاب های معلم مرحوم ایرج قاسمی توسط خانواده آن مرحوم به مدارس شهرستان تکاب اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری پانا، به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره معلم مرحوم ایرج قاسمی طی یک عمل پسندیده خانواده آن مرحوم بخشی از کتابهای شخصی مرحوم قاسمی را به مدارس سطح شهرستان تکاب اهدا نمود

مرحوم ایرج قاسمی معلم الهیات دوره دوم مقطع متوسطه مدارس سطح شهرستان تکاب پس از ۲۴ سال خدمت صادقانه پس از سپری نمودن یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت که پس از گذشت دو سال از فوت مرحوم قاسمی خانواده بزرگوارشان طی یک عمل ارزشمند فرهنگی برای اشاعه فرهنگ کتابخوانی و زنده نگه داشتن یاد و خاطره معلم مرحوم ایرج قاسمی ۲۶۳ جلد از کتابهای شخصی مرحوم قاسمی را به مدارس سطح شهرستان اهدا نمودند.

  نظرات ()
نامه سر گشاده به استاندار... نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳

چگونه بنالیم که انگ و برچسب فتنه گر و آشوب طلب و جاسوس بیگانه و ده ها نسبت ناروا نخوریم؟

بسم الله الرّحمن الرّحیم
جناب آقای سعادت استاندار محترم استان آذربایجان غربی

با اهداء سلام و آرزوی توفیقات حضرتعالی در امر خطیر مدیریت استان . مقدمتا به عرض میرسانیم که قریب هشت سال و هشت ماه از ایام دولتمردان دولت نهم و دهم در شهرستان تکاب سپری می شود البته هشت ماه مازاد بر خدمت دولت نهم و دهم بوده که بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم و انتصاب جنابعالی به مقام استانداری را مردم شریف تکاب به حساب می آورند .

جناب آقای استاندار در این مدت قریب هشت ماه و یا قریب شش ماه از گذشت سمت جنابعالی در استان هنوز مردم چشم به راهند بعد از حماسه بی نظیر بیست وچهارم خرداد نود ودو و رأی قاطع مردم تکاب به رئیس جمهور محترم آیا وقت آن فرانرسیده است تا استاندار شریف و مجرب و مدبر و مقتدر این استان گوشه چشمی به ما عنایت فرمایند؟

حکایت شوم بختی شهرمان را به زمانهای بسیار دور نمی برم زیرا همگان دانند که در مدت سالیان متوالی چه مصائب و معضلات و بدبختی ها مردم این خطه تحمل کرده اند.

از اطاله ی کلام پرهیز می کنیم و به هشت سا ل دوران مدیریت دولت عدالت محور و مهرورز در این دیار اکتفا ،و به اختصار بس خواهد بود. اگر فریاد تظلم و دادخواهی ما به گوش مسئولان عالیرتبه و مدیران ارشد کشوری نمی رسد، شوربختانه ناله و افغان مردم تکاب در سمع و نظر مدیران خودمان که تنها چندین کیلومتر از این شهر فاصله دارند قابل استماع نبوده و تا به امروز هم نیست.

جناب آقای استاندار اگر شهر ستان تکاب با این همه گنجینه های بی بدیل مانند معادن غنی طلا و انواع سنگها در چند صدکیلومتری کشور ترکیه قرار می گرفت آیا قبول می فرمایید که چشم جهانیان را به خود معطوف می داشت؟

اگر آثار باستانی تکاب نظیر تخت سلیمان و غارکرفتو و چندین نقطه مشابه و پدیده های جالب و طبیعی چَملی گُل و آبهای گرم احمد آبادو قینرجه را باز در دورترین نقطه یک کشور دنیا همچون ترکیه قرار می¬گرفت آیا با این گنجینه های کم نظیر، سبب رونق اقتصادی آن کشور نمی شد؟ چگونه بنالیم که انگ و برچسب فتنه گر و آشوب طلب و جاسوس بیگانه و ده ها نسبت ناروا نخوریم؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مه آفرید امیرخسروی اعدام شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳

مه آفرید امیرخسروی یکی از مفسدان اقتصادی به جرم اخلال در نظام اقتصادی کشور با تبانی و فساد در شبکه بانکی اعدام شد.

حکم محکومیت به اعدام محکوم علیه زندانی مه آفرید امیرخسروی فرزند منصور، سحرگاه امروز شنبه، سوم خرداد ماه 1393 در محل زندان اوین اجرا شد.

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، حکم محکومیت به اعدام محکوم علیه زندانی مه آفرید امیرخسروی فرزند منصور، که از بابت افساد فی الارض از طریق شرکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور با تبانی و فساد در شبکه بانکی و توسل به روش های متقلبانه و مجرمانه و اخذ میلیاردها تومان وجوه غیرقانونی و شرکت در پولشویی و پرداخت رشوه، به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تأیید شده بود، سحرگاه روز شنبه، سوم خردادماه 1393 در محل زندان اوین اجرا گردید.

  نظرات ()
ایست . . .! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳

این مقاله مخاطب خاص دارد نه مخاطب عام . . .تقدیم به دهک های یکه تاز تک سرنشین استان...

سنبله برنجی شاهین دژ: دلواپسی و دلشوره . . .

امروز این واژه ها بیش از هر زمان دیگری گوش را می آزارد و در نگاه بهتر شاید بتوان گفت معکوس عمل می کند و اصطلاحاً پتۀ دارندگان این دلواپسی های ساختگی را بیش از پیش روی آب شناور می سازد.

روی سخنم با شماست. بله!

همین شمایی که به پدر خواندۀ مافیایی مخفی و قدرت لابی گری زیرزمینی شهرهای تکاب و شاهین دژ ملقب گشته اید، هنوز از ثروت های بادآورده ای که به کیسه های نوه و نبیره یتان تزریق کرده اید سیر نشده اید؟!

انبانتان هنوز جا دارد؟! بابا شما دیگر که هستید؟!

همین شمایی که طوماری از جنس نفع شخصی و منافع خانوادگی و مطامع و موقعیتِ گروهیِ هم پیالگان، به نام مردم و به کام شیرین خودتان تنظیم و به استانداری محترم ارسال می کنید، همین شمایی که نیت تان اصلاً خدایی و ابداً خالص و پاک نیست و خودتان بهتر از هر کسی از نیات پلشت خط دهنده گانتان آگاهید، می دانید که مدّ نظر این پرونده شما هستید نه دیگران، پس بدانید مردم آگاهند که حضرات برای منافع شخصی دلواپسند نه منافع ملی و میهنی و اقلیم جغرافیای شهری . . .

این روزها با تعویض فرمانداران بیشتر پشت میزنشین ها موقعیت خود را به شدت نگران کننده ای مواجه با خطر می بینند و احساس دلواپسی به شدت دل آشوبه ای بر وجودشان چنگ زده است.

این واضحات آشکار از شواهد و قرائن دستگیرمان شد و دریافتیم عالیجنابان در حال دست و پنجه کردن با مشکلات غامض این جایگزینی ها هستند.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
قهرمان تکاب و از فاتحان خرمشهر نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳

مادر جان ! الان که این نامه را می نویسم خیلی در فکرت هستم، بد جوری دلم برایت تنگ شده و هوای دیدنت را دارم

شیز:شهید محمد صادق فرزامی؛ به تاریخ 20/ 8/ 1340 در خانواده ای مسلمان. و متدین در شهر تکاب به دنیا آمد.

طالع بلند کودک نورسیده ی پائیز، او را با خود به سمت دین و علم و شهادت کشاند. در میان خانواده مسلمان با مبانی دین ومذهب آشنا شد.و. در میدان عمل گام به گام همراه دیگر یاران حرکت کرد..


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
اجلاس ائمه جمعه استان در تکاب برگزار شد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳

گزارش پایگاه خبری تحلیلی شیز اجلاس ائمه جمعه استان آذربایجان غربی چهارشنبه  با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی قریشی  نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه به میزبانی  دفتر امام جمعه تکاب در مجموعه تاریخی تخت سلیمان تکاب برگزار شد.

بعد از اجلاس ائمه جمعه استان از فعالان فرهنگی شهرستان تکاب تقدیر شد.

  نظرات ()
عباس کمندی بدرود حیات گفت نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۳

عباس کمندی هنرمند برجسته و نامدار کردستانی امروز در سن 62 سالگی بر اثر ایست قلبی به دیار باقی شتافت.

به گزارش مهر عباس کمندی نویسنده،شاعر،نمایش نامه نویس و نقاش برجسته کردستانی ازشامگاه گذشته به دلیل درد کلیه در بیمارستان بستری و صبح امروز پنجشنبه به علت ایست قلبی دارفانی را وداع گفت.

این هنرمند نام آور کرد درسال 1331 در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از دوران کودکی با ادبیات فولکلور کردی آشنا شد و تا آخرین لحظات زندگی خود در عرصه هنر فعالیت کرد و آثار درخشانی از خود به یادگار گذاشت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
وقتی بوکو حرام ها و تکفیری های وطنی نسخه می پیچند نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳٩۳

کار عده‌ای به توجیه تجاوز به زنان رسیده است!

این مجوزها نشانه جوامعی سخت عقب‌افتاده و در اوج توحش‌های تاریخ بشری است. استفاده از تجاوز به زنان حتی برای مقاصد نظامی یا از صرب‌های بوسنی سر می‌زند، یا از پلیدترین جنگ‌سالاران در جنگ‌های داخلی آفریقا و یا از تکفیری هایی که هر کسی جز خود را کافر و مشرک می‌دانند. تلخ و سخت این است که چنین افکار هراس‌انگیزی در رسانه‌های یک کشور اسلامی منتشر شود و کسی نسبت به آن واکنش نشان ندهد.

تابناک: در شرایطی که مراجع فرهنگی و دینی در ایران، حساسیت شدیدی نسبت به حفظ حدود دینی و اخلاقی از خود نشان می‌دهند، تلاش برای توجیه تجاوز به زنانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند و نیز تجویز نادیده گرفتن مزاحمت‌ برای زنانی که بدحجابی متهم می‌شوند با هیچ واکنش قانونی یا مذهبی همراه نشد.

به گزارش «تابناک»، موضوع عفاف و حجاب در سال‌های گذشته، از مهم‌ترین مباحث در میدان سیاسی و اجتماعی ایران و سرآغاز نگرانی‌های زیاد در حوزه فرهنگ، اخلاق و دینی بوده است.

حل معضلات مربوط به این مسأله، تعیین چهارچوب قوانین و هنجار‌ها و مسئولیت‌ها و روشن کردن نقش نهادهای گوناگون حاکمیت در این باره‌ گاه به تنش‌های مهم سیاسی نیز تبدیل شده است. این موضوع هر ساله به ویژه با رسیدن فصل گرما، شاهد پدیده‌ها و موضوعات جدیدتری هم بوده است.

افزون بر تلاش برای تعریف و روشن ساختن مسئولیت‌های حکومت، شکافتن موضوع عفاف و حجاب به محافل فکری و رسانه‌ها کشیده و هر مرجع فکری برای حل مسأله به روشنگری روش های مطلوب خود نیز پرداخته است.
با وجود همه این حساسیت‌ها، دو مسأله جدید مطرح در هفته‌های اخیر با هیچ واکنش و اعتراضی روبه رو نشده است.
بنا بر این گزارش، به تازگی رسانه‌ها شاهد اشاعه دو نظر بی‌سابقه و البته نزدیک به یکدیگر بوده است. در آشفته‌بازار فعالیت‌های فرهنگی، یکی از کسانی که عنوان فعال فرهنگی را یدک می‌کشد، با توجه به هنجارشکنی برخی زنان، این کار ناپسند را مجوزی برای تجاوز دانسته و دیگری ایده داده که اگر نهادهای انتظامی مسئولیت چندانی در تأمین افراد بدحجاب بر عهده نگیرند و اجازه دهند برای آن‌ها مزاحمت ایجاد شود، مشکل بدحجابی از بین خواهد رفت.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب