بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
حقوق شهروندی ولزوم تغییر نگاه ها نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٢

بهروزمیرزایی: حقوق شهروندی چیست؟ من در جامعه دارای چه حقوقی هستم؟ چه نهادی ازمن برای رسیدن به حقوقم حمایت خواهد کرد؟ خط قرمز های من و جامعه در راه استیفاء از این حقوق چه چیزهایی خواهد بود؟ چه مرجعی باید این حق را به مردم بدهد؟

این ها سوالاتی هستند که شاید بارها به ذهنمان خطور کرده و به آن ها اندیشیده ایم و در نهایت بی جواب یا با جواب از کنارش عبور کرده ایم. مقوله حقوق شهروندی مسئله بسیار مهمی است که در سال های اخیر مخصوصا پس از انتخابات سال 88 در مورد آن بسیار شنیده و خوانده ایم وافراد زیادی به فراخور اندیشه خود در این باره و لزوم احترام به آن سخن گفته و قلم فرسایی کرده اند.

ژان ژاک رسو اندیشمند بزرگ سوئیسی معتقد است :انسان موجودی مطلقا آزاد است اما بخاطر این که بتواند در اجتماع زندگی کند نمی تواند از تمام آزادی های فردی خود بهره ببرد و ناچار است پایند یک سری از قواعد و قوانین محدود کننده اجتماع باشد که رسو از آن به عنوان قرارداد اجتماعی نام می برد، قرارداد گاه نوشته و گاه نانوشته ای که هر چند تا حدودی آزادی فردی را تحدید می کند اما او را در شرایطی قرار می دهد که بتواند در اجتماع زندگی کند پس نتیجه می گیریم که انسان در اجتماع برده نیست بلکه با یکسری از مفاهیم جدید آشنا می شود که برای حفظ شاکله جامعه باید از آن ها تبعیت کند و در مقابل دارای حق حقوقی است که جامعه باید برای راحتی حیات اجتماعی و فردی او در نظر بگیرد که از آن به عنوان حقوق شهروندی یاد می شود.

این روزها بحث حقوق شهروندی در کشور ما بسیار داغ است.شب سه شنبه 5 آذر ماه بود که جناب آقای روحانی در مصاحبه ای رادیو و تلوزیونی ،به وعده دوران تبلیغات خود در انتخابات ریاست جمهوری جامه عمل پوشانده و گزارشی از عملکرد دولت یازدهم را در یکصدمین روز فعالیتش، به مردم ارائه کردند.ایشان در بخشی از سخنان خود به مسئله حقوق شهروندی اشاره کرده و اعلام کردند که تیم حقوقی دولت منشور حقوق شهروندی دولت را تدوین کرده و آن را از طریق سایت ریاست جمهوری در اختیار عموم قرار داده است تا افراد صاحب نظر در مورد آن اظهار نظرکرده و نقدو پیشنهاد خود را ارائه کنند.لکن نگارنده ضمن احترام به توجه دولت محترم به حقوق مردم ،فارغ از هرگونه قضاوت شکلی یا ماهوی درباره محتوی منشور،معتقد است باید بستر های لازم برای اجرای کامل و دقیق حقوق مذکور در کشور ایجاد شود و یکی از اولین اقدامات این بستر سازی نیز می تواند تغییر نگاه حاکمیت و نه فقط دولت به مقوله حقوق مردم باشد.

با نگاهی گذرا به مواد ذکر شده در منشور مذکور می توان به خوبی پی برد که این مجموعه در بر دارنده عمده اصول قانون اساسی و برخی دیگر از قوانین موجود در کشور می باشد که متاسفانه در طول سنوات گذشته،از حد یک شعارکلی فراتر نرفته و آنطور که باید بدان عمل نشده است و در واقع با در نظر گرفتن این که اصولا قوه مجریه صلاحیت  قانون گذاری ندارد، این منشور را باید گردآوری مجدد قوانینی دانست که شاید عملی کردن همه آن ها یک رویا به نظر برسد.


پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با تصویب قانون اساسی دراصول آن برای مردم تازه رها شده از بند طاغوت آزادی های خوبی در نظر گرفته شد.آزادی هایی که جدا کننده مرز حکومت جمهوری از دیکتاتوری سلطنتی بود و مردم برای به دست آوردن آن ها از خون بهترین فرزندانشان گذشتند اما متاسفانه بلافاصله اندکی پس از تصویب آن کشور درگیر جنگ تحمیلی عراق و مسئله گروهک ها و هرج و مرج داخلی شد.شرایط حساس آن دوران مانع از آن می شد تا دولت ها ومجموعه نظام بتوانند آنگونه که در قانون اساسی ذکر شده است به احقاق حقوق مردم بپردازد .

اجرای طرح های امنیتی گوناگون برای مبارزه با عناطر ضد انقلاب علی الخصوص در استان های مرزی و شرایط حساس و استراتژیک این مناطق باعث شد که بسیاری از حقوق مردم به  کلی تحت تاثیر قرار گرفته و به قهقرا برود.

برخی در خواست های قومیتی و حقوقی مثل تجمعات قانونی ،ایجاد تشکل های مختلف و حق تعلیم و تربیت ،متاسفانه در زیر سایه این نگاه نه تنها عملی نشد بلکه هرگونه اقدام در راه عملی کردن آن ها نیز با موانع گوناگونی مواجه شد و گاهی نیز موجب ایجاد دردسرهای بزرگی برای مجریان و متولیان آن گشت.

به نظر می رسد یکی از اولین و مهمترین گامهای دولت در اجرای عادلانه حقوق شهروندی در کشور اعتماد به مردم و نگاه خوش بینانه به حقوق قانونی مردم است.

مردم شریف ایران چه نسل های اول و چه نسل های دوم ،سوم و چهارم انقلاب در همه ادوار آن ،از مبارزه با رژیم پهلوی گرفته تا جنگ تحمیلی،مسئله گروهک ها ،تحریم های اقتصادی ،انتخابات 88 و اخیرا نیز در خرداد 92 در انتخابات ریاست جمهوری وفاداری و پشتیبانی خود را از نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبری معظم ثابت کرده اند.پس با نگاهی به پرونده با شکوه ملت آیا باز هم جای نگرانی برای اجرای اصول فراموش شده قانون اساسی باقی می ماند؟

امیدواریم دولت محترم قبل از هرکاری در زمینه اجرای حقوق شهروندی و ثبت افتخار آن در کارنامه خود ،چشم ها را شسته و جور دیگری به حقوق ملت نگاه کند و با برداشتن نگاه امنیتی ازروی این حقوق و نگریستن به دید مدنی نسبت به قضیه زمینه را برای اجرای آن در همه نقاط کشورفراهم سازد.انشاالله

 

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب