بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
مرگ تدریجی یک روستا نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۱

در 25 کیلومتری شهرستان تکاب واقع شده است،روستایی که در سال های نه چندان دور  با تعداد تقریبی 125  خانوار وبا جمعیتی بالغ بر 750 نفر یکی از روستاهای مهم تکاب به شمار می رفت.

قریه ای زیبا با طبیعتی چشم نواز،باغ های پر محصول ،کوههای سرخ رنگ وبا موقعیت جغرافیایی فوق العاده در مجاورت رودخانه ای پر آب سهم بسزایی در تولید محصولات کشاورزی و دامی را در منطقه دارا بود.

تقریبا 10 سال پیش بود که همزمان با باز شدن پای بولدزرها و ماشین های سنگین اکتشاف معدن نام این روستا نیز به همراه روستای آقدره در صدر خبرهای تکاب و استان قرار گرفت .

خبر کشف معدن عظیم طلا در آقدره و نصب کارخانه فرآوری و استحصال طلا در خاک این روستا یعنی شیرمرد شور و شعف وصف ناپذیری را در میان مردم منطقه ایجاد کرد .

شوق پیشرفت و توسعه روستای شیرمرد و تبدیل آن به یک شهرک صنعتی مهم،بازگشت جوانان ترک دیار گفته به وطن وتضمین یک آینده روشن با یک شغل مطمئن باعث شد تا مردم با اشتیاق فراوان زمین های کشاورزی و مراتع بی نظیر روستا را که مهمترین سرمایه آبا و اجدادیشان  بود با نازلترین قیمت ها در اختیار شرکت بهره بردار معدن آقدره قرار دهند.

بالاخره با هر مشقتی بود کارخانه فرآوری با نابود کردن بخش عظیمی از طبیعت منطقه در مجاورت این قریه مستقر و شروع به کار کرد.جوانان روستا با دست شستن از تحصیل و کار کشاورزی و دامداری دسته دسته روانه کارخانه شدند .


اما با چرخش اولین چرخ های این کارخانه دوران زوال و نابودی شیرمرد با صفا نیز آغاز شد .با اولین نشت ماده سمی سیانور از سد باطله غیر استاندارد این کارخانه و آلوده شدن آب رودخانه مجاور این روستا و تلف شدن گسترده آبزیان آن ،اولین زنگ خطر به صدا در آمد که برخی از اهالی روستا را بر آن داشت تا به فکر چاره ای برای علاج این معضل باشند و با توسل به رسانه های محلی به مقامات در رابطه با آغاز یک فاجعه زیست محیطی هشدار دهند اما این اقدامات راه بجایی نبرد تا شوک دیگری  ناشی ازشایعه شیوع بیماری های گوناگون در میان پرسنل شرکت و مرگ مشکوک برخی از آن ها و سکوت مسئولان شرکت این بار با وسعت و شدت بیشتری به منطقه وارد شد تا افکار عمومی و مسئولان با حساسیت بیشتری فعالیت های کارخانه طلا را دنبال کنند.

اکنون نزدیک به یک دهه از فعالیت این کارخانه در اراضی  روستای شیرمرد میگذرد امروز اگر سری به این روستا بزنید نه تنها جلوه ای از پیشرفت را در آن مشاهده نمی کنید بلکه آثار مخرب فعالیت آن را میتوان در آلودگی آب های سطحی و زیر سطحی،آلودگی محصولات کشاورزی،نابودی آبزیان ،سقط جنین دام ها و بیماری اهالی آن به وضوح مشاهده کرد.

بسیار درد ناک است اگر ببینیم روستایی که انتظار میرفت به واسطه وجود معدن طلا به سان همتایان خود در منظقه دندی یا سایر نقاط کشور به یک قطب صنعتی در منطقه تبدیل شود فاقد آب آشامیدنی مناسب است و اهالی از بیم آلودگی قید استفاده از آب چاه ها و چشمه ها را زده اند و چشم به تانکرهای انتقال آبی دوخته اند که از تکاب و اطراف آن آب به این روستا برسانند.

بسیاری از اهالی روستا ناکارآمدی شورا و دهیار آن را از مهمترین عوامل این عقب ماندگی می دانند.

آنان معتقدندکه اعضای شورا به عنوان متولیان اداره امور روستا در تلاش برای احقاق حق مردم روستای شیرمرد علی الخصوص کارگران بومی در برابر کارخانه طلا کوتاهی کرده اند.

ناتوانی شورای ده در اجرای طرح هادی در شیرمرد ، نبود آب شرب سالم و مناسب برای اهالی و دام هایشان ،نبود برنامه منظم برای دفع زباله ،عدم رسیدگی جهت توزیع عادلانه سوخت ، تبعیض در رسیدگی ها,عدم همفکری با اهالی،عدم اطلاع رسانی از نحوه فعالیت های شورا مهمترین مواردی هستند که موجبات نارضایتی اهالی روستا را فراهم کرده است.

به عنوان مثال پل پایین دست این روستا که یکی از اصلی ترین مسیرهای تردد اهالی و احشام آنها محسوب می شود سال هاست که در وضعیت بسیار خطرناکی قرار دارد و متاسفانه وعده تعمیر آن به وسیله ای برای جمع آوری رای مردم توسط کاندیداهای شورا مبدل گشته است و این در حالی است که شورای فعلی نیزعلاوه بر اینکه برنامه ای جهت مرمت آن ندارد بلکه اقدام به احداث یک واحد پل در یکی از مسیرهای فرعی و نچندان مهم کرده اند که جای بسی تعجب دارد!

به هرحال در سال های اخیر وضعیت نامطلوب زندگی در روستای شیرمرد و بی توجهی مسئولان امر باعث مهاجرت تعداد قابل توجهی از خانوارهای این روستا به تکاب و سایر روستاهای دیگر شده است به طوری که بنا به آمار های غیر رسمی جمعیت این روستا از 120 خانوار به 105 خانوار رسیده است و آمار کوچ اجباری خانواده های شیرمردی ازسال 85 به بالاترین حد خود در سال 91 یعنی 5 خانواده رسیده است این در حالی است که بنا به گفته اهالی برای سال 92 حدود 15 خانواده تازه تشکیل یافته در تدارک مسکن اجاره ای در شهرستان تکاب و روستاهای اطراف آن هستند.

امیدواریم مسئولان شهری و استانی با در نظر گرفتن نحوه فعالیت کارخانه استحصال و فرآوری طلا در منطقه و همچنین با نظارت کافی در عملکرد بخشداری تخت سلیمان و شورای روستای شیرمرد مردم این روستا راکه از طلا بودن پشیمان گشته اند مرحمت فرموده مس بنمایندو فکری اساسی برای جلوگیری از نابودی تدریجی این روستا بکنند.

برداشت و انتشارهر گونه مطلب از این وبلاگ منوط به کسب اجازه از مدیر وبلاگ میباشد

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب