بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
اومانیسم در اسلام و غرب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ۱٠ امرداد ۱۳٩۳

کتاب «بررسی مقایسه‌ای اومانیسم در اسلام و غرب» تالیف اصغر مدنی توسط انتشارات رامان سخن منتشر شد.

  شناخت انسان، این بزرگ‌ترین معمای هستی، از دیر باز پیوسته درکانون توجه اندیشمندان بوده است ونوع نگاه به انسان وتعریف وی، شاکله اصلی هرمجموعه فرهنگی وهرمکتب فکری را تشکیل می‌دهدزیرا این موجود معقول ومیهمان نوپای عالم وجود، پیوسته بدنبال رهایی از مشقت ودستیابی به سعادت است. فلذا: درمواردی افراط وتفریط‌ ها، تضاداندیشه‌ها وتنوع نگاه‌ها به انسان موضوع را غامض وپیچیده کرده است واز سویی تمایز بینش آدمیان دربرابر سئوالات عقل ثانی، درباره چرایی وچیستی خود، رموز جهان هستی وخدای هستی بخش دایره مرموزی انسان را وسعت بخشیده است.


برهمین اساس هم در اندیشه حکمای بزرگ وهم در آموزه‌های دینی، شناخت خود واصرار بر گوهر خردتوصیه شده و اکمل معارف محسوب می‌شود. زیرا با تکیه بر آن گوهرربانی، جانشینی خدا درروی زمین معنا یافته وآدمی موجودی اشرف می‌شود وکرامت وفضیلت وی متجلی می‌گرددوبروی تکلیف می‌شودکه آنچه را که خداوند متعال درکائنات وهستی انجام می‌دهد درمواردی باید انسان خلیفه درروی زمین انجام دهد. بدون تردید این نیابت، زیبا‌ترین تمجیداز انسان واومانیسم اسلامی است. این کتاب با طرح این سوال که چه تفاوت‌هایی بین انسان‌شناسی غربی و انسان‌شناسی اسلامی وجود دارد؟پژوهش را پی گرفته و انسان‌شناسی غربی را در ادوار مختلف بررسی نمود و در ادامه، به بررسی جایگاه انسان در اسلام می‌پردازد و سپس این دو دیدگاه را مورد مقایسه و ارزیابی قرار می‌دهد. این کتاب به بررسی سه دوره متوالی انسان‌شناسی در غرب می‌پردازد. دوره اول انسان‌شناسی یونان باستان دوره دوم ،قرون وسطی که به بررسی اینکه چگونه انسان‌شناسی در دین مسیحیت شکل می‌گیرد و در دوره آخر عصر رنسانس چگونگی ظهور انسان‌شناسی در قالب اومانیستی را بیان می‌کند و در مقابل در حوزه انسان‌شناسی اسلامی، انسان را مکرم و با فضیلت می‌داند و اورا موجودی دوساحتی که ترکیبی از جسم و روح و دارای قدرت و فکر می‌داند معرفی می‌کند. این کتاب در شش فصل نگارش شده فصل اول مقدمه که شامل بررسی موضوع و پیشینه آن می‌باشد فصل دوم به بررسی مفهوم انسان‌شناسی در غرب و شرق می‌پردازد فصل سوم کتاب به معرفی اومانیسم و خاستگاه و تفکرات اومانیستی در غرب می‌پردازد و در این فصل به معرفی اندیشمندان و فیلسوفانی می‌پردازد که دارای دیدگاههای اومانیستی بوده‌اند.

در فصل چهارم به معرفی انسان از دیدگاه اسلام و در فصل پنجم به مقایسه اومانیسم در اسلام وغرب  می‌پردازد و در فصل ششم و پایانی تفاوت‌های آشکار اومانیسم در اسلام و غرب را مورد بررسی قرار می دهد.این کتاب در تیراژ ۱۰۰۰نسخه و با قیمت ۱۶۰۰۰تومان منتشر شده است.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب