بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
یک شب من و مولوی کرد در سلیمانیه نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ٥ تیر ۱۳٩۱

چند وقت بود که خیلی احساس خستگی می کردم ،حسابی کلافه بودم ،دستم به کاری نمی رفت نمیدونستم  باید چیکار کنم با چند تا از دوستانم مشورت کردم و بهم پیشنهاد کردند که حتما یه مسافرت برم.اما به کجا؟خیلی فکر کردم اما عقلم به جایی قد نمیداد .می خواستم یه جایی برم و مدتی از مسائلی که فکرمو مثل خوره می خوردند دور بشم ،به خودم گفتم اصلا به من چه ربطی داره که چرا فرماندار تکاب حاضر نشد خانوادشو بیاره به تکاب!به من چه ربطی داره که چرا محبی نیا را بعد از اون همه بی مهری آوردن تکاب و بالای خونشون جا دادند!به من چه  که چرا شورای شهر سایتش بروز نیست !تا کی باید بگیم معادن تکاب را غارت می کنند و محیط زیست را به گند کشیدند.این همه نوشتیم چی شد؟

باید برم یه جایی که نه خبری از داعی و دولتی باشه نه بیگی نه عیسی زاده و نه هیچ کس دیگه!وسایلمو جمع کردم به اتفاق یکی از دوستانم راهی اقلیم کردستان عراق شدیم!!!!

جای همه شما خالی ،خیلی خوب بود با آنکه چند سال بیشتر نیست که با سقوط دیکتاتور عراق تازه دارن نفسی به راحتی می کشند اما پیشرفت خوبی داشتند.

روز اول که وارد سلیمانیه شدیم تقریبا همه جای شهر را زیر و رو کردیم حس خوبی داشتم خطم خاموش بود ،به اینترنت دسترسی نداشتم تو دنیای بی خبری غوطه ور بودم و از زندگی لذت میبردم.بعد از صرف شام به دوستم پیشنهاد کردم سری به یکی از  پارک های معروف شهر به نام پارک آزادی بزنیم و اون بنده خدا هم وقتی شور و اشتیاق مرا دید علی رغم خستگی مفرط قبول کرد .

پارک آزادی را  به خاطر وجود مجسمه های زیاد از شخصیت های کرد پارک مجسمه ها هم می گویند .با این که تصمیم گرفته بودم به تکاب و مشکلاتش فکر نکنم اما یک لحظه به یاد مجسمه های سرو گوش و دم شکسته پارک ملت خودمان افتادم و به خودم گفتم کاش ایوب افشار نژاد اینجا بود و با دوربینش چندتا عکس به یادگاری می گرفت!

با دقت مجسمه ها را نگاه می کردم که نکند مجسمه های دزدیده شده از میادین تهران را هم اینجا آورده باشند که ناگهان صدایی منو در جای خود میخکوب کرد یکی در گوشم گفت (خیلی نامردید) با تعجب رو به دوستم کردم و گفتم با من بودی؟  گفت نه خیالاتی شدی؟!! گفتم نه مطمئنم یکی با من حرف زد! دوستم بی تفاوت شانه اش را بالا انداخت ازم دور شد تا خواستم حرکت کنم دوباره صدایی آمد (آهای با تو ام حواست کجاست من اینجام بغل دستت)سریع به سمت صدا برگشتم دیدن بازم کسی نیست جز یک مجسمه !!!رو به مجسمه کردم و گفتم با من بودین؟گفت بله. گفتم شما؟ با ناراحتی گفت چی شد به این زودی یادت رفت ؟

من همونم که تو شهرتون به خاطر مجسمه ام اون الم شنگه را راه انداختید و دلم را شکستید بهم گفتین بی هویت؟ همون که نزاشتین تندیسم را تو شریف آباد نصب بکنن.من مولوی کرد عراقیم ،سید عبدالرحیم تاوگوزی، متخلص به معدومی و مشهور به مولوی کرد، شاعر و عارف نامی کرد، در سال ۱۸۰۶ میلادی در روستای سرشاته در کردستان عراق به دنیا آمدم. در حلبچه، سنندج، سلیمانیه، پاوه و مهاباد به کسب علم پرداختم و عمده شهرتم به واسطه اشعار عاشقانه است.اما دلم از دست شما تکابی ها خون است.

گفتم جناب مولوی اجازه بدین توضیح میدم سریع به وسط حرفم پرید و گفت هیس!!لازم نکرده خودم همه چیزو میدونم برو بهت خوش بگذره اما هر وقت رفتی تکاب سلام منو به کاک حسین میکاییلی برسان و بگو حداقل ماهی یه بیت از اشعار منو بزارن تو سایت شورا با یک عکس از ایوب افشارنژاد و یک مطلب از کاک اکبر فیضی تا ضمن بروز رسانی سایت یه حالی هم از این آنلاینی ها بگیرن.

از مولوی جدا شدم و در راه برگشت به این فکر می کردم که یاد وطن همیشه  درگوشت و خون و پوست من جای دارد و هر جای دنیا که باشم باز به یاد تکاب عزیزم خواهم بود و در راه اعتلایش قلم خواهم زد هرچند که گوش شنوایی نباشد.

 

 

 

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب