بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
بلاتکلیفی کارگران اخراجی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳

کارگران وکارکنان اخراجی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان تکاب با گذشت بیش از یک سال از زمان بیکاری خود همچنان بلاتکلیف هستند.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان غربی ، کارگران اخراجی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان در 45 کیلومتری شهرستان تکاب می گویند : از هفتم فروردین ماه سال 1392 از محل کار خود در این مجموعه اخراج شده اند و از آن زمان تاکنون علیرغم پیگیری های فراوان موفق به بازگشت به کار نشده اند.

یکی از این کارکنان در این زمینه به ایسنا گفت:در ایام تعطیلات عید نوروز سال 92 بیش از سی نفر از کارکنان وکارگران بخش های مختلف مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان از جمله حوزه های مرمت ، موزه داری ،باستان شناسی و حفاظت با دریافت نامه ای مبنی بر عدم نیاز مجموعه به این تعداد کار گر ،بیکار شدند.
شهرام شوقی با اشاره به اینکه مسوولان این مجموعه کمبود اعتبار را دلیل اخراج کارکنان عنوان کرده اند افزود: در نامه ای که در اختیار کارگران اخراجی قرار گرفت ،علت تعلیق آنها از محل کارشان در مجموعه تخت سلیمان نداشتن نیاز به آنها اعلام شده است.
وی اظهار نمود: درحال حاضر با گذشت بیش از یک سال و در حالی که اداره کار شهرستان های تکاب ومیاندوآب در مورد شکایت کارکنان اخراجی مجموعه تخت سلیمان حکم بازگشت به کار مجدد صادر کرده اند ، این مجموعه از بکار گیری مجدد آنها خودداری می کند وهمین مسئله موجب بلاتکلیفی این کارگران شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون کارگران اخراجی تخت سلیمان منتظر حکم دادگاه جهت بازگشت به کار خود هستند تصریح کرد:کارگران وکارکنان اخراجی مجموعه تخت سلیمان در حال حاضر با مشکلات فراوانی روبرو هستند وبرای تامین هزینه های زندگی خود وخانواده هایشان سختی های فراوانی را متحمل می شوند.
این کارشنان میراث فرهنگی یادآورشد: مسوولان در حالی اعلام کرده اند که به این تعداد کارگر اخراجی نیازی ندارند که حریم ثبتی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان با ده کیلومتر مربع وسعت شامل آثار خود مجموعه وبناهای دوره ایلخانی ،آتشکده آذرگشنسب وآثار باستانی متعدد،آثار کوه بلقیس ،کوه میان تهی زندان سلیمان در حال حاضر تنها باکمتر از ده نفر اداره می شود .
شوقی با ابراز نگرانی از اینکه برخی از بخش های این مجموعه حتی بدون نگهبان رها شده اند ادامه داد: گستردگی ،اهمیت و جایگاه بالای مجموعه تخت سلیمان در میان محوطه های باستانی کشور به حدی است که نیاز به رسیدگی ونظارت کافی دارد وبا تعداد فعلی کارکنان مجموعه امور مربوط به حفاظت وحراست ونظارت به آثار مجموعه تخت سلیمان به نحو مناسب ومطلوب انجام نشده واز طرفی بسیاری از کارکنان باسابقه مجموعه نیز اخراج شده اند.
وی گفت :در میان کارکنان اخراجی مجموعه ،کارکنانی با 15 سال سابقه کار و نیز افرادی حضور دارند که در آستانه بازنشستگی هستند وبا اخراج از کار نتوانسته اند از مزایای بیمه و بازنشستگی خود استفاده کنند.
وی با ابراز تاسف از اثرات نامطلوب کاهش کارکنان بر کل مجموعه تخت سلیمان اعلام کرد: مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان ظرفیت و نیاز حضور وبکارگیری 50 نفر از کارشناسان تخصصی، کارگران و نیز راهنمایان گردشگری را دارد اما با اخراج کارکنان ودر صورت ادامه روند فعلی بسیاری از فعالیت های این مجموعه تعطیل خواهد شد و این مسئله موجب به خطر افتادن میراث چند هزار ساله کشور می شود.
به گزارش ایسنا مجموعه میراث فرهنگی وگردشگری تخت سلیمان چهارمین اثر ثبت شده ملی کشور در فهرست جهانی یونسکو و مهمترین محوطه باستانی آذربایجان غربی است که در شهرستان تکاب واقع شده است .
  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب