بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نبود گیرنده دیجیتال عامل افزایش ماهواره درتکاب نیست!! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳٩٢

استفاده کردن و یا نکردن از ماهواره بحث پیچیده و در عین حال کلیشه ایی است که قریب به یک دهه در کشور ما جریان داشته و دارد و احتمالا باز هم خواهد داشت. مخالفان آن را معضلی میدانند که به بی بندو باری در جامعه اسلامی دامن میزند و موافقان آن را وسیله ای می دانند برای شکستن حصار مرزها و دسترسی آزاد به اطلاعات.

پایگاه خبری تحلیلی شیز اخیرا در مطلبی به موضوع استفاده از این وسیله در تکاب پرداخته و دلیل آن را نبود گیرنده دیجیتال در این شهرستان اعلام کرده است!!! که بسیار جای تامل دارد.

ضمن احترام به نظر دوستانمان در این وب سایت،لازم دیدیم به بررسی نکاتی در این زمینه بپردازیم.

نکته اول این که اگر به بحث استفاده از ماهواره به صورت کلان نگاه کنیم،به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل  استفاده از ماهواره انحصاری بودن صداوسیما ، نبود شبکه های خصوصی و شکست این سازمان در تامین نیازهای مخاطبان خود بویژه جوانان همگام با تحولات جهانی است.

متاسفانه مدیران ارشد سازمان صدا و سیما و سیاست گذاران آن غافل از پیشرفت برق آسای تکنولوژی و به واسطه آن تغییر ذائقه مخاطبان هنوز درسیاست های دهه های شصت یا هفتاد سیر می کنند در حالی که با ظهور و پیشرفت ابزارهای ارتباطی جدید مخصوصا اینترنت و ماهواره  مردم دیگر منتظر حرکت لاک پشتی آن ها نخواهند ماند و عدم توجه با این امر ریزش شدید مخاطبانشان را در پی خواهد داشت.

نکته دوم این که امکان استفاده از گیرنده دیجیتال تقریبا 3 سال است که در کشور ایجاد شده است در حالی که سابقه استفاده از ماهواره در تکاب به یک دهه شاید هم بیشتر برمی گردد پس نمی توان به قطع و یقین عدم دسترسی به گیرنده دیجیتال را دلیل استفاده مردم تکاب از ماهواره دانست چه این که مردم کلانشهری مثل تهران سالهاست که با بودن گیرنده دیجیتال با کیفیت هنوز استفاده از ماهواره را ترجیح می دهند و تلاش ماموران نیروی انتظامی هم با سابقه بیش از یک دهه شکستن دیش و توقیف رسیور کوچکترین تاثیری در کاستن استفاده از این وسیله نداشته است.

نکته سوم اینکه در شهرستان محرومی مثل تکاب دلیل استفاده مردم بویژه  جوانان از ماهواره را علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، باید در بیکاری جوانان و مشکلات مال ناشی از آن،نبود امکانات و مکان های تفریحی ازقبیل سینما،پارک ها و بوستان ها و شهربازی ها و سایر مراکز تفریحی ،نبود مراکز علمی و هنری از قبیل فرهنگسراها و سالن های تئاتر دانست نه گیرنده دیجیتال که برنامه های شبکه های آن نیز با صرف هزینه های کلان از بیت المال هیچ تفاوت شاخص و بارزی با کانال های هشتگانه رسمی ندارد.

در پایان امیدواریم که مسئولان صداو سیما با تغییر سیاست های گذشته و با استفاده از همه امکانات بالقوه و بالفعل و با ساخت برنامه های مطابق با وضع امروز جامعه ما مخصوصا ذائقه جوانان به مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب بروند و روزی فرا برسد که خود جوان ایرانی با  دست خود دیش ماهواره بشکند نه نیروی انتظامی با توسل به جبر و یا سایر نهاد ها با پخش امواج پارازیت که این دومی سلامتی جسمی مردم را نیز نشانه رفته است و نیز امیدواریم دوستان صاحب قلم که دلسوزان تکاب و مردم آن هستند با بررسی دقیق و با در نظر گرفتن همه جوانب به اظهار نظر درباره مشکلات و معضلات این شهرستان بپردازند تا همه کاستی ها به درستی و بدون رود بایستی به سمع و نظر مسئولان امر برسد.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب