بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
افتخار پارسیان یا افتخار تمام ایرانیان . . .؟! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٢۸ اردیبهشت ۱۳٩۳

 شنیدن بعضی از اخبار ناخوشایند خواه ناخواه بسیاری از اقوام ایرانی را قلقلک داده و احساسات ضد و نقیضی را بر می انگیزاند

سنبله برنجی :باری دگر جام جهانی با تاب و تب های فراوان، اما و اگر و پیامدها، حاشیه ها و حاشیه سازیهای دیگری از راه رسید و این میدان نفس گیر فوتبالی توجه مردان و زنان علاقمند را به شدت مجذوب و درگیر خود ساخت.

این نکته دیگر گفتن ندارد؛ چرا که همگان از آن آگاهاند و به نوعی به آن مبتلا شده اند، اما بد نیست من باب یادآوری بعضی فرصت طلبهای اقلیتِ غرقِ رفاهِ جاه طلب ذکر کنیم (!)

ایران خاستگاه تاریخی هفت هزار ساله، رنگین و وامدار تمدنی درخشان با پیشینه ای طولانی و جان فشانیهای "ملیت های گوناگون" بوده، هست و خواهد بود که عشق به سرزمین مادری در قالب داستان‌هایی جذاب و سرشار از زندگی و تهورات مثال زدنی "اسطوره‌ها" و "قهرمانان ملی" و "میهنی" با توصیف صحنه‌هایی هیجان برانگیز و پرتحرک و زیبا توسط مادران غیور قطره قطره کام هر نوزاد "ایــــــرانـــــی" از هر ملیتی را شیرین کرده و از دیر باز دفاع از کیان میهن نزد "ملیت های گوناگون ایرانی" از محبوبیتی خاص و ویژه‌ برخوردار بوده است و عرق میهنی از آغاز پیدایش کشور دیرپایمان دارای پایگاهی محکم و پرابهت برای تمام هم وطنان عزیز از هر قوم، دین، آیین و مسلکی بوده است که کشته شدن برای "نام میهن" و حتی "یک وجب از کیان آن" یکی از نکات حیاتی و کلیدی برای میهن پرستان واقعیِ اتحاد بوده و جان نثاران این راه را به پختگی عمیقی رهنمون گشته است.


مهم ترین ویژگی وطن پرستی و اتحاد، تحلیل شخصیت‌ها و ظرایف روانکاوانۀ عملکرد درخشان کشته شدگان این راه بوده است، نکاتی که امــــــــروز شــــایــــــــد مغفول مانده اند.

اگر هندوستان را با معابدش می شناسند، اگر مالزی به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان دنیا معروف شده است، اگر آمریکا با ایالات متحّدش شناخته شده، اگر انگلیس به عنوان سکاندار فریبکاریهای جهانی شهره گشته است و کره شهرت خود را وامدار فیلم هایی است که سیل وار سیمای کشورمان را مغروق و متصرف شده، اگر ایتالیا با مافیا و پدرخوانده اش معروف گشته است ایران را با همزیستی مسالمت بار و آشتی آمیز میان قبایل، نژادها، زبان ها و ملیت های گوناگون و گویش های متفاوت مردم نجیب و غیورش می شناسند؛

اما شنیدن بعضی از اخبار ناخوشایند خواه ناخواه بسیاری از اقوام ایرانی را قلقلک داده و احساسات ضد و نقیضی را بر می انگیزاند که در حکم نوستالژی سیاست های دیکتاتوری رضا خان مطرود است؛ چرا که شنیدها حاکیست شعار امسال تیم ملی ایران بر سه محور استوار شده،

1. یک جهان، یک ملت و یک تیم، 2. رؤیایت را محقق کن،

. "افتخار پــــــــــــارس"؛

همان طور که ذکر آن رفت، هر ذهن فرهیخته و آگاهی معترف است "ایران کشوری است که مسکن اقوام نستور با قومیت ها، مذاهب و ملیت‌های‌ گوناگون است".

سرزمین همیشه سرافراز و سلحشور، زادگاه اسطوره ای مردانی از جنس صفا ستارخان و باقرخان سرداران و قهرمانان ملی؛ دیار پهلوانان نامی و غیور میهن پرستی چون آریو برزن، آذرآبادگان، کاوه آهنگر، آرش کمانگیر، بابک خرم دین، میزرا کوچک خان جنگلی و ابوالمنظر سیف الدین ابانصر، سردار سلحشور جزیره هرمز، رییس علی دلواری و بایندر، کهنمویی، داشی و . . . همیشه جاویدان،

مردان و زنان این سرزمین کهن در جریان تاریخ باستانی خویش رشادت های بی‌دریغی از خود به منصه ظهور نشانده اند و خون های رنگین و به ناحق ریخته شده‌یشان در طول قرون و اعصار خون‌بهای آزادی و تمامیت عرضی و ارضی ایران عزیز گشته است.

اکنون درد ما این است: « فوتبال و تیـــــــم ملـــــــی متعلق به تمام مردم ایران از هر قوم و قبیله و دین و آیین و زبانی است چرا که چکیده ی ایران است».

چرا باید " افتخار پارس". . . باشد . . . (؟)

اگر از هر کجای کشور زیبایمان جرعه ای آب به مشت بگیریم قطره ای از خون شهدای ترک، کرد، لر، گلیگ، عرب، عجم، چهاردولی، زعفرانی، موصلانی، شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی و زرتشتی رنگین کنندۀ آن است.

شهیدان به عنوان سلحشوران این مرز و بوم با اشعاری سرخ و سربندهای "یا حیسن" ترانه هایی جاویدان سرودند که هر واژه ی آن به نام ایران و ایرانی معنا گشت نه به نام قشری به خصوص و نور چشمی های قومی خاص ...

امروز وظیفه تمام اقشار جامعه این است که به دور از هر جناح و شعار و استفاده ابزاری و تفرقه افکنانه پاسدار این خون ها باشند و حرمت هیچ کدام از اقوام ساکن وطن دیرپایمان را خدشه دار ننمایند.

چرا که امروز تیم ملـــــــی نماد تمام ملیت های ساکن ایران است نه قشری خاص و نازپرورده . . .

آیا سزاوار است تیم ملی ایران را با شعار" «افتخار پارس» " بشناسند نه "«افتخار ایران»" ؟!

بیایید یک بار دیگر دست آویز به دست رسانه های بیگانه ندهیم که حقوق ملیت ها . . .

قضاوت با شما . . .

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب