بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
معرفی شهرستان تکاب

شهرستان تکاب

شهرستان تَکاب، یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است که در جنوب شرقی این استان واقع شده است. مرکز این شهرستان شهر تکاب است.

شهرستان تکاب از غرب به شهرستان شاهین‌دژ، از شمال غربی به شهرستان هشترود، از شمال شرقی به استان زنجان، از جنوب و جنوب غربی به شهرستان سقز و از طرف جنوب شرقی به شهرستان بیجار محدود است و با سه استان زنجان ، آذربایجان شرقی و کردستان مرز مشترک دارد . وسعت آن ۵۸۸۰۰۰۰ متر مربع می باشد و مختصات آن به این شرح می باشد: طول ۴۷ درجه و ۷ دقیقه ، عرض ۳۶ درجه و ۸ دقیقه و ۳۰ ثانیه ، ارتفاع از سطح دریاهای آزاد ۱۸۴۰ متر و اختلاف ساعت با تهران ۱۷ دقیقه ( یعنی ساعت ۸ تکاب ، ساعت ۸ و ۱۷ دقیقه تهران است ).

فاصله تکاب با تهران ۵۴۰ کیلومتر می باشد. جمعیت شهرستان تکاب بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵ بالغ بر ۸۵۰۰۰ هزار نفر بوده که هم اکنون بر اساس تخمین های بر آوردی جمعیت بیش از ۹۵۰۰۰ نفر است . تکاب دارای ۱۰۲ آبادی و یک بخش به نام تخت سلیمان است مهم‌ترین رودخانه دائمی که در تکاب جاری است ساروق نام دارد که قسمتی از آب آشامیدنی شهر را نیز تأمین می‌‌کند.

جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۸۱۳۹۵ نفر بوده است که از این تعداد ۴۰۱۶۱ نفر آنان مرد و ۴۱۲۳۴ نفر آنان زن بوده اند. [۱].

فهرست مندرجات

 تقسیمات کشوری

تقسیمات کشوری این شهرستان، بنابرآنچه در نتایج آمارگیری سرشماری سال ۱۳۸۵ کل کشور آمده است، بر حسب بخش، شهر، دهستان و روستا به شرح زیر است: [۱].

 

 بخش‌ها

 شهرها

 دهستان‌ها

دهستان‌های بخش مرکزی

دهستان‌های بخش تخت سلیمان

 

 دین و زبان وفرهنگ

دین مردم شهرستان تکاب اسلام و پیرو مذهب شیعه و سنی و در بعضی از نواحی عده‌ای از پیروان اهل حق[نیاز به ذکر منبع] هم زندگی می‌کنند . در گذشته نه چندان دور، جمعیتی از یهودی‌ها (در منطقه به موسایی شهرت دارند) هم در شهر سکونت داشتند که همگی در ده چهل به شهرهای دیگر و اسرائیل مهاجرت کردند. پیروان همه مذاهب بطور مختلط و با حسن سلوک با هم زندگی می‌کنند و تا کنون هیچگونه اختلافی بین آنها مشاهده نشده و ازدواج شیعه و سنی نیز مطابق قوانین شرعی مرسوم است . در مراسم بطور دسته جمعی شرکت می‌کنند و در غم و شادی یکدیگر شریک می‌گردند.

 زبان و گویش

 امروزه زبانهای رایج درتکاب شامل تركي آذربايجاني و كردي سوراني مي باشد.

در بعضي نقاط اطراف شهر مخصوصا در روستا هاي شيرمرد ،آق اتاق ،آرپاچايي مردم به زبان هاي شراني،موصلاني و زاخوراني (زعفرانلو) نيز صحبت مي كنند كه شاخه هايي از زبان كرمانجي مي باشند.

اقتباس از كتاب تاريخ تكاب افشار_علي محمدي_ص90

 اقتصاد و صنایع

بیشتر در آمد مردم این شهر از کشاورزی و دامپروری است و کمتر واحد صنعتی در شهر تکاب به چشم می‌‌خورد. بزرگ‌ترین معدن طلای خاورمیانه با ذخیره ۸۰ تن طلای خالص در روستاهای آغ‌دره و زره‌شوران تکاب قرار دارد. از صنایع دستی این شهر می‌‌توان به فرش افشار اشاره کرد که شهرت جهانی دارد و به فرش آهنین معروف است و خانواده‌های بسیاری از بافت این فرشهای دستباف امرار معاش می‌‌کنند. در زمانی که بازار فرش دستباف رونق خوبی دااشت بیش از ۱۸ هزار نفر به طور مستقیم به کار فرش بافی اشتغال داشتند . فرش دستباف افشار تکاب به نوعی سوغات این شهر هم محسوب می‌‌شود.

وضعیت سیاسی

تکاب با داشتن صد هزار نفر جمعیت هنوز نتوانسته نماینده مستقلی در مجلس شورای اسلامی داشته باشد و نمایندگان این شهر به طور مشترک از شهرهای میاندوآب و شاهین‌دژ و تکاب انتخاب می‌‌شود.

مشکلات عمومی مردم شهر تکاب از نقطه‌ نظر آماری شهرستان تکاب در سطح استان اذر بایجان غربی دارای بالاترین سطح بیکاری می باشد. معادن طلای آقدره وزره شوران که‌ دارای قابلیت بالایی در رابطه‌ با جذب نیروی کار و تامین موقعیت شغلی می باشد، به‌ امید روزیکه‌ که‌ مردم شهر با بهره‌ گیری از آزادی و حقوق اجتماعی و فرهنگی برابر دست در دست هم برای بهبود وضع عمومی شهر تکاب و روستاهای حومه‌ تلاش کنند

 اندیشمندان و شعرا

از عالمان و شاعران بنام شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سید ایوب انصار ( روحانی ، وفات ۸۵۰ هجری قمری )
 • میرزا محمد حسین نجات ( روحانی ادیب و شاعر)
 • سید کاظم رشتی ملقب به نجیب الاشراف ( ادیب و عالم)
 • شهریار صدیق افشار ( دانشمند و فیزیکدان برجسته )
 • حسن انوری (محقق و ادیب بنام )
 • میرزا عبدالحسین خان صدیق افشار ( خوشنویس)
 • اباصلت صادقی (خوشنویس)
 • حسین معصومی اغولبیک (شاعر)
 • میرزا حبیب افشار (شاعر)
 • میرزا عباسعلی خان افشار ( شاعر )
 • طاهر توکلی افشار (شاعر) علی امینی (خوشنویس)
 • فتحعلی تحسینی(ادیب)
 • حسینعلی قادری ( شاعر )
 • یدالله مدنی ( شاعر )
 • اسماعیل فرج اللهی ( شاعر )
 • عبدالعلی قدمی ( شاعر )
 • یدالله صبوری ( شاعر )
 • علی آقا اسلامی ( شاعر )
 • سید ابوالحسن هاشمی ( شاعر )

منصور نادری (ورزشکار و ثبت شده در کتاب رکوردهای جهان) حمزه علی بلال نفر اول کنکور سراسری ریاضی

مناطق گردشگری

از مناطق دیدنی و گردشی این شهر می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تخت سلیمان و آتشکده آذرگشسپ که به عنوان چهارمین اثر باستانی ایران در فهرست جهانی آثار فرهنگی یونسکو ثبت شده است. این محوطه باستانی با قدمت ۳۵۰۰ ساله جزو ده اثر بزرگ ملی در دست بازسازی می باشد.
 2. کوه زندان سلیمان : کوهی استوانه ای شکل تو خالی که در زبان مردم محلی زندان سلیمان نامیده می شود
 3. آبگرم تخت سلیمان : با چشمه های آب گرم که برای درمان بیماریهای روماتیسمی بسیار مفید است
 4. چمن متحرک چملی : جزیره ای متحرک در داخل آب دریاچه چملی واقع در روستای بدرلو تکاب که از مناطق بسیار زیبا ولی در عین حال گمنام و ناشناخته می باشد
 5. قلعه بلقیس که بر روی کوه مرتفع بلقیس قرار دارد (ارتفاع ۳۳۳۵)
 6. مسجد جامع تکاب با قدمت بیش از صد سال با معماری زیبا ثبت شده در آثار لیست آثار ملی
 7. بنای ساختمانی معروف به قلعه که در داخل شهر قرار دارد و به یکی از اربابان قدیم شهر تعلق داشته است.
 8. بقعه ایوب انصاری
 9. قلعه ساری قورخان
 10. همچنین غار کرفتو که متعلق به شهر سقز است فاصله نزدیکی با شهر تکاب دارد.
 11. آبگرم و آبشار قینرجه در روستایی به همین نام واقع در جاده تخت سلیمان.
 12. چهار ستون تاریخی معروف به چهار طاق در روستای چهارطاق.

ازآثار باستانی و دیدنیهای شهرستان تکاب مسجد جامع تاریخی روستای اغولبیک که در ۵ کیلومتری شهرستان تکاب واقع گشته ، که ۷سال زودتر از مسجدجامع تکاب بنا شده و همچنین یخچال طبیعی بی نظیر قدیمی که قدمت آن به بیش از یک قرن می رسد می توان اشاره نمود.و آثار تاریخی زیادی که متاسفانه با بی توجهی مسئولین ازبین رفته و یا نیز در حال از بین رفتن است که از جمله آن می توان به حمام قدیمی که در روبروی مسجد جامع بنا شده بود و قلعه اربابی بزرگ و بی نظیر و کوره خانه قدیمی و ... می توان اشاره نمود. آب سرد معدنی روستای اغولبیک که در دربند واقع گشته خواص درمانی بسیار مفید دارد و سالانه مردم زیادی از روستا های اطراف و شهرستان تکاب به آنجا می آیند. نور تپه که یکی از آثار قدیمی و تاریخی روستای اغولبیک که هم زیارتگاه و هم کوره آجر پزی ، که آجر مسجد جامع اغولبیک در آنجا تولید می شده است و یکی از آثار ثبت شده میراث فرهنگی می باشد. آثار باستانی روستای اغولبیک جزو آثار ثبت شده ملی می باشند .

 منابع

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران
 • مقاله تخت سلیمان تکاب، روزنامه اطلاعات، ۲۷ خرداد ۱۳۵۱
 • سفر نامه ناصرالدین شاه-تاریخ ۲۷رمضان ۱۳۰۰هجری قمری
 • تکاب افشار (کتاب). نوشته علی محمدی.
 • ک.توحدی. "مهاجرت تاریخی کرد به خراسان در دفاع از استقلال ایران" جلد سوم، صفحه ۱۵ و ۴۸۸. انتشارات مرو و اسفند: مشهد، ۱۳۶۶ و ۱۳۷۸.
 • ک.توحدی."نادرصاحبقران"1384


لينک
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب