بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
پوپولیسم نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٤

دو جریان-گرچه به ظاهر ضد هم-تقویت کننده ی پوپولیسم هستند.یکی جریانی که با باورهای عوامانه کاسبی می کنند و دیگری  متخصّصان و نخبگانی که حاضر نیستند از "برج عاج" فرود آیند و برای مخاطب غیرمتخصّص حرف بزنند و بنویسند.

"پوپولیسم" را به اشکال مختلف تعریف کرده اند.من اگر بخواهم پوپولیسم را در یک عبارت کوتاه بیان کنم آن را نظام فکری ای می دانم که بر فضیلت بی سوادی پای می فشارد!
پوپولیست ها هم عوام زده اند،هم عوام فریب!آن ها به زبان توده های کم سواد سخن می گویند و توده های کم سواد را در مقابل طبقه ی باسواد و نخبه تهییج و تحریک می کنند.
پوپولیسم همان طور از ریشه ی لغوی اش (Popular) برمی آید،ادّعای "مردمی" بودن دارد ولی کدام مردم؟ مردمی که نگاهی غیرکارشناسانه،بدوی،روزمرّه و عُرفی-عادتی-عاطفی به همه چیز دارند! 

گرچه پوپولیسم در عرصه ی سیاست نمودهای وسیعی دارد ولی من می خواهم در این یادداشت از نمودهای غیرسیاسی پوپولیسم سخن بگویم.هرکدام از ما به درجاتی دچار پوپولیسم هستیم.هر وقت که نظر عوامانه را به نظر کارشناسی و تخصّصی ترجیح می دهیم یک پوپولیست هستیم!
نمونه هایی از گزاره های پوپولیستی را که در محاورات روزمرّه ی ما شنیده می  شوند ذکر می کنم:
"مگر پدربزرگ ها و مادربزرگ های ما مشاوره ی پیش از ازدواج می رفتند که سال های سال به خوبی و خوشی کنار هم زندگی می کردند؟!"


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شهدای غواص فقط برای مذاکره کنندگان پیام آورده بودند؟ نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤

تردیدی نیست که پیام شهدای مظلوم دست بسته ما مردم، برای مذاکره کنندگان مقاومت در مقابل زیاده خواهی است.اما چرا شهدای دست بسته ما، فقط برای مذاکره کنندگان پیام آورده اند؟ این مظلومان سرافراز برای سایر مسئولین پیامی نیاورده اند؟

 عصرایران - محمود ملکی: روز سه شنبه مردم قدرشناس تهران، با حضور آگاهانه و مسئولانه خود در تشییع پیکرهای شهدای غواص و خط شکن ملت ایران، با ظرافت و زیبایی، منظومه زیبای وحدت را بر مدار جوانان فداکار این مردم، سرودند. وحدتی که سالهاست همه از آن می گویند؛ اما به هزاران دلیل حاصل نمی شود تا برسد به زمانی که نور وجود شهدایی که دل به آن یگانه دوران و دردانه زمان، «خمینی کبیر» داده بودند، محور این وحدت غرور آفرین شوند. 

اما افسوس و هزاران افسوس که برخی وحدت نورانی که از صدقه سر همان جوانان شهید مظلوم حاصل شد را برنتافتند و مراسم تشییع شهدای وطن را به بهره برداری سیاسی و جناحی سبک و بی مایه تبدیل کردند و با توزیع انبوهی پلاکارد وحدت شکن در بین، سعی در متفرق کردن مردم از بالین شهدا داشتند. مردمی که از هر رنگ و نژاد و تفکر سیاسی دل در گرو امام، انقلاب و شهدا داشته و دارند.

در روزهای گذشته، انواع و اقسام شعار نوشته و طرح گرافیکی منتشر شد با این مضمون که شهدای غواص برای مذاکراه کنندگان هسته ای پیام آورده اند. پیام؛آری پیام مقاومت؛ پیامی که مذاکره کنندگان چه پیش از تشییع غواصان و خط شکنان دلیر و چه پس از آن در میز مذاکرات، همواره نصب العین خود قرار داده و می دهند و گرنه اگر بنا به مقاومت نبود که مذاکرات این همه طولانی نمی شد و مانند دوره های قبل مذاکره کننده ها با طرف غربی سلام و علیکی مقابل دوربین می کردند و پس از آن هم ادامه تحریم و تحریم و تحریم...

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
نامه ای به دلواپسان… نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤

آیا از غم سفره های خالی و دستهای نحیف و استخوانی مردم،از داغ شلاق جهالت به تن های بیمار از تورم و تحریم و نداری و شرمندگی مقابل سر و همسر خبر دارید؟

سنبله برنجی: جناب آقایان همیشه دلواپس

در برهه حاضر هیچ ذهن آگاهی!!! قادر نیست از ابراز نگرانی روشنگرانه و البته اصولی از وضعیت نابه سامان جامعه و فجایع متعدد امتدادی اقتصاد بیماری که اکنون دیگر وضعیتش از حالت حاد به بحرانی رسیده است و هر روز بیش از پیش در بطن جامعه نمود پیدا می کند و همچون دملی عفونی هر روز از گوشه ای از ادارات و نهادها و یا شاهکارهای محیرالعقول افراد ذی نفوذ رخ می نماید و از طریق شبکه های مجازی به سمع و نظر مردم می رسد خودداری کند.


البته لازم به ذکر است این اختلاس ها و رانت ها و لابی گری ها و پول شویی ها و چنگ اندازی به اراضی ملی در سایه سار دور زدن آشکار قوانین به مدد رشوه های غیر قابل باور و فسادهای گسترده ی زنجیره ای که بیشتر آن ها نیز به چشم روشنی ملت دامن دولتمردان فاسد و آقازاده های فاسدتر آن ها را نیز گرفته، علامت سؤال های بی پاسخ فراوانی را بر روی ذهن های کنجکاو و عدالتجوی عدالتخواه ایجاد کرده است به مدد همین شبکه های مجازی افشا می شوند و گرنه شبکه های صدا و سیمای داخلی با آن اخبار کیلویی که اکثراً سرقتی از شبکه های ماهواره ای است که چند روز پس از پخش در شبکه های برون مرزی در رابطه با کشورهای خارجی بازپخش می شوند، تمایل چندانی برای بازتاب آنها ندارند چرا که نمی خواهند پخش چنین اخبار تنش زایی با آن رقم های درشت نجومی، در حالیکه ملت مجبور به روزه داری سالانه معنوی و ریاضت کشی مادی همیشگی و کمبود اقتصادی دائمی گشته اند تشویش اذهان عمومی را در پی داشته باشد!!!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
تحریم‌ها پدرِ مردم را درآورده؛ چطور ادعا می‌کنند به نفع ماست نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٤

آقایانی که تعامل با دنیا را ذلت می‌دانند بدانند که هیچ‌گاه راه افراطی‌گری جواب نمی‌دهد/ برای بسیاری تحریم و غیرتحریم فرقی ندارد.

خبرگزاری ایلنا؛ هاشمی امروز سه شنبه در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ جامع ایران در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی در تهران با اشاره به وضعیت تحریم‌ها اظهار داشت: تحریم‌ها پدرِ مردم را درآورده. چطور ادعا می‌کنند به نفع ماست.

بله بسیاری هستند که تحریم و غیرتحریم برایشان فرقی ندارد. تحریم اکثریت جامعه را استخوان‌شان را می‌پکاند و بسیاری از کارهای مهم ما خوابیده و بسیاری برنامه‌های مصوب داریم که به‌دلیل تحریم‌ها انجام نمی‌شود. پیامبر(ص) طبیبی داشت که در ایران تحصیل کرده بود بنابراین با تعامل مشکلی نداشت. این حرف‌هایی که می‌زنند حرف‌های ملت ایران نیست اما فقط آنها تریبون دارند. ادامه مطلب ...
  نظرات ()
آخرین اخبار انتخاباتی استان از زبان رئیس ستاد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٤

تمام تحرکات انتخاباتی در حال رصد است / فقط یک مدیر دولتی استعفا داده / رعایت اصل بی طرفی و صیانت از حق مردم توسط مجریان انتخابات / فضای لازم برای ورود احزاب در استان فراهم شده است.

جوان پرس : اولین نشست خبری علیرضا رادفر معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی و رئیس ستاد انتخابات دیروز برگزار شد و در این جلسه رادفر ضمن تشریح برخی از بندهای قانون انتخابات ، زمان ثبت نام و تبلیغات و روز رای رای گیری به برخی از سوالات خبرنگاران ونمایندگان رسانه های گروهی پاسخ گفت ؛ علیرضا رادفر در این نشست گفت: امسال در ۷ اسفند ماه، دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد لذا در همین راستا وزارت کشور بعنوان مجری انتخابات، تمهیدات لازم را برای برگزاری بهینه و مطلوب این انتخابات پیش بینی کرده است.


 رادفر اضافه کرد: در آذربایجان غربی نیز با حکم استاندار محترم ، معاون سیاسی استاندار بعنوان رئیس ستاد انتخابات استان منصوب شده و سایر اعضای این ستاد در استان نیز مشخص و احکام آنها در حال صدور است.


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
زمستان خواهد گذشت... نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٤

کیست نداند که در حال "فرار به جلو" هستند تا مردم یادشان برود که خودشان بودند که با سوء عملکرد خود، تحریم ها را بر ملت ایران تحمیل کردند و حالا مدعی هستند چرا دولت جدید خرابکاری های ما را هر چه زودتر جمع و جور نمی کند. البته حق دارند زیرا هیچ کس دوست ندارد خرابکاری اش جلوی چشم باشد!

عصر ایران - زمانی که سعید جلیلی رئیس مذاکره کنندگان هسته ای ایران بود و دستاورد مذاکراتش نیز قطعنامه ها و تحریم های مکرری بود که بر ایران تحمیل می شد، چنان فضای رسانه ای و سیاسی کشور را بسته بودند که هیچ کس حق نداشت نقدی حتی کوچک و نرم بر روند مخربی که تیم مذاکره کننده وقت در پیش گرفته بود، مطرح کند.شورای عالی امنیت ملی که دبیری اش با جلیلی بود، رسانه ها را تحت فشار قرار می داد تا هیچ کس، متعرض روش مذاکراتی آقایان نشود، چه رسد به این که مردم بخواهند در انتقاد از مذاکره کنندگان تحریم آور، تجمعی برگزار کنند و دست نوشته ای را بالای سر ببرند. 

تصور کنید که در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و حکمرانی دلواپسان امروز بر شورای عالی امنیت ملی دیروز، تجمعی علیه مذاکره کنندگان هسته ای برگزار می شد! به راستی چه رفتاری با آنها می شد؟!

اما امروز که مذاکره کنندگان دیروز و حامیان آنها، از دولت و شورای عالی امنیت ملی و تیم مذاکرات بیرون رفته اند، حرام مطلق دیروز ، به حلالی واجب تبدیل شده است و نه تنها انتقاد می کنند، که از توهین و دروغ های شاخدار و شایعه سازی و داد و بیداد نیز ابایی ندارند!


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب