بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
عوامفریبی یک بیماری مسری در این مملکت است نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳٩٢

کاری که آقای احمدی نژاد کرد و یارانه 45 هزارتومانی را به مردم داد و گفت که این پول را با پول های دیگر خود قاطی نکنید چراکه این پول های امام زمان (عج) است، اقدامی عوام فریبانه و پوپولیسیتی بود.

سایت فردا: آقای زیبا کلام به عنوان بخش ابتدایی گفتگو بفرمایید که ارزیابی شما از ماجرای ارائه سبدهای کالای حمایتی دولت به مردم به این شیوه ای که طی یکی دو روز اخیر اجرا شده و با انتقاداتی فراوانی نیز روبرو بوده، چیست؟

صادق زیباکلام: ببینید بدبختانه پوپولیسم یک مرض مسری در این مملکت است که بسیاری از مسئولین جمهوری اسلامی ایران را به خود مبتلا کرده است. من نمی دانم چه اشکالی دارد وقتی خومان نمی توانیم چنین کارهایی را درست و اصولی انجام دهیم برویم از سایر کشورها یاد بگیریم. ما وقتی خودمان نمی دانیم چگونه باید به اقشار آسیب پذیر و فقیر خود کمک کنیم، برویم و ببینیم در کشورهایی چون ترکیه، هند، برزیل، فرانسه، آلمان و سوئد و دیگر کشورها چگونه به لایحه های کم درآمدتر خود کمک می کنند و ما هم از آنها یاد بگیریم و کاری که آنها انجام می دهند را بکار بگیریم. من خودم حدود 16 یا 17 سال در انگلستان زندگی کردم و در آنجا اقشار و خانواده های کم درآمد که درآمد آنها از یک حدی که دولت تعیین کرده بود کمتر بود، از دولت کمک دریافت می کردند. این کمک نیز اصلا و ابدا شبیه به این کارهای ناشایستی که ما می کنیم نبود. پس بنابراین بهتر است وقتی کاری را خودمان بلد نیستیم انجام دهیم، ببینیم دیگران چگونه آن را انجام دادند و از آنها یاد بگیریم.

سایت فردا: به نظر شما این ماجرای سبد کالا در ادامه روند فعالیت های دولت قبل در زمینه یارانه ها، به نوعی باعث از بین رفتن کرامت مردم ایران نشد؟

صادق زیباکلام: در کشورهای اروپایی کمک به اقشار آسیب پذیر نه مانند ماجرای مضحک، خنده دار پرداخت یارانه های 45500 تومانی بود و نه مانند این ماجرای تاسف آور و توهین آمیز صف کردن مردم برای دریافت چند کیلو برنج و مرغ و تخم مرغ. هر دو این اقدامات تاسف آور بود. کاری که آقای احمدی نژاد کرد و یارانه 45 هزارتومانی را به مردم داد و گفت که این پول را با پول های دیگر خود قاطی نکنید چراکه این پول های امام زمان (عج) است، اقدامی عوام فریبانه و پوپولیسیتی بود. این گونه اقدامات همه بر خلاف منافع ملی ماست. شاید در کشور ما بیش از 20 تا 30 میلیون نفر مستحق دریافت یارانه 45500 تومانی نباشند.

سایت فردا: در کشورهای اروپایی که شما از آنها نام بردید چگونه به اقشار کم درآمد و ضعیف کمک رسانی می کنند؟

صادق زیباکلام: در کشورهای توسعه یافته می آیند از صادق زیبا کلام که ماهانه 3 میلیون تومان درآمد دارد این یارانه 45 هزار تومانی را حذف و آن را به آقای ایامی، آبدارچی زیباکلام می دهند که ماهانه رقمی حدود 600 هزار تومان حقوق دریافت می کند. 45 هزار تومان زیباکلام را روی 45 هزار تومان آقای ایامی می گذارند تا شاید این رقم 100 هزار تومانی به جایی از زندگی او برسد. ما اما این ها را بلد نیستیم و نمی دانیم چکار باید انجام دهیم. نزدیک 4 سال است که ما به این گونه مسائل می پردازیم و مسئولین ما هر روز فکر می کنند و مجلس و دولت و دانشگاه ها و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان کمیته تشکیل می دهند اما راه حلی برای جدا کردن یارانه مرفهین از نیازمندان پیدا نکردند. چرا ما نباید مثل هزار کشور دیگر که این طرح را به درستی اجرا می کنند این یارانه ها را روی خدمات رایگانی چون درمان و بهداشت و آموزش و حمل و نقل عمومی نمی گذاریم تا اقشار کم درآمد به طور غیر مستقیم از این نوع یارانه بهره مند شوند.


سایت فردا: و حالا بعد از ماجرای یارانه های 45500 تومانی نوبت رسید به ارائه سبد کالای دولت با این شکل و شمایل موجود...

صادق زیباکلام: آن شکل پرداخت یارانه ها توسط احمدی نژاد که غلط بود هیچ حالا آقای روحانی هم آمده و یک کار غلط دیگری را تحت عنوان پرداخت سبد کالا ایجاد کرده است. در این ماجرا به نظر من اولین کاری که آقای روحانی می تواند انجام دهد این است که حقوق بگیران بخش خصوصی و دولتی را جدا کرده وافرادی که زیر یک میلیون تومان می گیرند را ازتعاونی های مربوط به خود دریافت کنند. ما در مرحله اول می توانستیم افراد شناسنامه داری چون حقوق بگیران دولتی، حقوق بگیران نظامی، طلاب و دانشجویان متاهل را جدا کرده و از اینها شروع کنیم. اما ما می بینیم که آقای احمدی نژاد از شناسایی همین امر بدیهی و ساده هم عاجز بود، دولت آقای روحانی هم در این خصوص توانمند به نظر نمی رسد و آنها نیز همان مسیرهای گذشته را ادامه می دهند.

سایت فردا: بنابراین شما نیز معتقد هستید که ارائه سبد کالا امری مضحک بود که نباید انجام می شد؟

صادق زیباکلام: اگر بخواهیم کلمه مضحک را به کار نبریم می توانم بگویم از نظر من این موضوع سبد کالا یک کار تاسف آور بود.

سایت فردا: به نظر شما این نحوه توزیع سبد کالا و ناعدالتی ها که در این زمینه به وجود آمد با آن شعاری که دولت یازدهم تحت عنوان "تدبیر و امید" از ابتدای کار خود مطرح کرده است، سازگاری دارد یا خیر؟

صادق زیباکلام: ما نمی توانیم بگوییم چون آقای روحانی در زمینه یارانه ها موفق نبوده در سایر بخش ها نیز موفق نخواهد بود. نه اینگونه نیست. آقای روحانی تمام هم و غم خود را فعلا روی مسئله هسته ای و خارج کردن کشور از بحران هسته ای گذاشته و به نظر من در این زمینه موفق هم بوده و باید از وی تجلیل و تقدیر نیز کرد. اما در موضوع سبد یارانه ها اینکه فکر ایشان بوده یا مشاوران ایشان معلوم نیست.

سایت فردا: در حال حاضر یکی از سوال هایی که در اذهان عمومی مطرح است، همین بحث طرح سبد کالاست. اینکه چه کسی و یا چه کسانی در دولت پیشنهاد چنین طرحی را دادند؟

صادق زیباکلام: من فکرمی کنم این طرحی است که از سوی مشاوران ایشان مطرح شده. البته من نمی خواهم البته وظیفه آقای روحانی را توجیه کنم اما فعلا هم و غم وی روی مسئله هسته ای زوم شده و مسائل دیگر کشور را تقریبا به آقای نوبخت سپرده است. به همین دلیل فکر می کنم طرح مسئله سبد کالا نیز جزو تفکرات آقای نوبخت بوده است. همانطور هم که گفتم شیوه تاسف آور و توهین کننده ای هست.

سایت فردا: شما چه راه حلی برای حل مشکلات یارانه ای و از بین بردن اقداماتی مانند ارائه سبد کالای حمایتی به مردم با این شکل و شمایل، دارید؟

صادق زیباکلام: به نظر من چنین اقدماتی باید با مطالعه و برنامه ریزی باشد و از کار تبلیغاتی کردن جلوگیری کرد. لیست حقوق بگیران در سازمان های دولتی مشخص است و دولت می تواند پرداخت یارانه و سبد کالا را از افرادی شروع کند که مشخصات آنها در دست است

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب