بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نقدی بر وضعیت کتابخانه های شهرستان تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩۳

سال 1386 برای اعتراض به طرح روزهای زوج و فرد مطالعه در کتابخانه و بیان این نکته که نمیتوان یک روز در خانه درس خواند و یک روز در کتابخانه،به ملاقات فرماندار وقت رفتیم و  تنها جوابی که شنیدیم این بود : یک روز درس بخوانید و یک روز استراحت کنید!!

هادی نوری :در شناخت آسیب ها و نقاط ضعف کتابخانه های عمومی ایران می توان از زوایای گوناگون به بحث و کنکاش پرداخت. ارزیابی و شناخت نقاط ضعف کتابخانه های عمومی کشور می تواند از جنبه هایی نظیر فعالیت های این کتابخانه ها شروع و تنوع آن به انجام پژوهش های گوناگون برای دستیابی به شناخت نارساییها و آسیب ها تداوم یابد .

نظر به اهمیت کتابخانه های عمومی در فرهنگ سازی و گستر ش فرهنگ مطالعه و رشد و توسعه انسانی، امروزه سازمان ملل متحد وضعیت کتابخانه های عمومی کشورهای جهان را به عنوان یکی از شاخص های تشخیص رشد کیفی و کمی کشورها به حساب می آورد.

 با کمال تأسف وضعیت کتابخانه های عمومی ایران نشان دهنده وضعیت کیفی و کمی نامناسب کشورمان از این نقطه نظر است. این موضوع مقدمه ای بود تا به و ضعیت کتابخانه ها در شهرستان تکاب بپردازیم. چندی پیش جهت دریافت چند جلد کتاب به کتابخانه عمومی شهرستان تکاب مراجعه کردم.

زمانی که وارد سالن کتابخانه شدم تمام نتم لرزید و هنگام صحبت با کتابدار متوجه شدم که این خانم بیچاره هنگام جستجوی کتابها چقدر دستش می لرزید و حتی قلمش هم از سرمای وحشتناک سالن نای نوشتن نداشت.


کتابها را تحویل گرفتم و به سمت اتاق مطالعه رفتم، نزدیک به  بیست نفر از دانش آموزان که کاملا مشهود بود برای کنکور در این سرمای سوزناک در حال رقابت باصدها هزار دانش آموز پشت کنکوری هستند که برای خیلی از آن ها تمامی امکانات جانبی مطالعه فراهم شده است.

هنگام سوال از آنها متوجه شدم که مدت هاست که این گونه در این سرما درس می خوانند و حال انتظار می رود که باید رتبه های سه رقمی و دو رقمی در سطح شهر افزایش یابد.از زوج و فرد بودن روزهای مطالعه برای آقایان و خانمها گرفته تا سرمای سوزناک سالن مطالعه و کم بودن تعداد کتابهای درسی ، آموزشی و تستی برای دانش آموزان همه مسائلی است که باید خیلی سریع به آن رسیدگی شود. آینده یک شهر را همین دانش آموزان با مطالعه و پیشرفت تحصیلی می سازند و لازم و ضروری است که حتما به آنها توجه شود.

سال 1386 برای اعتراض به طرح روزهای زوج و فرد مطالعه در کتابخانه و بیان این نکته که نمیتوان یک روز در خانه درس خواند و یک روز در کتابخانه، چندی از دانشجویان و دانش آموزان به ملاقات فرماندار سابق آقای دولتی رفتیم و هنگام بیان صحبت هایمان تنها جوابی که به ما داد این بود که یک روز درس بخوانید و یک روز استراحت کنید. حال از همه معلمان و دانش آموختگان عزیز هنگام خواندن این متن خواهش می شود که این جمله آقای دولتی را تفسیر کنند.

کتابهای داخل کتابخانه جهت واگذاری به افرادی که عضو کتابخانه هستند نیز بسیار قدیمی و بسیاری از آن ها کیفیت علمی کنونی را ندارند و حتی بعضی از آنها با توجه به قدمت و استفاده زیاد کاربران وضعیت خوبی ندارند. مجتمع فرهنگی شهرستان تکاب نیز که طی سالهای اخیر ساخته شده و تا حدودی کتابهای تازه تری را  گردآوری کرده است، فضای کافی جهت مطالعه در آن وجود ندارد و به بیانی دیگر برای کارهای فرهنگی – هنری بنا گردیده است و نه مکانی برای مطالعه و کتابخوانی.

با این اوصاف و با توجه به مستعد بودن دانش آموزان و دانشجویان تکابی از مسئولین شهر و والدین گرامی جهت مساعدت و همکاری انتظار می رود که فضای تمام وقت با امکانات مناسب جهت مطالعه برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم گردد تا شاهد شکوفایی علمی آنها باشیم.

علم بزرگترین هدیه است که می توان به فرزندان داد.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب