بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
حق شناس:خاتمی به مثابه یک سرمایه ملی است نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢٧ تیر ۱۳٩۳

وقتی که خبر تذکر «نماینده‌های دلواپس» مجلس شورای اسلامی به وزیر دادگستری را شنیدم، برای مجلس و نمایندگانی که قسم خورده‌اند پاسدار قانون اساسی باشند متاثر شدم

ما به یاد داریم که شهید مطهری در اوایل انقلاب اظهار کرد که ما به مخالفان خود احترام می‌گذاریم و به متفکران مارکسیست حقوق می‌دهیم که در دانشگاه مارکسیسم تدریس کنند، اما بعد از حدود ۳۰ سال از این اظهارنظر و تلاش مردم برای مقابله با استبداد ستم‌شاهی و کسب آزادی و استقلال مشاهده می‌کنیم که عده‌ای از نمایندگان مجلس از وزیر دادگستری دولت اعتدال می‌خواهند یکی از شناخته‌شده‌ترین فرزندان امام (ره) را که با رای بسیار بالایی دو دوره رئیس‌جمهور کشور بوده و سرمایه ملت ایران در عرصه جهانی محسوب می‌شود ممنوع‌التصویر،‌ ممنوع‌البیان و ممنوع‌الخروج کنند.

اگر سیدمحمد خاتمی این سوابق و ویژگی‌ها را نداشت و یک شهروند معمولی هم بود، نباید چنین درخواستی مطرح می‌شد زیرا ما مجازاتی به نام ممنوع‌البیان شدن نداریم و نمی‌توان شهروندان را از حق بیان ممنوع کرد.


معتقدم عده‌ای از کسانی که این تذکر را به وزیر دادگستری دادند، متوجه نبودند که چه درخواستی را مطرح کرده‌اند و شاید آن‌ها اصلا متن این تذکر را نخوانده باشند و به نظر من این مواضع به جایگاه مجلس شورای اسلامی لطمه وارد می‌کند.

وقتی که خبر تذکر «نماینده‌های دلواپس» مجلس شورای اسلامی به وزیر دادگستری را شنیدم، برای مجلس و نمایندگانی که قسم خورده‌اند پاسدار قانون اساسی باشند متاثر شدم، زیرا آنها به بدیهیات قانون اساسی، تاکیدات دین مبین اسلام و آموزه‌های امام خمینی (ره) توجهی نکرده بودند.

این در حالیست که باید ببینیم دنیا با سرمایه‌های ملی خود چه می‌کند. «کارتر» همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا بود و امروز می‌بینیم اوباما هنگامی که در سیاست خارجی خود دچار مشکل می‌شود از کارتر کمک می‌گیرد. ما حتی مشاهده کردیم در مراسم تشییع پیکر نلسون ماندلا، در کنار اوباما، کلینتون و کارتر هم حضور دارند و اوباما افتخار می‌کند که روسای جمهور قبلی آمریکا نیز به این مراسم آمده‌اند؛ در واقع امروز دنیای پیشرفته بزرگان خود را یک سرمایه می‌داند.

سرمایه کشور ما نیز نفت، گاز یا معادن نیست، بلکه مهم‌ترین منابع کشور ما نیروی انسانی آن است که به کشور عزت و افتخار می‌بخشد و اکنون محمد خاتمی یک سرمایه ملی محسوب می‌شود.

از دیگر سو، در عرصه سیاست به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، انسان‌های کمی ماندگار می‌شوند اما کسانی که در این عرصه حفظ می‌شوند به سرمایه‌های گران‌بهایی تبدیل می‌شوند که در تاریخ کشورها تکرار نمی‌شوند. به طور مثال ما چند نمونه مثل ماندلا یا گاندی سراغ داریم؟

 

در ایران شخصیت‌هایی همچون آیت‌الله هاشمی یا سیدمحمد خاتمی از ثمرات انقلاب بوده و امروز می‌توانند به نفع جمهوری اسلامی و مردم فعال شوند و در واقع یک سرمایه برای کشور محسوب می‌شوند.

 

آیت‌الله هاشمی به دلیل نفوذ در کشورهای حوزه خلیج فارس و سیدمحمد خاتمی در اروپا و مجامع بین‌المللی می‌توانند در مذاکرات هسته‌ای به کمک دولت و وزیر خارجه آمده و منافع ملی ایران را دنبال کنند.

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که نگاهی که می‌گفت باید خاتمی را برای حضور در مراسم تشییع پیکر نلسون ماندلا ممنوع‌الخروج کرد یا اکنون پیشنهاد ممنوع‌التصویری و ممنوع‌البیانی او را مطرح می‌کند، نگاهی محدود، گروهی و شخصی است که به هیچ وجه منافع ملی را مد نظر قرار نمی‌دهد.

منبع: مفید آنلاین

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب