بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
دانستن حق شهروندان است نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۳

متأسفانه شورای اسلامی  چهارمین دوره شهر تکاب بنا به دلایلی که ذیلاً اشاره می شود از انجام وظایف ذاتی خود قصور نموده است،شنیده ها حاکی است فرمانداری محترم طی نامه ای ضمن درخواست بودجه و تفریغ بودجه از شورا و شهرداری علت تأخیر در ارسال آن را نیز جویا شده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مترقی ترین قوانین اساسی جهان در فصل سوم خود از اصل 19 تا اصل 42 به حقوق ملت پرداخته است.  حق دانستن به عنوان یکی از مصادیق حقوق شهروندی موضوعی است که از نظر قانون اساسی ایران پنهان نمانده است به طوری که در اصل 24  خود  نشریات و مطبوعات را - که  امر اطلاع رسانی را  بر عهده دارند -  در بیان مطالب تا جاییکه با مبانی اسلام یا حقوق عمومی مباینت نداشته باشد آزاد گذاشته است.

در اینجا ذکر این نکته نیز لازم است که  قانونگذار جمهوری اسلامی ایران هم  با الهام از روح  قانون اساسی از حق دانستن به عنوان یکی از مبانی مهم حقوق بشر و شهروندی غافل نمانده است  و در پاره ای از  قوانین عادی از جمله قانون شهرداری و قانون شوراهای اسلامی کشور ، شهرداری و شورای اسلامی شهر را مکلف به اطلاع رسانی نموده است.

مطابق ملاک و اطلاق ماده 71 قانون شهرداری و ماده 76 ( اصلاحی 6/7/1382) قانون شورا ، شهرداری و شورای اسلامی مکلفند هر شش ماه یکبار صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری را برای اطلاع عموم منتشر و نسخه هایی از آن را به وزارت کشور ارسال دارند .

از آنجاییکه در هر شهری فرماندار به عنوان نماینده عالی وزارت کشور تلقی       می گردد ، در تبصره ذیل ماده 67 قانون شهرداری ، شهرداری مکلف شده است نسخه ای از بودجه و تفریغ بودجه را حداکثر تا 15 روز بعد از تصویب به وسیله فرماندار به وزارت کشور ارسال دارد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تشویش اذهان عمومی ! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢۱ شهریور ۱۳٩۳

جناب بیگی عزیر ! میدانید مردم در دوره حاضر چرا به جنابعالی و آقای عیسی زاده رأی دادند ؟ مردم بخاطر اینکه بتوانند بگویند نماینده موظف به پاسخگویی به سئوالاتشان و فهم دردها و رنجهایشان است به شما رای دادند و گرنه از شما قدرتمند تر ! پول دار تر و خود رای تر هم وجود داشت ! پس به رأی مردم احترام بگذارید و رای و نظر مردم را محترم بشمارید .

علی اکبر شیوخی:برخی رسانه های مجازی خبری مبنی بر شکایت جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای روح الله بیگی نماینده مردم شریف شهرستانهای میاندوآب ، شاهین دژو تکاب از یک روزنامه نگار خانم به نام « سنبله برنجی » نویسنده نشریه آراز آذربایجان » منتشر کرده بودند که صحت و سقم موضوع را نه تایید میکنم و نه تکذیب .

گویا نویسنده محترم برای بیان مقصود خویش به عنوان یک نویسنده و یا یک شهروند انتقاداتی نسبت به عملکرد نمایندگان حوزه انتخابیه کرده بودند .

نماینده مذکور هم برای احقاق حق خویش ! از ایشان به اتهام تشویش اذهان عمومی به دادگاه شکایت کرده اند ، حال این موجود عجیب و غریب به نام اذهان عمومی چیست و کجاست ! بماند که حدیثی بس مفصل دارد .

نویسنده محترم و یا هرشهروندی در نظام جمهوری اسلامی ایران طبق اصول قانون اساسی و وفق قوانین عادی حق دارد بداند در این کشور چه میگذرد مگر اینکه عملی در شرایطی به جهت حفظ امنیت ملی و مصالح ملی نهی شده باشد .

نویسنده محترم ظاهرا مطلبی به جهت تعلق خاطر به شهر و دیار خویش و در جهت توسعه منطقه منتشر کرده است و شاکی محترم اصل را بر کذب بودن ماجرا قلمداد کرده و معتقد است آنچه نویسنده بیان کرده تشویش اذهان عمومی است ! .

بنده در مقام دفاع از یک نویسنده و یا یک شهروندی عزیزی که اصلا نه می شناسم و نه دیده ام نیستم ، بلکه جناب شاکی ، نماینده محترم مجلس هستند را یک بار زیارت کرده ام و از جهت لطفشان هم سپاسگزارم و این نوشته هم به جهت ارادت و احترام به ایشان نگاشته شده است .

جناب آقای بیگی ! جنابعالی نماینده مردم  سه شهرستان عریض و طویل هستید و در این وسعت جغرافیایی دهها هزار دیدگاه مختلف و متنوع وجود دارد آیا برای هر نوع نگاهی که غیر نگاه شما باشد استفاده از واژه های تند برازنده شماست ؟


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زیباکلام در مناظره :آینده مذاکرات هسته ای؛ فرصت ها و چالش ها نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢۱ شهریور ۱۳٩۳

سیاست خارجی ما هر وقت در دام ایدئولوژی افتاده منافع ملی به باد رفته است. /در هیچ دورانی به اندازه دولت قبلی به اسرائیل خدمت نشد و هیچ کس نتوانست مثل احمدی‌نژاد اروپا را در حمایت بی قید و شرط از اسرائیل متحد و یکپارچه کند.

جلسه مناظره «آینده مذاکرات هسته ای؛ فرصت ها و چالش ها» صبح روز یکشنبه 16 شهریور در محل پایگاه خبری تحلیلی دیدبان آمریکا با حضور دکتر صادق زیباکلام و دکتر ابراهیم متقی برگزار شد.. مشروح این مناظره به شرح زیر است:

سوال: با توجه به این که نه ماه از توافق نامه گذشته و نتایج آن عینی شده است، آیا این توافق نامه آن گونه که تیم هسته ای معتقد است بر اساس بازی برد- برد طراحی شده است؟

صادق زیباکلام: به نظر من شما می توانید بحث را از همین ابتدا حول محور توافق ژنو مطرح بکنید و بند بند بررسی کنید و بگویید این جا بر سر ما کلاه گذاشتند، فلان جا دروغ گفتند و این جا از پشت خنجر زدند. من دفاع کنم و اقای متقی انتقاد کند. به نظر من این کار ما را به جایی نمی رساند. چیزی که بسیار مهم تر از مفاد بندهای ژنو است، تحولات اساسی است که تیم مذاکره کننده ایران شروع کرده است.

من معتقدم تا پیش از دور جدید مذاکرات که با دولت آقای روحانی شروع شد، نگاه مسئولین ایران به موضوع هسته ای یک نگاه ایدئولوژیک و سیاسی بود و هسته ای در خدمت مبارزه ایدوئولوژی ما با غرب و آمریکا بود و بنا نبود مسئله هسته ای حل بشود و نشد.

از 84 که احمدی نژاد روی کار آمد تا سال 92، اگر منحی آن را ترسیم کنیم همواره رو به افول بود و شکاف بین ما و غرب بیشتر و بیشتر شد.

 


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
30 ویژگی شهروند مطلوب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢۱ شهریور ۱۳٩۳

عصرایران - دکتر محمود سریع القلم، استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران در نوشتاری که برای عصرایران تحریر کرده، 30 ویژگی یک شهروند مطلوب را  برشمرده است که در زیر می خوانید:

1. از راستگویی لذت ببرید

2.    سعی نکند همه را داشته باشد: هم جذب کند و هم دفع؛

3.    هوش و فهم دیگران را دست‌کم نگیرد؛

4.    اتومبیل خود را برای شهروندی که از خطوط عابر پیاده حرکت می‌کند، متوقف کند؛

5.    در نقل قول از دیگران، حتی ویرگول‌ها را هم رعایت کند؛

6.    ذهنیت خود را از مسائل ضرورتاً مساوی با حقیقت نداند؛

7.    هر چند وقت یکبار، از مخالفین خود احوالپرسی کند؛

8.    نه برنجد و نه برنجاند؛

9.    تفاوت میان تبلیغ و تحلیل رسانه‌های غیرخصوصی را سریع تشخیص دهد؛

10.    به عموم مسایل محیط زیستی، حساس و عامل به عمل باشد؛


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
جزییات تخلف ۱۶میلیاردتومانی احمدی‌نژاد و بقایی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢۱ شهریور ۱۳٩۳

الف:حلقه محاصره قانونی معاونان احمدی‌نژاد رفته‌رفته تنگ‌تر می‌شود و پس از نامه‌هایی که در روزهای گذشته توسط بقایی و رحیمی نوشته شده بود تا این دو بر بیگناهی خود اصرار کنند، حالا اطلاعات و اخبار دقیق‌تری درباره پرونده تخلفات «دانشگاه ایرانیان» و سایر سوءاستفاده‌ها از امکانات نهاد ریاست‌جمهوری در آخرین روزهای حضور تیم محمود احمدی‌نژاد در این نهاد منتشر شد. از سوی دیگر، رییس کل دادگستری تهران نیز در واکنش به نامه سرگشاده رحیمی درباره اظهارات محسنی‌اژه‌ای، از اطلاع‌رسانی سخنگوی قوه‌قضاییه دفاع کرد.

به گزارش روزنامه شرق، ماجرا از آنجا آغاز شد که هفته گذشته، فیاض شجاعی دادستان دیوان محاسبات درمورد تخلف مسوولان دولت گذشته در زمینه «دانشگاه ایرانیان»، اعلام کرد: «در این پرونده، به سه‌موضوع برخورد کردیم، متوجه شدیم هم تخلف اتفاق افتاده، هم ۱۶میلیاردتومان از وجوه دولتی به حسابی که تحت‌عنوان حساب «دانشگاه ایرانیان» است، واریز شده آن هم در مقطع زمانی‌ای که هنوز دانشگاه ایرانیان شکل حقوقی نداشته و فرآیند اینکه شکل حقوقی‌اش رسمیت داشته باشد را طی نکرده است.»


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بودجه هفت میلیاردی شهرداری و هیاهو برای هیچ نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٢ شهریور ۱۳٩۳

 امروز با نگاهی دوباره به اتفاقات چند ماه گذشته این سوال به ذهن خطور می کند که بعد از  این همه هیاهو و غوغا، این همه اصرار از شورای چهارم و انکار شورای سوم ،با وجود این بیلان مالی،مردم دم خروس را قبول کنند یا قسم حضرت عباس را!؟

مباحثی از قبیل انتخاب شهرداران،میزان بودجه شهرداری ها و چگونگی کسب در آمد و هزینه کرد در این نهادپر سو ر صدا،نقش شورا ها در این فرایند پیچیده ،شایعات مختلف در اتباط با زد و بند های پشت پرده و در نهایت متهم کردن عده ای به سوء استفاده های مالی و اختلاس موضوعاتی هستند که در هرجایی که دارای نهادی به نام شهرداری باشد، برای مردم آنجا مهم ،جذاب،آشنا و هر از چند گاهی نقل محافل شان می شود .

 در شهرستان تکاب نیز در چند سال اخیر این گونه مسائل جای خود را به خوبی در میان افکار عمومی باز کرده و مردم با حساسیت خاصی اخبار و حواشی مربوط به شورا و شهرداری را پیگیری و دنبال می کنند. مسائلی که هر از چندگاهی از یک مسئله ساده پا را فراتر گذاشته تبدیل به یک دعوای جناحی و قومی می شود و  در نهایت با بیانیه ها و شفاف سازی های طرفین  باز هم این افکار عمومی مردم هستند که در سکوت معنا دار خود نسبت به عملکردها قضاوت می کنند.

با این همه می توان اینگونه بحث ها و نقادی ها را در شهری که فضای سیاسی آن منجمد ،بسته و ساکن است به فال نیک گرفت و آن را مقدمه ای برای بستر سازی عبور از وضعیت فعلی به سوی روزهای روشن فردا دانست.

نیمه دوم سال 92 برای شهرداری تکاب و شورای چهارم روز های پر حاشیه ای را در پی داشت .مسئله بدهی کلان شهرداری و مصاحبه های گاه و بیگاه شهردار جدید و اعضای شورا در رابطه با این موضوع،ذکر ارقام مختلف از بدهکاری شهرداری و مقصر جلوه دادن شورای قبلی شائبه ها و شبهات زیادی را در بین مردم ایجاد کرده بود و هر کسی از ظن خود این قضییه را تحلیل و تفسیر می کرد. در آن ایام این وضعیت بغرنج  ما را بر آن داشت تا درمقاله ای تحت عنوان (بدهی شهرداری،شایعات ،نظرات و برداشت ها ) از این وضعیت به وجود آمده انتقاد کرده و خواستار شفاف سازی شورا و شهردار در این باره شویم.

آقای خالد عمرانی از اعضای شورای سابق بلافاصله پس از انتشار مقاله جوابیه ای برای آن منتشر کرد و ضمن دفاع از عملکرد شورای سابق ،ادعاهای شورای فعلی را باطل دانست جوابیه آقای خالد عمرانی واکنش شورای جدید  و شهرداری را در پی داشت . آن ها با انتشار مقاله ای تحت عنوان (پاسخ شورای شهر به برخی شبهات )  در سایت ها و وبلاگ های حامی خود ضمن انتقاد از عملکرد شورای سوم ،بدهی ایجاد شده را که ترمز شهرداری را کشیده بود حاصل مدیریت غلط آن ها در دوران تصدیشان بر شورا دانستند . واین جریان همچنان ادامه داشت و بالاخره مردم نفهمیدند که حرف کدام طرف را بپذیرند و حق را به او بدهند.

اما اخیرا سندی از ریز درآمدهای شورای چهارم و شهرداری به دست آمده است که نشان می دهد نه تنها شورا و شهرداری در سالی مالی 92 کسری بودجه نداشته اند بلکه با بودجه ای در حدود هفت میلیارد و شصت و هفت میلون تومان چیزی معادل یک میلیارد تومان نیز نسبت به سال مالی 91 و شورای سوم افزایش در آمد داشته است! تا آنجا که با فراغ بال و بدون هرگونه دغدغه بدهی های گذشته مبلغ پنجاه میلیون تومان برای تعمیر و بازسازی ساختمان شورای شهر هزینه شده است! که تا حدودی قابل تامل می باشد.

امروز با نگاهی دوباره به اتفاقات چند ماه گذشته که ذکر آن ها رفت این سوال به ذهن خطور می کند که بعد از  این همه هیاهو و غوغا، این همه اصرار از شورای چهارم و انکار شورای سوم ،با وجود این سند از در آمدهای شورا ،مردم دم خروس را قبول کنند یا قسم حضرت عباس را!!!؟؟؟

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب