بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
درسی که ایران باید از اسرائیل بیاموزد! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱٢ مهر ۱۳٩٢

بهروز میرزایی شیرمرد : دنیا در حال گذر است! و هیچ چیز در آن پایدار نیست حتی قدرت و سلطه. با نگاهی گذرا به تاریخ دنیا به خوبی می بینیم که جهان بشریت در طول تاریخ  حیات پر فراز و نشیب خود بر روی این کره خاکی قدرت های زیادی را در قالب امپراطوری های مختلف به چشم خود دیده است.

پادشاهان و فاتحان بزرگی ازکوروش و داریوش و خشایار و اسکندر گرفته تا قیصر و چنگیز وسلطان سلیمان وناپلئون و هیتلر، همه در قالب  امپراطوری های مختلف و تحت عناوین گوناگون چند صباحی به دنیا حکم رانده و مثل هر پدیده دیگری با به سر رسیدن عمر حکومتشان رو به زوال گذاشته اند و در نهایت نابود شده و جای خود را به کشورها و قدرت های دیگری داده اند.

در دنیای امروزهم ما باز شاهد امپراطوری های بزرگ هستیم امپراطوری های متفاوت با تاریخ باستان، امپراطوری های عصر جدید قائم به شخص نیستند یعنی در دنیای امروز دیگر کسی به شیوه اسکندر و کوروش کشور گشایی و حکومت نمی کند، بلکه این سیستم ها هستند که در قالب نظام های مختلف به دنیا حکومت می کنند در دنیای پیشرفته امروز برای سنجش قدرت کشورها دیگر وسعت خاک آنها زیاد ملاک نیست بلکه قدرت آن سیستمی ملاک است که بر آن کشور حکومت می کند و قدرت نیز فقط محدود به قدرت نظامی نمی باشد.

مفهوم قدرت در دنیای امروز نیز متفاوت با گذشته بوده و می تواند به معنی استفاده از همه ظرفیت ها و پتانسیل های یک کشور در صحنه های مختلف جهانی باشد پتانسیل هایی که هر کدام می توانند امتیازی برای کشور استفاده کننده به ارمغان بیاورند.

این روزها همه جا صحبت از رابطه ایران و آمریکاست! رابطه ای که سه دهه قبل به واسطه انقلاب اسلامی در ایران  و اشغال سفارت آمریکا در تهران قطع شد و به مرور زمان ایران که زمانی بزرگترین حامی منافع آمریکا در خاورمیانه و حتی آسیا به شمار می آمد به بزرگترین دشمن آن کشور در منطقه بدل شد، دشمنی بزرگ و عمیقی که حتی چندین بار نزدیک بود تا کار دو طرف را به رویایی نظامی بکشاند ،هرچند آمریکا یک بار به طور مستقیم در صحرای طبس و یکبار هم به طور غیر مستیقم با تجهیز صدام حسین دست به این کار زده و نتیجه ای نگرفته بود.آن ها در سال های اخیر نیز به بهانه های مختلف از جمله ساخت سلاح هسته ای چندین بار ایران را تهدید به حمله نظامی کرده بودند.

با سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نیویورک و سخنرانی متفاوت وی در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل،در کنار فعالیت های مثبت دستگاه دیپلماسی ایران در این سفر و در غیر منتظره ترین حالت تماس تلفنی بین دو رییس جمهور این امیدواری را در جوامع ایران و آمریکا به وجود آورد که دو طرف با کنار گذاشتن خصومت های گذشته راه آشتی را در پیش گرفته تا به این دشمنی سی ساله پایان بدهند. اما چند روز بعد از این ماجرا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که  آشتی این دو قدرت بزرگ را به ضرر منافع خود و برخی متحدان عرب اسرائیل می دید با هدف ایجاد تغییر در رفتار آمریکا راهی این کشور شد .

نطق آتشین او در سازمان ملل بر علیه ایران و سخنان رییس جمهور آمریکا بعد از این سخنرانی و پس از دیدار با نتانیاهو به همراه چرخش 180 درجه ای آمریکایی ها از مواضع قبلی خود خط بطلانی بود بر همه امیدواری های ایجاد شده.اما اسرائیلی ها و در راس آن ها نتانیاهو چگونه این کار را انجام دادند؟ مهره مار آنها چیست وچرا آن ها هر وقت اراده کنند می توانند رگ خواب آمریکا را دست گرفته ،او را قربانی منافع صهیونیسم کنند؟ چرا ایران نمی تواند این کار را با آمریکا بکند؟ این ها سوالاتی است که می تواند اذهان خیلی از مردم را به خود مشغول کند


اگر از چرایی و چگونگی تشکیل رژیم صهیونیستی که با حمایت همه جانبه آمریکا و انگلیس و متحدانشان بر روی خانه های ویران شده فلسطینیان و اجساد مردان و زنان مسلمانش برپا شد به دلیل اطناب مطلب بگذریم ،نمی توانیم نقش لابی گری های اسرییل را در جامعه آمریکا و انگلیس نادیده بگیریم.

سیاست اسراییلی ها از بدو تشکیل بر پایه مظلوم نمایی در جامعه جهانی و سرکوب در داخل سرزمین های اشغالی بوده است.آن ها به خوبی با مستمسک قراردادن وقایعی چون هولوکاست و مفاهیمی چون سرزمین موعود و برتری نژادی قوم یهود و القای با برنامه

آن توسط غول های رسانه ای به جهانیان بویژه در غرب بخوبی توانسته اند بخش زیادی افکار عمومی غرب علی الخصوص سیاستمداران را با خود همسو کنند.

آن ها با نفوذ در کشورهای قدرتمند دنیا مخصوصا آمریکا و انگلیس دست به تشکیل لابی های گوناگون زدند. لابی هایی که همه آنها یک وظیفه دارند آن هم خرید افراد!

این لابی ها همه ساله با تشکیل همایش های گوناگون در آمریکا و دعوت از سیاستمداران ،مدیران شرکت های بزرگ اقتصادی،غول های رسانه ای و دانشگاهیان و غیره و با صرف هزینه های بسیار سعی در خرید این افراد و همسو کردن آن ها با منافع اسراییل را دارند که البته تا حدود زیادی نیز در این کار موفق بوده اند.امروزه این لابی ها با پرداخت هزینه تبلیغات انتخاباتی بسیاری از نمایندگان کنگره و سنا موفق شده اند که افراد مورد نظر خود را در بدنه حاکمیت تزریق کرده تا هر زمان که نیاز به اتخاذ سیاست خاصی از جانب دولت آمریکا داشته باشند با فشار و شانتاژ این افراد دولت را مجبور به اطاعت کنند. لابی هایی که بعد از قطع رابطه ایران و آمریکا به شدت تلاش کردند تا اسرائیل را بجای ایران به عنوان ژاندارم منطقه و حامی اصلی آمریکا در دنیا مطرح کنند و در این راه نیز موفق شدند به نحوی که اکنون به جامعه آمریکا این گونه تلقین کرده اند که هرگونه تهدید ی که موجودیت اسرائیل را تهدید کند به منزله تهدید موجودیت آمریکاست! و این قدرت همین لابی هاست که امروز باراک اوباما را مجبور کرده است که شاید برخلاف میل باطنی اش در مقابل دوربین رسانه ها حرف های نابخردانه نتانیاهو را تحت عنوان مواضع آمریکا به دنیا تحویل داده و بی اعتمادی دنیا را نسبت به خود و دولتش به جان بخرد.

امروز اسرائیل نان سیاست لابی گریهای یهودی در آمریکا را می خورد سیاستی که ما از آن غافل ماندیم و می توانستیم به جای دشمنی صرف با آمریکا و با الگو قرار دادن این حرکت اسرائیلی ها و با استفاده از پتانسیل های موجود مخصوصا در میان چند میلیون ایرانی مقیم در آمریکا ،برای تامین منافع کشورمان در چنین روزهایی از نفوذ لابی های خود استفاده کنیم.

امروز نیز با توجه به فضای مثبتی که بین دو کشور ایجاد شده است و با توجه به جایگاه رفیع و نفوذ بسیاری از هموطنانمان در جامعه آمریکا و انگلیس می توانیم با الگو برداری این شیوه از اسراییلی ها تا زمانی که امپراطوری آمریکا بر دنیا حکومت می کند بتوانیم از قدرت او برای حفظ منافع خود استفاده کنیم.امام علی (ع) می فرمایند حکمت را بیاموز حتی اگر آن نزد مشرکان باشد

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب