بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
ملاله و جایزه صلح نوبل نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ٢۱ مهر ۱۳٩۳

ملاله 16 ساله جایزه صلح نوبل را برد. این تحولی است که جای بسی خوشحالی دارد.

صادق زیباکلام: فکر می‌کنم دو مسئله اساسی را در رابطه با این ماجرا نباید فراموش کنیم. اولین و مهم‌ترین مسئله این است که خشونت تحت عنوان دین، ظرف سال‌های اخیر در جهان اسلام، خاورمیانه و آفریقا بسیار پررنگ شده است. مثلاً در نیجریه بوکوحرام و در خاورمیانه داعش و سایر گروه‌های رادیکال اسلام‌گرا را داریم که درمجموع به دنبال راهکارهای رادیکال و به‌کار بردن خشونت برای رسیدن به اهدافشان هستند.

در این‌چنین شرایطی اراده‌ای که در دادن جایزه صلح نوبل به ملاله یوسف زی تجلی یافته است در حقیقت می‌خواهد توجه جهانی را جلب و تشویق و ترغیب کند تا حرکت‌هایی که مروج خشونت در جهان فعلی را ادامه دهد.

نکته دوم این است که ملاله و خانواده‌اش و یک جریان اجتماعی روشنفکری در پاکستان بعد از اینکه وی مورد سوءقصد قرار گرفت، بسیار سعی کردند علیه خشونت بایستند، یعنی ضمن اینکه ملاله همچنان حجابش را حفظ کرد و بر روی هویت اسلامی‌اش تاکید کرد و درعین‌حال شکل اسلام رادیکال و بنیادگرا که نمایندگی آن در پاکستان، افغانستان و طالبان است را به طور کلی انکار می‌کرد و مورد انتقاد قرار می‌داد. این دلیل دومی بود که سبب شد سوءقصد علیه ملاله - دختری که تنها گناهش این بود که می‌خواست به مدرسه برود- به یک جریان اجتماعی علیه خشونت دینی تبدیل شود.

فکر می‌کنم این دو عامل دست‌به‌دست یکدیگر دادند و باعث این تحول شدند.


  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب