بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
هیچ انگاری اراده مردم به سبک بخشداری تخت سلیمان نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - سه‌شنبه ٦ اسفند ۱۳٩٢

گویا تحمیل نیروهای خودی و دست نشانده به اعضای شورا که دیوارشان از دیوار مدیران اجرایی کوتاه تر است در شهرستان تکاب به یک اپیدمی و رویه تبدیل شده است. اینجا شهردار را به اعضای شورای شهر و آنجا دهیار را به شورای روستا تحمیل می کنند

اساسا یکی از اهداف قانون و قانون گذاری تعییین حدود و ثغور وظایف و حقوقی است که هر شخصی به جهت داشتن اهلیت می تواند از آن حقوق متمتع گردد و یا آن وظایف را بر عهده گیرد.

این نظام ایجاد شده می تواند به تسهیل امور و جلوگیری از هرگونه مناقشات و چالش های آسیب رسان در اجتماع کمک کند . اما آنچه که امروز موجب بروز چالش ها و مشکلات گسترده در سطوح مدیریتی گردیده  و دامنه آثار آن متوجه مردم شده است ،قانون شکنی بعضی از مدیران اجرایی و تخطی آنان از این نظامات است.نفس این سرپیچی و قانون شکنی یا به ضعف قانون به جهت عدم پیش بینی ضمانت اجراهای کار آمد بر می گردد یا به روابط مستحکم و حمایتی مدیران که رابطه را جایگزین ظابطه ساخته اند مربوط می شود.

مصداق بارز این قانون شکنی در روستای آغبلاغ علیا از توابع شهرستان تکاب اتفاق افتاده است که دخالت غیر قانونی بخشدار محترم تخت سلیمان آقای صالح سلطانی منجر به استعفای اجباری اعضای شورای این روستا شده است که جای بسی تامل دارد لذا برخود لازم دانستیم تا جهت اطلاع آن مقام محترم گریزی به قوانین موجود در این زمینه زده و آن ها را به ایشان یاد آوری نماییم.

جناب آقای بخشدار مطابق بند (م) ماده 68 قانون تشکیلات ،انتخابات،اختیارات و وظایف شورای اسلامی ،انتخاب دهیار به مدت 4 سال از حقوق و وظایف شورای روستا می باشد و عزل دهیار نیز به موجب تبصره ذیل این بند و همچنین بند (4) ماده 52 همان قانون و نحوه انتخاب دهیار مصوب 11/1378،از حقوق و وظایف شورای روستا به شمار می رود.


جناب آقای سلطانی ! آنچه که در اینجا قابل تعمق و حائز اهمیت است این است که بر اساس اصل یکصدو سوم قانون اساسی و ماده 95 قانون شورای اسلامی کشور،استانداران،فرمانداران،بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شورا ملزم به رعایت تصمیمات آن ها هستند .یعنی به زبان ساده تر وقتی شورای روستا برابربند (م) ماده 68 و ماده 49 آیین نامه تصدی سمت دهیار اقدام به انتخاب دهیار می کندبخشدار مطابق قوانین مذکور موظف و ملزم به رعایت تصمیم شورا می باشد اما متاسفانه اینگونه به نظر می رسد که بخشدار محترم با اتکاء به رابطه ی مستحکم خود با مدیران شهرستانی و استانی به راحتی قانون اساسی و قانون عادی را نادیده گرفته و نه تنها شخص معرفی شده برای تصدی سمت دهیار را مورد تائید قرار نداده است بلکه در صدد تحمیل شخص مورد نظر خود به شورا بر آمده است!!!

گویا تحمیل نیروهای خودی و دست نشانده به اعضای شورا که دیوارشان از دیوار مدیران اجرایی کوتاه تر است در شهرستان تکاب به یک اپیدمی و رویه تبدیل شده است. اینجا شهردار را به اعضای شورای شهر تحمیل می کنند و آنجا دهیار را به شورای روستا تحمیل می کنند که در این میان باز صد رحمت به اعضای شورای روستای آغبلاغ علیا که در یک اقدام جدی و هوشیارانه جهت واکنش به تک روی های آقای بخشدار استعفای دسته جمعی خود را به بخشداری تقدیم نموده اند و بخشدار محترم نیز بدون رعایت تشریفات قانونی که قانونگذار برای فرآیند استعفای شورا ها در تبصره 2 ماده 14 قانون شوراهای اسلامی مقرر ساخته است،با استعفای آنان موافقت به عمل آورده و اعضای علی البدل را جهت جایگزینی اعضای مستعفی دعوت کرده است تا بدین وسیله گلش را به سبزه نیز آراسته کند.

در پایان امیدواریم که مسئولان ذیربط علی الخصوص فرماندار محترم شهرستان تکاب با بررسی دقیق پرونده این روستا ضمن احترام به آرای مردم ،شرایط را برای فعالیت قانونی شورای آن روستا که بر آمده از آرای مردم هستند مهیا کند.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب