بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
نامه اعتراض اعضای شورای سابق به فرماندار تکاب نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩۳

اوایل شهریور ماه بود که در این وبلاگ خبر از بودجه و درآمد 7 میلیارد تومانی شهرداری تکاب در پایان سال مالی 92  نوشتیم که با جنجال های سال گذشته بر سر بدهی های این نهاد به شدت منافات داشت ،سپس شصتمان خبردار شد که فرماندار محترم تکاب نیز نسبت به این قضییه واکنش نشان داده و اعضای شورای چهارم را بخاطر عدم انتشار تفریغ بودجه مواخذه کرده است .

پس از بررسی صحت و سقم قضییه بر  آن شدیدم تا به خاطر رسالتی که بر عهده داریم در قالب مقاله ای اعتراضی تحت عنوان دانستن حق شهروندان استبه نقد عملکرد شورا در عدم شفاف سازی بودجه سال گذشته بپردازیم .انتشار این مقاله واکنش اعضای شورا را در پی داشت به طوری که مهندس انصاری سخنگوی شورا در مصاحبه ای با سایت شیز به تاریخ اول مهرماه 93 تحت عنوان شفافیت و سلامت مالی در دستور کار شهرداری تکاب به پاسخگویی غیر مستقیم به مقاله فوق الذکر،پرداخت که این مسئله واکنش اعضای شورای سوم را در پی داشت.

اعضای شورای سابق شهرستان تکاب در اعتراض به مطالب عنوان شده توسط مهدی انصاری سخنگو ی شورای شهر نامه ای اعتراضی را خطاب به فرماندار ،ریاست شورای اسلامی تکاب و همچنین مدیر کل دفتر امور شهری و شوراها ارسال کرده اند که به طور کامل در زیر تقدیم حضورتان می گردد:

بسمه تعالی

فرماندار محترم جناب آقای مهندس قهرمانی سلام علیکم؛

احتراماً به استحضار می رساند آقای مهدی انصاری ،سخنگوی شورای اسلامی شهر  تکاب ، در مصاحبه ای با یکی از سایت ها  که تصویر آن در پیوست می باشد اظهاراتی در خصوص تصویب تفریغ بودجه 92 به صورت کلی و ابهام آمیز ایراد نموده اند که جا دارد پیرامون این اظهارات  مطالبی به شرح  بندهای زیر به محضرتان ایفاد گردد:

1-  آقای انصاری در این مصاحبه بیان داشته اند که « تصویب تفریغ بودجه شهرداری به معنای تأیید آن نیست». در این خصوص معروض میدارد که :

اولاً، این اظهار نظر نشان می دهد که شورای شهر تکاب به شأن تقنینی- نظارتی خود به عنوان یک نهاد ناظر که نظارت آن بر دو قسم  « استطلاعی» و « استصوابی» می باشد آگاه و واقف نیست و نمی داند کدام یک از فعالیت های شهرداری در حوزه نظارت استطلاعی و کدام یک در حوزه نظارت استصوابی قرار دارد چون اگر می دانست چنین نظر غیر کارشناسانه ای از سوی سخنگوی شورا که منعکس کننده تصمیمات جمعی است ارائه نمی شد.لذا گفته می شود که «تصویب تفریغ بودجه» به استناد ماده 67 قانون شهرداری و بند 12 ماده 71 قانون شورا از مصادیق نظارت استصوابی به شمار می رود و «تصویب آن توسط شورای شهر به معنی تأیید نهایی آن » است.

 ثانیاً، خود شورای شهر در متن ماده واحده 14 تبصره ای که به انضمام تفریغ بودجه به فرمانداری ارسال شده ، صراحتاً  قید کرده است  که :« با تفریغ بودجه 92 و گزارش حسابرسی موافقت گردید».

2- آقای انصاری اظهار نموده اند که « شورای شهر ماده واحده ای با 14 تبصره را در تفریغ بودجه گنجاند تا به تخلفات و ایرادات موجود رسیدگی شود» . در این مورد گفته می شود که :

اولاً، در متن این ماده واحده فقط به موضوع موافقت با تفریغ بودجه و گزارش حسابرسی اشاره شده است و ذکری از تخلفات یا ایرادات به میان نیامده است.

ثانیاً،  در 14 تبصره ذیل این ماده واحده نیز که به لحاظ حقوقی هیچگونه همخوانی و مطابقتی با اصل ماده و موضوع تصویب تفریغ بودجه ندارند، اشاره ای به تخلفات و ایرادات نشده است و صرفاً به کلی گویی در باره نحوه انبار داری ، گزارشگری واحد عمران، روش نقدی در حسابداری ، ایجاد واحد حسابرسی داخلی در شهرداری و غیره پرداخته شده است.

ثالثاً،  مسؤلیت تنظیم تفریغ بودجه و مراقبت در اجرای بودجه به استناد ماده 26 آیین نامه مالی شهرداری ها ، به عهده شهردار و مسؤل امور مالی است، فلذا  اگر فرضاً تخلفاتی هم در اجرای بودجه یا تنظیم تفریغ بودجه وجود داشته باشد ، رسیدگی به آن از حوزه صلاحیت شورای شهر خارج است و نیاز به مصوبه شورا ندارد چرا که طبق اصل 105 قانون اساسی تصمیمات شورا نباید مخالف قوانین موضوعه کشور باشد.


3-  آقای انصاری گفته اند : « صورت های مالی 90،91و 92 شهرداری حسابرسی نشده بود و شورای جدید  آن را مصوب کرده است و انجام حسابرسی ها را نیز مشروط اعلام نموده اند». در این خصوص باید گفته شود که :

اولاً، فرایند رسیدگی و ممیزی حساب شهرداری در ماده 44 آیین نامه مالی شهرداریها آمده است و نیازی به مصوبه شورا ندارد. و هرگونه مصوبه در این ارتباط خلاف نص صریح اصل 105 قانون اساسی است.

ثانیاً ، دلیل مشروط بودن گزارش حسابرسان به شیوه تنظیم اسناد مالی برمی گردد نه تخلفات . زیرا  شهرداری   باید وفق مفاد ماده 42 و 43  آیین نامه مالی ، دفاتر ، اوراق و فرم های حسابداری خود را به ترتیبی که دستورالعمل صادره از وزارت کشور مقرر نموده منطبق نماید که متأسفانه رویه تنظیم اسناد مالی در شهرداری هایی نظیر شهرداری تکاب که از روش های سنتی برای تنظیم اسناد استفاده می کنند، با دستورالعمل های مربوطه مطابقت ندارد و به همین دلیل گزارش حسابرسی های انجام شده  منوط و مشروط به اصلاح شیوه های حسابداری شده است که خود شورا نیز در یکی از تبصره های 14گانه فوق الذکر به این موضوع اشاره کرده است .

4- سخنگوی شورا معروض داشته اند که « پول های دریافتی از محل فروش مغازه های مجتمع زمرد در محل دیگری هزینه شده ». در این خصوص لازم است بیان گردد که: اولاً ، سخنگوی محترم شورا نباید چنین موضوع مهمی را که از حقوق حقه مردم است اینگونه به صورت کلی و مبهم بیان می فرمودند ، بهتر بود که ایشان محل هزینه کرد مبالغ دریافتی از محل فروش مغازه  را نیز بیان  می کردند تا واقعیت برای مردم روشن می شد. ثانیاً، ساختمان فعلی مجتمع مذکور که از پیشرفت فیزیکی 40 درصدی برخوردار است با کدام پول بالا آمده است؟

5- آقای انصاری معروض داشته اند که « شهرداری یک میلیارد تومان خارج از بودجه برای این مجتمع هزینه کرده است و برای ساخت و تکمیل آن در حال حاضر بدهکار است». در این خصوص گفته  می شود که : ا

ولاً، طبق صورتجلسه تغییر و تحول شهردار قبلی ( آقای هادی عباسیان) با شهردار جدید ( آقای محمد میکائیلی) به شماره 8536 مورخ 30/10/1392 که تصویر آن در پیوست می باشد بدهی شهرداری بابت پروژه مذکور 700( هفتصد) میلیون تومان بوده. حال چگونه می شود که شهرداری یک میلیارد خارج از بودجه برای این مجتمع هزینه کرده باشد و همچنان از بابت آن بدهکار باشد.

ثانیاً، هرگونه هزینه کرد خارج از بودجه برای فعالیت یا پروژه ای بدون اینکه ردیفی در بودجه برای آن پیش بینی شده باشد طبق «اصل تحدیدی بودن بودجه» و مطابق ماده 92 قانون محاسبات عمومی جرم محسوب می شود چرا که مطابق ماده 79 قانون شهرداری، کلیه پرداخت های شهرداری ( هزینه کردها ) باید در حدود بودجه مصوب با رعایت مقررات آیین نامه مالی و با اسناد مثبته  که به امضای شهردار و مسؤل امور مالی می رسد ، باشد. پس اگر اظهارات آقای انصاری مبنی بر هزینه کرد یک میلیاردی خارج از بودجه صحت داشته باشد،آن وقت شخص شهردار(آقای محمد میکائیلی) و مسؤل امور مالی که طبق ماده 26 آیین نامه مالی مسؤلیت حسن اجرای بودجه و تنظیم تفریغ بودجه را بر عهده دارند مرتکب جرم شده اند و هیچ توجیهی ولو منطقی طبق ماده 92 قانون محاسبات عمومی رافع مسؤلیت آنها نخواهد بود و مانع تعقیب قانونی آنها نیز نخواهد شد.

پس    می طلبد فرماندار محترم که طبق تبصره ماده 67 قانون شهرداری وظیفه ارسال تفریغ بودجه شهرداری به وزارت کشور را بر عهده دارند مکاشفه لازم را در این خصوص به عمل آورند و در صورت کشف حقایق مبنی بر هزینه کرد یک میلیاردی خارج از بودجه برای پروژه مذکور ، مجرمان را به مراجع قضایی معرفی نمایند.

6- آقای انصاری در این مصاحبه به موضوع کسری بودجه سال 92 اشاره کرده است و اضافه درآمدهای شهرداری در برخی از ردیف ها را نتیجه تلاش 5 ماه آخر سال 92 دانسته است که لازم است بیان شود : اولاً، آنچه کسری یا اضافه بودجه را نشان می دهد تفریغ بودجه ای است که شورا به فرمانداری ارسال کرده است نه اظهارات خلاف واقع آقای انصاری چرا که مطابق ماده 71 قانون شهرداری و ماده 76 قانون شورا ، شهرداری و شورا مکلفند نسخه ای از تفریغ بودجه را جهت اطلاع عموم منتشر نمایند.حال با توجه به اینکه شهرداری و شورا به این تکلیف قانونی خود در خصوص انتشار تفریغ بودجه به مردم جامه عمل نپوشانده اند معلوم می شود که شهرداری در سال 92     نه تنها با کسری بودجه مواجه نبوده بلکه اضافه درآمد نیز داشته است که آن را با کلی گویی و اظهارات خلاف واقع از مردم پنهان می دارند.

ثانیاً، اضافه درآمد در برخی ردیف ها را ترازی نشان می دهد که شهرداری موظف است طبق ماده 79 قانون شهرداری در هر ماه برای شورا ارسال نماید . از آنجاییکه آقای انصاری برای اثبات این ادعا مستنداً به مقایسه ترازهای 5 ماه آخر و 7 ماه اول سال 92 نپرداخته اند ، معلوم می شود که این ادعا نیز مانند بقیه ادعاهای ایشان در این مصاحبه خلاف واقع است. 

رونوشت:

-       مدیرکل دفتر امور شهری و شوراها جهت استحضار

-       ریاست محترم شورای استان جهت اطلاع

-       دبیرخانه شورای اسلامی شهر تکاب  جهت استحضار و اطلاع به شورا

با احترام – اعضای سومین دوره شورای اسلامی شهر تکاب

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب