بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
تکاب و لزوم فرهنگ سازی مطالبه گری عمومی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٢

 معرفی به کمیته امداد جهت دریافت مساعدت مالی، 3 میلیون تومان وام بانکی، معرفی به جهاد کشاورزی ،معرفی به بانک کشاورزی ،معرفی به بهزیستی، معرفی به استانداری ،معرفی به دادگستری و هزاران معرفی نامه به این و آن .

این حاصل سی و اندی سال نامه نگاری بیشتر مردم تکاب با دستگاه های مختلف حاکمیت بوده و هست.

وجود همدلی ،وحدت و هماهنگی در هر جامعه ای می تواند در توسعه آن بسیار موثر باشد،امروز هرگاه سخن از وحدت در شهرستان تکاب به میان می آید ناخود آگاه اذهان به سمت وحدت مذهبی و قومی کشیده می شود در حالی که خوشبختانه  سال های سال است در این زمینه مشکلی نداشته ایم.

امروز تکاب نیازمند یک وحدت دیگر است ،وحدتی که دست یاعلی همه مردم را می طلبد،سنی و شیعه و اهل حق نمی شناسد،کرد و ترک سرش نمی شود! تکاب نیازمند وحدت در مطالبه گری است،وحدت در تدوین و تبیین خواست های عمومی تکاب و تکابی ها از نظام جمهوری اسلامی .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز مقامات و مسئولان زیادی با سمت های مختلف از روسای جمهور و وزیران گرفته تا نمایندگان مجلس و استانداران بارها از شهرستان تکاب دیدن کرده اند و هربار با سیلی از نامه های مردم تکاب و روستاهای تابعه روبرو بوده اند،اما محتوای این نامه ها چه بوده و چه تاثیری در توسعه تکاب داشته اند؟ آیا وضعیت فعلی و سرعت پیشرفت تکاب نسبت به 34 سال گذشته در مقایسه با سایر شهرها و حتی بعضا روستاهای کشور، قابل قبول است؟

آنچه را که می توان از محتوی نامه های مردم به مسئولان و بالعکس فهمید این است که در همه این سال ها مردم تکاب خواست ها و مطالبات شخصی خود را به سایر نیازهای بزرگ و اساسی عمومی ترجیح داده و دل به اندک مساعدت های مالی و وام های کوچک خوش کرده اند.کدامیک از این نامه ها از دولتمردان خواستار ایجاد اشتغال برای جوانان ،ساخت سینما،رسیدگی به وضع نا به سامان جاده ها و مواردی از این قبیل شده اند؟ چرا مردم سایر شهرها در بسیاری از موارد چشم ها را بر روی خواست های شخصی خود بسته و از همه امکانات از قبیل نامه نگاری،طومار نویسی،تجمعات قانونی برای پیشبرد مطالبات عمومی خود استفاده می کنند امادر شهرستان تکاب خبری از این برنامه ها نیست؟ آیا پاسخ این پرسش نه این است که مردم و مسئولان تکاب یا شناختی کافی از نیاز های عمومی مردم ندارند و یا اگر کمبود را می شناسند راه های مطالبه آن را به درستی نمی دانند؟

اما چه کسانی باید این خواست را در جامعه ایجاد کرده و نهادینه کنند؟

پاسخ به این سوال ساده نیست و دقیقا نمی توان از متولی خاصی برای فرهنگ سازی مطالبه گری در میان مردم نام برد و این یک مسئله جامعه شناختی است که خارج از تخصص نگارنده می باشد اما به نظر می رسد رسانه ها ،تریبون نماز جمعه و نهادهای دولتی مثل فرمانداری،نهاد های آموزشی مثل دبیرستان ها و دانشگاه ها می توانند نقش بسیار تعیین کننده ای در این زمینه ایفا کنند که به صورت خلاصه به شرح دو مورد از آن ها می پردازیم.

1.رسانه: رسانه ها توانایی تاثیرگذاری زیادی در ایجاد موج های گوناگون در میان مردم را دار هستند. آن ها می توانند ذهنیت های مختلفی را نسبت به موضوعات مختلف در میان افکار عمومی ایجاد کرده و آن ها را به سوی اهداف خاصی هدایت کنند.

نویسندگان و روزنامه نگاران تکابی را می توان تنها قشر جامعه تکاب دانست که برخی به طور مستمر و برخی هر از چند گاه در اندک وبلاگ ها و نشریات به این موضوع اشاره داشته و سعی کرده اند تا کاستی ها و مشکلات عمومی  را به مردم و مسئولان بشناسانند اما متاسفانه انگار هرچه بیشتر قلم زدند کمتر نتیجه گرفتند و در آخر چیزی جز تهدید و تحدید و ناسزا نصیب شان نشد اما با این حال بارها نشان داده اند که در راه اعتلای نام تکاب و پیشرفت آن حاضرند باز هم قلم بزنند و قطعا می توانند تاثیر بسیار خوبی بر روی افکار عمومی بگذارند.

2.تریبون نماز جمعه:اهمیت تریبون نماز جمعه بر کسی پوشیده نیست، امامان جمعه اهل تسنن و تشیع در این شهرستان می توانند با استفاده از موقعیت معنوی واجتماعی خود به تبیین خواست ها و مطالبات عمومی جامعه در میان مردم و نمازگزاران پرداخته وضمن ایجاد انگیره های کافی برای مطالبه گری قانونی در میان اقشار مختلف جامعه،خود نیز بتوانند با توجه به نفوذ سیاسی در بدنه حاکمیت،پل ارتباطی موثری برای رساندن این خواست ها به سمع و نظر مقامات بلند پایه باشند.

امید است تا استقرار دولت آقای روحانی و به دست گرفتن کامل قدرت اجرایی کشور، مردم و بزرگان و مقامات شهر نیز به یک جمع بندی کلی در رابطه با مطالبات و خواست های عمومی تکاب از دولت یازدهم رسیده ،مطالبات عمومی را جایگزین منافع شخصی خود بنمایند تا انشاالله پس از سال ها شاهد تحولی محسوس در پیشرفت تکاب باشیم.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب