بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نامه اعتراض اعضای شورای سابق به فرماندار تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۳

اوایل شهریور ماه بود که در این وبلاگ خبر از بودجه و درآمد 7 میلیارد تومانی شهرداری تکاب در پایان سال مالی 92  نوشتیم که با جنجال های سال گذشته بر سر بدهی های این نهاد به شدت منافات داشت ،سپس شصتمان خبردار شد که فرماندار محترم تکاب نیز نسبت به این قضییه واکنش نشان داده و اعضای شورای چهارم را بخاطر عدم انتشار تفریغ بودجه مواخذه کرده است .

پس از بررسی صحت و سقم قضییه بر  آن شدیدم تا به خاطر رسالتی که بر عهده داریم در قالب مقاله ای اعتراضی تحت عنوان دانستن حق شهروندان استبه نقد عملکرد شورا در عدم شفاف سازی بودجه سال گذشته بپردازیم .انتشار این مقاله واکنش اعضای شورا را در پی داشت به طوری که مهندس انصاری سخنگوی شورا در مصاحبه ای با سایت شیز به تاریخ اول مهرماه 93 تحت عنوان شفافیت و سلامت مالی در دستور کار شهرداری تکاب به پاسخگویی غیر مستقیم به مقاله فوق الذکر،پرداخت که این مسئله واکنش اعضای شورای سوم را در پی داشت.

اعضای شورای سابق شهرستان تکاب در اعتراض به مطالب عنوان شده توسط مهدی انصاری سخنگو ی شورای شهر نامه ای اعتراضی را خطاب به فرماندار ،ریاست شورای اسلامی تکاب و همچنین مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها ارسال کرده اند که به طور کامل در زیر تقدیم حضورتان می گردد:

بسمه تعالی

فرماندار محترم جناب آقای مهندس قهرمانی سلام علیکم؛

احتراماً به استحضار می رساند آقای مهدی انصاری ،سخنگوی شورای اسلامی شهر  تکاب ، در مصاحبه ای با یکی از سایت ها  که تصویر آن در پیوست می باشد اظهاراتی در خصوص تصویب تفریغ بودجه 92 به صورت کلی و ابهام آمیز ایراد نموده اند که جا دارد پیرامون این اظهارات  مطالبی به شرح  بندهای زیر به محضرتان ایفاد گردد:

1-  آقای انصاری در این مصاحبه بیان داشته اند که « تصویب تفریغ بودجه شهرداری به معنای تأیید آن نیست». در این خصوص معروض میدارد که :

اولاً، این اظهار نظر نشان می دهد که شورای شهر تکاب به شأن تقنینی- نظارتی خود به عنوان یک نهاد ناظر که نظارت آن بر دو قسم  « استطلاعی» و « استصوابی» می باشد آگاه و واقف نیست و نمی داند کدام یک از فعالیت های شهرداری در حوزه نظارت استطلاعی و کدام یک در حوزه نظارت استصوابی قرار دارد چون اگر می دانست چنین نظر غیر کارشناسانه ای از سوی سخنگوی شورا که منعکس کننده تصمیمات جمعی است ارائه نمی شد.لذا گفته می شود که «تصویب تفریغ بودجه» به استناد ماده 67 قانون شهرداری و بند 12 ماده 71 قانون شورا از مصادیق نظارت استصوابی به شمار می رود و «تصویب آن توسط شورای شهر به معنی تأیید نهایی آن » است.

 ثانیاً، خود شورای شهر در متن ماده واحده 14 تبصره ای که به انضمام تفریغ بودجه به فرمانداری ارسال شده ، صراحتاً  قید کرده است  که :« با تفریغ بودجه 92 و گزارش حسابرسی موافقت گردید».

2- آقای انصاری اظهار نموده اند که « شورای شهر ماده واحده ای با 14 تبصره را در تفریغ بودجه گنجاند تا به تخلفات و ایرادات موجود رسیدگی شود» . در این مورد گفته می شود که :

اولاً، در متن این ماده واحده فقط به موضوع موافقت با تفریغ بودجه و گزارش حسابرسی اشاره شده است و ذکری از تخلفات یا ایرادات به میان نیامده است.

ثانیاً،  در 14 تبصره ذیل این ماده واحده نیز که به لحاظ حقوقی هیچگونه همخوانی و مطابقتی با اصل ماده و موضوع تصویب تفریغ بودجه ندارند، اشاره ای به تخلفات و ایرادات نشده است و صرفاً به کلی گویی در باره نحوه انبار داری ، گزارشگری واحد عمران، روش نقدی در حسابداری ، ایجاد واحد حسابرسی داخلی در شهرداری و غیره پرداخته شده است.

ثالثاً،  مسؤلیت تنظیم تفریغ بودجه و مراقبت در اجرای بودجه به استناد ماده 26 آیین نامه مالی شهرداری ها ، به عهده شهردار و مسؤل امور مالی است، فلذا  اگر فرضاً تخلفاتی هم در اجرای بودجه یا تنظیم تفریغ بودجه وجود داشته باشد ، رسیدگی به آن از حوزه صلاحیت شورای شهر خارج است و نیاز به مصوبه شورا ندارد چرا که طبق اصل 105 قانون اساسی تصمیمات شورا نباید مخالف قوانین موضوعه کشور باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ورزش ارزش مدار نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢٥ مهر ۱۳٩۳

باید دید بی اخلاقی هایی که در برخی ورزش ها دیده می شود، مطابق قوانین عقلی و دینی سبک ورزش اسلامی است یا خیر؟

محسن اکبری:بیست و ششم مهرماه در تقویم کشورمان به نام روز «تربیت بدنی و ورزش» نامیده شده است. این روزها، در جامعه اسلامی، بسیاری از بودجه ها و نیروهای انسانی در این راه صرف شده و بخش کلانی از پتانسیل اجتماع، درگیر این امر هستند.
امّا متأسّفانه مفهوم واقعی و مسمّای حقیقی «ورزش و تربیت بدنی» مثل بسیاری از مفاهیم دیگر، به سمت و سویی غیر حقیقی رفته و هدف اصلی از وجود آن در لابلای انحراف ها گم شده است که باید آگاهان جامعه با توجّه به مبانی عقلانی وحیانی اسلام، حقیقت مفاهیمی اینچنینی را تبیین و جلوی انحراف را بگیرند.


ورزش در اسلام، هدف نیست، بلکه وسیله ای است برای نیل به هدفی بزرگ؛ انسانی که می خواهد زیستن خود را بر پایه «سبک زندگی اسلامی» بنا نماید، باید برای هدف نهایی خویش که همان سعادت و خوشبختی دائمی و ابدی است، از تمام وسائل مشروعه و ابزار دین پسند، برای رسیدن به این هدف والا استفاده کند.
آری! بر طبق قوانین سبک زندگی اسلامی، ابزاری که برای رسیدن به این هدف می تواند کمک یار انسان باشد، باید با هدف نهایی و غایت وجودی انسان، متناسب و داخل در محدوده قوانین شرعی باشد.
در اسلام، غرض اصلی از ورزش، پرورش جسم، تقویت بدن و قوّت مقاومت اعضاء و استقامت و حفظ تناسب اندام، و خلاصه، فواید و منافع جسمی، ‌بلکه روحی آن است که مطلوب و مورد سفارش است.
نگاهی به روایات پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت بزرگوارش در باب ورزش؛ اهداف و انواع آن می تواند به عنوان «قانون اساسی» در امر ورزش تلقّی شود و از ورود انحراف ها به مفهوم و مسمّای ورزش جلوگیری نماید.
در بیان هدف از تقویت قوای جسمانی که یکی از بهترین راه های آن ورزش کردن است، از باب نمونه امیرالمؤمنین علی علیه السلام در دعای کمیل به خداوند متعال عرضه می دارد «قوّ علی خدمتک جوارحی» یعنی ای خداوند متعال، تمام اعضا و جوارح بدن من را برای خدمت به خودت قوی فرما. پس معلوم می شود هدف از تقویت قوای جسمی و تربیت بدنی باید خدمت و اطاعت الهی باشد.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
۷ خرداد ۹۵ حماسه‌ای دیگر در بهارستان نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢٤ مهر ۱۳٩۳

  ماهیت تندروها برای همه روشن است و به همین دلیل آنها راهی به غیر از حاشیه‌نشینی نخواهند داشت.

مفید آنلاین :«تندرو‌ها» در سال‌های اخیر جایی ثابت در ادبیات سیاسی داشته‌اند و به گواه کار‌شناسان تاثیراتی مخرب بر برخی تصمیم‌گیری‌ها گذاشته‌اند تا هدایت و ارشاد آنها دردرجه اول و حذفشان در مرحله بعد، هدفی مهم و جدی برای میانه‌روها باشد.

به همین دلیل این سوالات در اذهان عمومی مطرح شده است که «راهکار مقابله با تندروی چیست»؟ و «تندرو‌ها چه هزینه‌هایی تحمیل می‌کنند»؟ «رفتارهای افراطی و فاقد عقلانیت قطعا در راستای اهداف ملی و مصالح کشور هزینه‌هایی را تحمیل می‌کند و اینطور نیست که بگوییم وجودشان بی‌خطر است.حتی اگر آنها نتوانند برنامه‌های خود را پیگیری کنند و اگر در رسیدن به آنچه می‌خواهند به بن‌بست هم برسند، بازهم وجودشان تهدیدی جدی به‌شمار می‌رود.

همانطور که این روز‌ شاهد مشکلاتی از ناحیه تندروها هستیم، تندروهایِ‌ تندرو‌ها هم البته در درجه پایین‌تری نظم عمومی و ساختار جامعه را با موانعی جدی کرده‌».

رسول منتجب‌نیا که «تندروی تندرو‌ها» را دغدغه‌ای کاملا جدی می‌داند، ضمن طرح اظهارات بالا همچنین معتقد است که «هم اصلاح‌طلبان و هم اصولگرایان باید شرایطی را به وجود بیاورند تا چهره‌هایی که در این چند سال فقط دست به دامان هیاهو بودند، از بهارستان کنار گذاشته شوند تا افرادی به عنوان نماینده واقعی مردم به مجلس راه پیدا کنند که مهم‌ترین دغدغه‌شان منافع عمومی باشد، نه اینکه با کارهای آنچنانی هدف‌های سیاسی و جریانی را دنبال کنند». رسول منتجب‌نیا در این زمینه با آرمان به گفت‌وگو پرداخت که در ادامه می‌خوانید:


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
ملاله و جایزه صلح نوبل نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩۳

ملاله 16 ساله جایزه صلح نوبل را برد. این تحولی است که جای بسی خوشحالی دارد.

صادق زیباکلام: فکر می‌کنم دو مسئله اساسی را در رابطه با این ماجرا نباید فراموش کنیم. اولین و مهم‌ترین مسئله این است که خشونت تحت عنوان دین، ظرف سال‌های اخیر در جهان اسلام، خاورمیانه و آفریقا بسیار پررنگ شده است. مثلاً در نیجریه بوکوحرام و در خاورمیانه داعش و سایر گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا را داریم که درمجموع به دنبال راهکارهای رادیکال و به‌کار بردن خشونت برای رسیدن به اهدافشان هستند.

در این‌چنین شرایطی اراده‌ای که در دادن جایزه صلح نوبل به ملاله یوسف زی تجلی یافته است در حقیقت می‌خواهد توجه جهانی را جلب و تشویق و ترغیب کند تا حرکت‌هایی که مروج خشونت در جهان فعلی را ادامه دهد.

نکته دوم این است که ملاله و خانواده‌اش و یک جریان اجتماعی روشنفکری در پاکستان بعد از اینکه وی مورد سوءقصد قرار گرفت، بسیار سعی کردند علیه خشونت بایستند، یعنی ضمن اینکه ملاله همچنان حجابش را حفظ کرد و بر روی هویت اسلامی‌اش تاکید کرد و درعین‌حال شکل اسلام رادیکال و بنیادگرا که نمایندگی آن در پاکستان، افغانستان و طالبان است را به طور کلی انکار می‌کرد و مورد انتقاد قرار می‌داد. این دلیل دومی بود که سبب شد سوءقصد علیه ملاله - دختری که تنها گناهش این بود که می‌خواست به مدرسه برود- به یک جریان اجتماعی علیه خشونت دینی تبدیل شود.

فکر می‌کنم این دو عامل دست‌به‌دست یکدیگر دادند و باعث این تحول شدند.


  نظرات ()
طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس به ۳۱۰ نفر نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱۸ مهر ۱۳٩۳

کمیسیون امور شوراهای مجلس طرح افزایش تعداد نمایندگان به ۳۱۰ نفر در خانه ملت را به تصویب رساند که متن آن به شرح ذیل است:

طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آنها

ماده واحده ـ تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ۲۹۰ نفر به ۳۱۰ نفر افزایش افزایش می‌یابد و تعداد حوزه‌های انتخابیه به شرح بندهای زیر اصلاح می‌شود:

تبصره ۱ـ وزارت کشور فهرست اسامی استان‌ها و حوزه‌های انتخابیه آنها را بر اساس حروف الفبا با ذکر نام مرکز استان در ابتدا حوزه انتخابیه هر استان، تنظیم و اعلام می‌کند.

تبصره ۲- این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجرا است.

الف ـ استان آذربایجان شرقی:

۱- با افزایش یک نماینده به حوزه انتخابیه مراغه و عجب شیر، تعداد نمایندگان این حوزه به دو نماینده افزایش می‌یابد.

۲- بخش هوراند تابع شهرستان اهر از حوزه انتخابیه کلیبر و خداآفرین و هوراند متزع و به حوزه انتخابیه اهر و هریس الحاق می شود.

ب ـ استان آذربایجان غربی:

حوزه انتخابیه میاندوآب و شاهین دژ و تکاب به دو حوزه مستقل زیر تقسیم می‌شود:

۱- حوزه انتخابیه میاندوآب شامل: شهر میاندوآب ـ بخش مرکزی ـ بخش باروق ـ بخش مرحمت‌آباد به مرکزیت شهر میاندوآب با یک نماینده

۲- حوزه انتخابیه شاهین دژ و تکاب متشکل از: شهرستان شاهین دژ شامل شهر شاهین‌دژ ـ بخش مرکزی ـ بخش کشاورز و شهرستان تکاب شامل: شهر تکاب ـ بخش مرکزی ـ بخش تخت سلیمان به مرکزیت شهر شاهین دژ با یک نماینده


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب