بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
دانستن حق شهروندان است نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۳

متأسفانه شورای اسلامی  چهارمین دوره شهر تکاب بنا به دلایلی که ذیلاً اشاره می شود از انجام وظایف ذاتی خود قصور نموده است،شنیده ها حاکی است فرمانداری محترم طی نامه ای ضمن درخواست بودجه و تفریغ بودجه از شورا و شهرداری علت تأخیر در ارسال آن را نیز جویا شده است.

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مترقی ترین قوانین اساسی جهان در فصل سوم خود از اصل 19 تا اصل 42 به حقوق ملت پرداخته است.  حق دانستن به عنوان یکی از مصادیق حقوق شهروندی موضوعی است که از نظر قانون اساسی ایران پنهان نمانده است به طوری که در اصل 24  خود  نشریات و مطبوعات را - که  امر اطلاع رسانی را  بر عهده دارند -  در بیان مطالب تا جاییکه با مبانی اسلام یا حقوق عمومی مباینت نداشته باشد آزاد گذاشته است.

در اینجا ذکر این نکته نیز لازم است که  قانونگذار جمهوری اسلامی ایران هم  با الهام از روح  قانون اساسی از حق دانستن به عنوان یکی از مبانی مهم حقوق بشر و شهروندی غافل نمانده است  و در پاره ای از  قوانین عادی از جمله قانون شهرداری و قانون شوراهای اسلامی کشور ، شهرداری و شورای اسلامی شهر را مکلف به اطلاع رسانی نموده است.

مطابق ملاک و اطلاق ماده 71 قانون شهرداری و ماده 76 ( اصلاحی 6/7/1382) قانون شورا ، شهرداری و شورای اسلامی مکلفند هر شش ماه یکبار صورت جامعی از درآمد و هزینه شهرداری را برای اطلاع عموم منتشر و نسخه هایی از آن را به وزارت کشور ارسال دارند .

از آنجاییکه در هر شهری فرماندار به عنوان نماینده عالی وزارت کشور تلقی       می گردد ، در تبصره ذیل ماده 67 قانون شهرداری ، شهرداری مکلف شده است نسخه ای از بودجه و تفریغ بودجه را حداکثر تا 15 روز بعد از تصویب به وسیله فرماندار به وزارت کشور ارسال دارد.


آنچه که از عمومات ماده 67 قانون شهرداری و تبصره ذیل آن  استنباط می شود این است که :

-      اولاً ، شهرداری مکلف است تا روز آخر دی ماه هر سال بودجه سال بعد خود را جهت تصویب به   شورا ی شهر پیشنهاد نماید.

-      ثانیاً ، شورای شهر موظف است بودجه پیشنهادی را قبل از اسفند ماه  هر سال رسیدگی و تصویب کند.

-      ثالثاً، شهرداری موظف است تفریغ بودجه ( صورت جامع هزینه و درآمد) هر سال مالی به اتمام رسیده را ( که طبق ماده 66 قانون شهرداری، سال مالی از اول فرووردین شروع و در آخر اسفند ماه خاتمه می یابد ) تا آخر اردیبهشت ماه سال بعد جهت تصویب به شورای شهر تسلیم نماید.

-      رابعاً، شورای شهر موظف است تا آخر خرداد ماه تفریغ بودجه را رسیدگی و تصویب نماید .

-      خامساً، شهرداری مکلف است حداکثر تا 15 روز بعد از تصویب تفریغ بودجه توسط شورا  یعنی تا 15 تیر ماه آن را به فرمانداری به عنوان نماینده عالی وزارت کشور  در شهرستان ارسال دارد.

متأسفانه شورای اسلامی  چهارمین دوره شهر تکاب بنا به دلایلی که ذیلاً اشاره می شود از انجام وظایف ذاتی خود قصور نموده است و تا به امروز که 26/6/1393 می باشد نه تنها مردم را از حق دانستن در خصوص درآمد و هزینه سال 1392 شهرداری  و 6 ماه اول سال 1393 محروم ساخته است و صورت جامع هزینه و درآمد خود را به اطلاع عموم نرسانده است ، بلکه از ارسال آن به فرمانداری نیز استنکاف ورزیده است به طوری که شنیده ها حاکی است فرمانداری محترم طی نامه ای ضمن درخواست بودجه و تفریغ بودجه از شورا و شهرداری علت تأخیر در ارسال آن را نیز جویا شده است :

1.با توجه به اتمام سال مالی 92 و استخراج تفریغ بودجه آن در اردیبهشت سال 93 کاشف به عمل آمده که شهرداری در  بودجه سال 92 که تا 12 شهریور  اجرا و نظارت آن بر عهده شهردار و شورای سابق بود و از 12 شهریور 92 مسؤلیت آن بر عهده شورا و شهردار جدید گذاشته شد نه تنها کسری بودجه نداشته بلکه مبلغ 1 میلیارد و  12 میلیون تومان و 285 هزار تومان (1/012/285/000 تومان )  نیز اضافه وصولی داشته است. چرا سند بودجه سال 92 که شورای سابق به تصویب رسانده است 5 میلیارد و 9صد و 94 میلیون و 500 هزار  تومان( 5/994/500/000 تومان ) می باشد در حالیکه  تفریغ بودجه سال 92 که ریز درآمدهای تحقق یافته و قطعی شهرداری  را نشان می دهد حاکی از آن است که شهرداری در سال مالی 92 مبلغ 7 میلیارد و 6 میلیون و 785 هزار تومان                       ( 7/600/785/000 تومان )  در آمد داشته است.

2.استخراج این سند مالی معتبر ( تفریغ بودجه 92 ) و حسابرسی صورت گرفته از حساب های شهرداری توسط حسابرسان قسم خورده در ماه های اخیر  نشان می دهند که تمامی ادعاهای شورای جدید مبنی بر کسری بودجه و بدهی شهرداری یک ادعا بیش نبوده  است .

3.اینکه چرا شهرداری و شورای شهر از اجرای مفاد ماده 71 قانون شهرداری و ماده 76 قانون شورا مبنی بر انتشار عمومی صورت جامع هزینه و درآمد ( تفریغ بودجه 92 ) و ارسال آن به فرمانداری استنکاف می ورزند ،موضوعی است که خلاف اظهارات چند ماهه گذشته آنها را در مورد کسری بودجه و بدهی شهرداری ثابت می کند .

خلاصه اینکه تفریغ بودجه 92 که یک سند مالی شفاف و معتبری است دارای دو بخش است : در بخش اول ریز درآمدهای وصول شده و قطعی شهرداری آمده است و در بخش دوم  هزینه های صورت گرفته شهرداری   منعکس شده است که بعضی از هزینه ها از جمله میزان پرداخت ساعات اضافه کاری 120٪  بیشتر از حدود مصوب و مقرر می باشد چرا که میزان مصوب 150 میلیون بوده اما 330 میلیون تومان پرداخت شده است که در جای خود به دلیل فرا رسیدن فصل سرما و یخبندان و رکود کارهای عمرانی در شش ماهه دوم سال 92  قابل تأمل است. در مطالب بعدی به تجزیه وتحلیل محتوای این سند مالی پرداخته می شود و متعاقباً از طریق همین وبلاگ منتشر خواهد شد.  

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب