بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نقدی بر مطلب: معادن تکاب گامی به سوی توسعه و اشتغالزایی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢٩ آذر ۱۳٩٢

در سال های اخیر در ارتباط با کشف،استخراج و نحوه فعالیت های معادن غنی تکاب علی الخصوص معادن طلا مطالب بسیاری در سایت ها ،وبلاگ ها و نشریات مختلف نگاشته شده است و هر کس به فراخور دانش خود از سر دلسوزی،وطن پرستی و بعضی ها هم به خاطر منافع شخصی خود ،به این مسئله پرداخته اند.

هر چند وقت نامه تخت سلیمان (دو هفته نامه تخت سلیمان سابق) نیز در شماره اخیر خود مطلبی را تحت عنوان معادن تکاب گامی به سوی توسعه و اشتغالزایی به قلم آقای خداوردی دولتیاری منتشر کرده است که محتوی مطلب و موارد ذکر شده در آن جای بسی تامل و تفکر دارد لذا بر خود واجب دیدم تا جوابیه ای نسبت به این مطلب نوشته و به نکاتی چند اشاره نمایم.

نکته اول:آنگونه که از مضمون مقاله مذکور بر می آید نگارنده آن ضمن حمایت از فعالیت و سرمایه گذاری صاحبان معادن به دفاع تمام قد از آن ها پرداخته و ضمن نکوهش همشهریان خود،فعالیت این معادن را گامی به سوی توسعه برشمرده است .

آقای دولتیاری بنده نمی دانم سواد شما در زمینه صنعت معدن به چه میزان بوده و آیا تا به حال در مناطقی که معدنی در آنجا فعال است زندگی کرده اید یا نه؟ و همچنین ضمن احترام به نظر جنابعالی، نمیدانم که چه عاملی باعث شده است که چشم بر خیلی از مسائل بسته و اینگونه سنگ صاحبان معادن را بر سینه می زنید آن هم نه سنگ معمولی بلکه سنگی از جنس طلا یا نقره و یا مرمر شاید هم تراورتن و سنگ آهن به هر حال هرچه که هست امیدوارم قلم خود را ارزان نفروخته باشید!

نکته دوم: آقای دولتیاری نمی دانم تا به حال کلمه مواد شیمیایی و سمی سیانور و جیوه به گوشتان خورده است یا نه و آیا می دانید این مواد چه بلایی بر سر طبیعت و مردم و احشام منطقه آورده و می آورد؟ اگر نمیدانید الان خدمتتان عرض خواهم کرد! قبل از حضور صاحبان معادن در منطقه افشار طبیعت بکر این خطه که زیست گاه صدها و بلکه هزاران نوع از موجودات زنده بود زبانزد خاص و عام بود،مردم روستاها شغل ثابتی داشته و مشغول کشاورزی بودند اما با ورود این آقایان از آنجا که پیشرفت و توسعه تکاب آرزوی دیرین مردم منطقه بود،کشاورزان زمین های خود را که میراث آبا و اجدادیشان بود را به قیمت ناچیزی به معادن فروختند و نتیجه این شد که بعد از ورود بولدزرها و کامیون ها و کمرشکن ها به منطقه ضمن این که کمر طبیعت افشار شکست بلکه کشاورز سابق بدون زمین هم با دل خوش کردن به شغلی نامطمئن شد مواجب بگیر معدن داران.

آقای دولتیاری مردم تکاب و حومه مخالف فعالیت و بهره داری از معادن نیستند و آن را همانند شما گامی به سوی توسعه و پیشرفت می دانند آن ها فقط نگران چگونگی این فعالیت ها هستند. در این معادن آقایان بدون توجه به وضعیت جغرافیایی منطقه سد باطله غیر استاندارد کارخانه های خود را بر روی سنگ های آهکی که تاب مقاومت در برابر مواد شیمیای و سمی را ندارد بنا کردند که نتیجه اش مساوی شد با نفوذ آلاینده ها به منابع آبی سطحی و زیر سطحی که در گام اول باعث تلف شدن هزاران قطعه ماهی و سایر آبزیان در رودخانه شیرمرد و در گام های بعدی موجب آلودگی های گسترده تر در منطقه شد که نتیجه اش را می توان در بیماری های گوناگون اهالی،مرده زایی و سقط جنین احشام مشاهده کرد


نکته سوم: ایشان در مطلب خود با ارائه لیستی از فعالیت های خیر خواهانه معدن داران در منطقه اشاره ای نیز به ساخت مسجد در روستای شیرمرد کرده اند که لازم به ذکر است این مسجد به همت اهلی روستا ،شیرمردیی های مقیم در شهرهای دیگر وکمک سایر خیرین ساخته شده و بهره برداران معدن طلا تنها 30 درصد هزینه را متقبل شده اندو قطعا این مبلغ برای شرکتی که در فاصله 2 کیلومتری این روستا روزانه 12 کیلو گرم طلا استخراج می کند مبلغ بسیار ناچیزی است و جالب این است که مردم روستای شیرمرد به واسطه آلودگی های ناشی از فعالیت کارخانه طلا سال هاست با مشکل نبود آب شرب مناسب دست و پنجه نرم می کنند و حل این معضل به نظر واجب تر از کمک به ساخت مسجد می آید و اگر سایر کمک های خیرخواهانه صاحبان معادن به منطقه افشار نیز این گونه باشد که ذکر شددیگر نیازی به توضیح نداشته و خود گویای همه چیز است . به هر حال امیدواریم که آقای دولتیاری درصدد مصادره کمک های مردمی و خیرین نیکو کار در سایر مواردی که ذکر کرده اند به کام صاحبان معادن نباشند.

نکته چهارم:ایشان در مطلب مذکور با استناد به فرمایشات آقای بیگی نماینده مردم تکاب در مجلس شورای اسلامی مدعی شده اند که ماهانه مبلغ 200 میلیون تومان بابت مالیاتی که معادن می پردازند به شهرستان تکاب کمک می شود ! حال سوال اینجاست که این مبالغ چند نوبت ؟ و به چه کسانی پرداخت شده است و با توجه به این که بیش از یک دهه از فعالیت این معادن عظیم می گذرد پس چرا تکاب هنوز اندر خم یک کوچه است و این شهر فاقد امکانات لازم برای یک زندگی شهری در مقایسه با شهرهایی مثل شاهیندژ و بوکان و امثال این هاست؟ چرا پروژه های نیمه تمام در این شهر در حال پوسیدن و از بین رفتن هستند و اعتباری برای به اتمام رساندن آن ها تعلق نمی گیرد؟

نکته پنجم:اوج شاهکار آقای دو لتیاری در انتهای مطلبشان است ،آنجا که  با قیاس مع الفارق وضعیت جاده های تکاب را با اصفهان مقایسه فرموده اند!!! که در جوابشان به دو خط از جغرافیای دوره دبستان بسنده می کنیم که:اصفهان یک شهر بزرگ است! اصفهان در مرکز ایران قرار دارد!.شهر اصفهان مرکز استان اصفهان است! شهری که مسئولانش بامسئولان شهری و استانی ما زمین تا آسمان فرق دارند و تکاب شهری است محروم واقع در استان آذربایجان غربی که در شمالغرب کشور قرار دارد!

البته ایشان چند جمله ای نیز در نکوهش تکابی هایی که در زمینه مسکن و طلا سرمایه گذاری کرده و به حرفه معدن داری نپرداخته اند نیز مرقوم فرموده بودند که سخن دراز است و وقت کوتاه لذا از آن می گذریم به امید روزهایی که دوستان بزرگوار با بصیرت بیشتر در ارتباط با مسائل و مصائب مردم شهرستان تکاب اظهار نظر نموده و همه جوانب را در قضاوت خود در نظر بگیرند.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب