بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نامه سر گشاده زیباکلام به امام جمعه موقت تهران نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩۳

شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم؛ چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی به نظر نمی‌رسیدند.

بسمه‌تعالی
محضر ارجمند حضرت آیت‌الله سید احمد خاتمی
عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری و امام‌جمعه موقت تهران

با سلام و عرض احترام؛ حضرت‌عالی اخیراً در باب وضعیت فرهنگی کشور و تکلیف دینی دولت در قبال هدایت مردم مطالبی فرموده‌اید که مایل بودم توضیحاتی به استحضار برسانم. پیرامون وظیفه دولت در هدایت اجباری مردم به بهشت بنده هیچ اهلیتی برای اظهارنظر ندارم. فقط مایل بودم از حضرت‌عالی و برخی آقایان دیگر ازجمله حضرت آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی امام‌جمعه محترم مشهد که قائل به چنین تکلیفی برای دولت هستند استفتاء نمایم که آیا اساساً خداوند به پیامبر فقط وظیفه ابلاغ رسالت را محول کرده بوده و یا آنکه افزون بر ابلاغ رسالت، نبی اکرم (ص) وظیفه داشته تا هر طور که می‌شده مردم را به بهشت هم هدایت نماید؟ همان‌طور که عرض کردم بنده آگاهی در این فقره نداشته و بیشتر طرح سؤال نموده‌ام.اصل عرایضم در خصوص انتقادات جنابعالی و سایر منتقدین به عملکرد فرهنگی ده ماهه دولت آقای روحانی می‌باشد. شماری از ائمه محترم جمعه کشور به همراه سایر منتقدین دولت یازدهم، دو ایراد بنیادی نسبت به عملکرد دولت در حوزه فرهنگ دارند. نخست آنکه مدعی‌اند که وضع حجاب و عفاف و فرهنگ از زمان به روی کار آمدن این دولت رو به انحطاط گذارده. سخن دومشان آن است که مسبب این وضعیت دولت یازدهم و سیاست‌های فرهنگی آن ازجمله عملکرد وزارت ارشاد بوده است.


بنده در صحت هر دو این مفروضه‌ها تردید دارم. اولاً جنابعالی و سایر منتقدین بر چه اساسی می‌فرمائید که وضع فرهنگی در کشور به نسبت قبل بدتر شده؟

اگر مشاهده‌گری در دوران دولت اصولگرا در ایران می‌بود و وضعیت حجاب و عفاف و فرهنگ و هر آنچه که مدنظر آقایان است را لحاظ می‌کرد و امروز وضعیت را با دوران آقای احمدی‌نژاد مقایسه می‌کرد، آیا نتیجه‌گیری می‌کرد که وضعیت فرهنگی آن‌گونه که مخالفین دولت معتقدند، خیلی دچار انحطاط شده؟ همه ما داریم در این مملکت زندگی می‌کنیم، مگر واقعاً ظرف ۱۰ ماهی که این دولت بر سر کار بوده چه تغییر و تفاوت‌های فاحشی ازنظر فرهنگی صورت گرفته که این‌همه برخی‌ها ازجمله جنابعالی دچار نگرانی شده‌اند؟

اما فرض بگیریم که حق با آقایان است و وضع فرهنگی کشور خراب شده است. سؤال اساسی جناب آیت‌الله خاتمی آن است که مگر وظیفه دولت (به‌عنوان قوه مجریه) حسب قانون اساسی اصلاح و تهذیب فرهنگ جامعه است؟ اینکه امور فرهنگی جامعه، هدایت و ارشاد مردم، متدین کردن آنان، محجبه نمودن نسوان و ... وظیفه دولت است را جنابعالی یا آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی یا حضرت آیت‌الله موحدی کرمانی یا آقایان دیگر از کدام‌یک از اصول قانون اساسی استخراج می‌نمایید؟

اصول ۱۱۳ تا ۱۴۲ قانون اساسی پیرامون وظایف و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور و قوه مجریه است. این وظیفه که امور فرهنگی و اشاعه آن بایستی توسط دولت انجام بگیرد را جنابعالی از کدام‌یک از این سی اصل قانون اساسی برداشت می‌فرمائید؟

قانون اساسی به کنار، جناب آیت‌الله خاتمی در کشور قریب به ۲۶ سازمان، بنیاد، نهاد، شورا، مؤسسه، دانشگاه و غیره داریم که شأن نزول تشکیلشان، اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی است. یقیناً جنابعالی مستحضر می‌باشید که شاید کمتر کشوری در دنیا به‌اندازه ایران بودجه برای تبلیغات فرهنگی و ایدئولوژیک هزینه می‌کند. اینکه آیا اولویت با آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان، محیط‌زیست و امور عام‌المنفعه زیربنایی است یا تبلیغات اسلامی، محل بحث نیست؛ اما بودجه‌هایی که صرف این دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌شود، چندین و چند برابر بودجه وزارت ارشاد است.

جهت استحضار حضرت‌عالی بنده صرفاً برخی از این دستگاه‌ها و بودجه‌های آنها را ذکر می‌نمایم تا منصفانه‌تر بتوان قضاوت نمود که آیا از قوه مجریه می‌بایستی انتظار اصلاح فرهنگ جامعه را داشته باشیم یا از این ۲۶ دستگاه و سازمان متولی فرهنگی. ارقام ارائه‌شده بودجه سال جاری این دستگاه‌ها و ارگان‌ها می‌باشد و در انتها برای مقایسه بودجه وزارت ارشاد هم آمده (رقم‌های آخر صفر شده‌اند.)

۱- مرکز خدمات حوزه‌های علمیه: 4200 میلیارد ریال
۲- شورایعالی حوزه‌های علمیه: 4120 میلیارد ریال
۳- سازمان تبلیغات اسلامی: 2350 میلیارد ریال
۴- سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: 1800 میلیارد ریال
۵- جامعه مصطفی العالمیه: 1750 میلیارد ریال
۶- نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور: 930 میلیارد ریال
۷- سازمان اوقاف و خیریه: 800 میلیارد ریال
۸- دفتر تبلیغات اسلامی: 750 میلیارد ریال
۹- کانون فرهنگی و نوجوانان: 600 میلیارد ریال
۱۰- حوزه هنری (تبلیغات اسلامی): 430 میلیارد ریال
۱۱- شورایعالی انقلاب فرهنگی: 400 میلیارد ریال
۱۲- شورای برنامه‌ریزی حوزه‌های علمیه خراسان: 370 میلیارد ریال
۱۳- شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: 250 میلیارد ریال
۱۴- مؤسسه نشر آثار حضرت امام خمینی: 190 میلیارد ریال
۱۵- مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی: 120 میلیارد ریال

بودجه این ۱۵ سازمان و نهاد فرهنگی بیش از ۱۹۰۰۰ (نوزده هزار) میلیارد ریال در سال است. به این مقدار اگر 9700 میلیارد ریال بودجه صداوسیما را بیفزاییم بعلاوه بودجه سازمان‌ها و مراکز فرهنگی دیگری همچون «دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم»، «دانشگاه اصول‌الدین»، «بنیاد پانزده خرداد»، »بنیاد انقلاب اسلامی » و ... را هم در نظر بگیریم بودجه‌ای که سالیانه رسماً صرف امور فرهنگی می‌شود به‌سرعت از مرز ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال در سال بالاتر می‌رود. این ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال به‌صورت مستقیم برای امور فرهنگی در سال هزینه می‌شود. یک سری دستگاه‌های دیگر هم به‌صورت غیرمستقیم برای فرهنگ هزینه می‌کنند ازجمله بسیج، سپاه پاسداران، اداره‌جات سیاسی - عقیدتی، شهرداری‌ها و غیره. اگر همه این هزینه‌هایی که صرف امور فرهنگی می‌شود جمع‌آوری شود، رقم واقعی خیلی بیشتر از ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال در سال خواهد شد.

بحث بر سر آن نیست که آیا مردم راضی هستند از مالیاتی که می‌پردازند و از درآمد کشور این‌همه برای تبلیغات و امور فرهنگی هزینه شود. بحث بر سر آن است که رقم رسمی ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریال تقریباً ۵ برابر بودجه رسمی سالیانه وزارت ارشاد می‌باشد. (کل بودجه سالیانه وزارت ارشاد بعلاوه تمامی نهادهای وابسته به آن در حدود 6000 میلیارد ریال می‌باشد). این فقط ۵ برابر بودن بودجه نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی نیست که شگفت‌انگیز است. وزارت ارشاد و زیرمجموعه‌های وابسته به آن هر یک ریالی که هزینه می‌کنند با حساب‌وکتاب بوده و به دستگاه‌های نظارتی ازجمله مجلس پاسخگو هستند. درحالی‌که بسیاری از نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی، به هیچ دستگاه و ارگانی در قبال نحوه هزینه‌ها و مخارجاتشان موظف به پاسخگویی و حساب پس دادن نیستند.

علیرغم همه اینها، جناب آیت‌الله سید احمد خاتمی؛ بنده یک‌بار ندیدم که جنابعالی یا سایر ائمه جمعه بعلاوه سایر منتقدین فرهنگی دولت به سروقت این نهادها بروند و محض خالی نبودن عریضه هم که شده یک‌بار از صداوسیما، شورایعالی انقلاب فرهنگی، یک دوجین دستگاه‌ها و نهادهای تبلیغاتی، شورایعالی حوزه‌های علمیه، سازمان تبلیغات اسلامی و ... توضیح بخواهند که در برابر آن ۳۰۰۰۰ (سی هزار) میلیارد ریالی که از بیت‌المال می‌گیرند، کدام گام جدی و اصولی را برای رشد، گسترش و ارتقاء فرهنگ کشور برداشته‌اند؟ اگر وضع فرهنگ کشور آن‌گونه که حضرت‌عالی معتقدید خراب است، چرا فقط ارشاد و قوه مجریه می‌بایستی پاسخگو باشند و جنابعالی حاضر نیستید بالاتر از گل به آن ۲۶ نهاد دیگر که ۵ برابر ارشاد بودجه‌شان است و به احدی هم پاسخگو نیستند تذکری بدهید و چیزی بفرمائید؟ اگر هم به آنان انتقادی ندارید چون کارشان را درست انجام داده‌اند، پس خیلی هم وضع فرهنگی کشور نمی‌تواند آن‌گونه که می‌فرمائید آشفته و نابسامان باشد.

شخصاً از جنابعالی و سایر منتقدین فرهنگی دولت ممنونم؛ چون حملات و انتقادات شما سبب طرح مسائلی گردید که تا قبل از آن مطرح‌کردنی به نظر نمی‌رسیدند.

ایام به کام باد
صادق زیباکلام
یازدهم خرداد یک هزار و سیصد و نود و سه

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب