بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
انتخابات و نقش رسانه‌ها در جذب مشارکت عمومی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٥ بهمن ۱۳٩۱

آوای تکاب به نقل از روزنامه آراز آذربایجان :محمد علی خالق نژاد: تقویم سیاسی ایران در حال ورق خوردن و نزدیک شدن به بزنگاه حساس انتخابات ریاست جمهوری است و در این میان صف آرائی جریانات سیاسی اصولگرا برای پیروزی و جذب اقبال عمومی در انتخابات سال 1392 بیش از پیش رخ می‌نماید.
در رهگذر یاد شده شاید بتوان یکی  از فاکتورها و مؤلفه های اساسی و مهم در جلب و جذب مشارکت‌های عمومی را رسانه های ارتباط جمعی چه نوشتاری، مجازی و دیداری و شنیداری به عنوان رکن چهارم دموکراسی قلمداد نمود رسانه‌هایی که هرگاه کارکردهای سیاسی آنان برجسته می‌شود مورد اقبال سیاسیون قرار می‌گیرند.

 از دیگر سو همگام با گرم شدن تنور انتخابات صدور مجوزها برای روزنامه‌ها و سایر رسانه های مکتوب روند فزاینده‌ای به خود می‌گیرند که می‌توان شواهد و قرائن آن را در مقطع کنونی در جناح اصولگرا مشاهده کرده و این در حالیست که اندک رسانه های باقیمانده وابسته به جریان اصلاح طلبی از بیم توقیف و به محاق رفتن ناچارند زبان در کام کشیده و خود سانسوری پیشه کنند در صورتی که رسانه‌های مکتوب و مجازی جریان مقابل آزادانه و بدون هیچ محدودیتی می‌تازند و جریان رقیب (اصلاح طلبی) را با توپخانه خود مورد هجمه و نوازش قرار می‌دهند.


در این میان بایستی اذعان داشت که صدا و سیما به عنوان رسانه ملی که به تمامی آحاد جامعه تعلق داشته و در هر خانه‌ای حتی دورترین و صعب‌العبور ترین مناطق کشور حضور دارد در تنویر افکار عمومی به منظور تبیین اهمیت انتخابات و نقش مردم در تعیین سرنوشت سیاسی خویش با انتخابات اصلح بدون جانبداری از جریانی خاص می‌تواند در جلب و جذب مشارکت همگانی مردم نقشی پر رنگ و بی بدیل ایفا نماید و مردم را به عنوان صاحبان اصلی نظام جهت شرکت در انتخاباتی آزاد و سالم ترغیب و آگاه سازد. پر بیراه نیست که امام راحل (ره) از صدا و سیما به عنوان دانشگاه ملی یاد فرمودند. رسانه‌های نوشتاری هم به نوبه خود و با مد نظر قرار دادن رسالت اطلاع رسانی نباید از نقش روشنگری و ارشادی خویش در کشوری که از هر طرف مورد تهدید قرار گرفته غافل بوده و این نکته را می‌بایست سر لوحه عمل خود قرار دهند که به عنوان رکن چهارم دموکراسی زبان گویا و چشم بینای ملت هستند و دربیان دیدگاه‌های نامزدهای و جریانات و گروه های سیاسی داخل نظام اطلاع رسانی شفافی داشته باشند تا مردم فارغ از وابستگی به جناح و جریان خاصی به مشارکت حداکثری و همگانی تشویق و ترغیب گردند و بدانند که آرایشان در سرنوشتتان تأثیر گذار خواهد بود.

 حال با امعان نظر قرار دادن این نکته که جریان اصولگرا با در اختیار داشتن تمامی امکانات دچار انشقاق و تشتت درون گروهی می‌باشند رسانه‌های مستقل و اصلاح طلب وظیفه و رسالت سنگینی در شناساندن ایده و آرمان‌های جریان انتخابات داشته و بر آنان فرض است که این رسالت را در مدت زمان باقی مانده تا انتخابات خرداد 1392 مجدانه انجام دهند.
 تنها در این صورت است که می‌توان پذیرفت رسانه‌ها رسالت اصلی خویش را یافته و به واقع زبان گویا و چشم بینای ملت هستند ولاغیر. پس باید منتظر ماند و عملکرد رسانه های درون نظام را به نظاره نشست که در این صورت شاهد مشارکت حداکثری خواهیم بود و مردم هم در خصوص عملکرد رسانه‌ها قضاوت خواهند کرد.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب