بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
اکسیر اصلاحات اجتماعی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - یکشنبه ٤ آبان ۱۳٩۳

هر مجتمع بشری که بخواهد جامعه ای اصلاح شده بر پایه دستورات الهی داشته باشد، باید در اولین گام، درصدد تقویت این اکسیر در جامعه بر آید.

محسن اکبری شاهرودی : همین امروز و فرداست که بر پهنای آسمان، هلالی از جنس عظمت و ایستادگی نمایان گردد و چشمانی منتظر باران اشک، آن را نظاره گر شوند و همین امروز و فرداست که تشنگان و مصلحان جامعه بشری، نشان الگو و اسوه خود را در آسمان جلال الهی مشاهده نمایند.

آری! هلال ماه حسین علیه السلام از نو هویدا می شود و واژه های زمینی اصلاح، انقلاب، شجاعت و صبر را معنایی آسمانی می بخشد.

نیم نگاهی از ابتدای خلقت بشریت تاکنون- که میلیاردها میلیارد انسان اصلاحگر و دغدغه دار پالایش جوامع انسانی آمده اند و رفته اند- ما را متوجّه آن خواهد کرد که هر کدام از این انقلابات اصلاحی بر پایه عقول مشوب به مشتهیات نفسانی بشری شکل گرفته، محکوم به فنا شده است و تنها مصلحانی توانسته اند قلوب مردم را به تملّک خویش درآورند که اساس و شالوده اصلاحات آنها، وحی الهی بوده است.

پیامبران خداوند و اولیای معصومین- که درود الهی بر آنان باد- از این جنس اصلاحگران بودند که نه بر عقل خود تکیه زده و نه از هوای نفس و برای خوش آمد دیگران، کلامی برآوردند، بلکه طابق النعل بالنعل بر مسیر دستورات آسمانی خداوند سیر نموده و مدال پر افتخار «بزرگ مصلحان جامعه بشریت» را نصیب خود نمودند.

سیری محققانه و متتبعانه در نهضت های اصلاحگر این بزرگ قهرمانان بشریت، عناصری را به آدمی می شناساند که به حقّ می تواند اسوه اصلاحگران اجتماعات انسانی قرار بگیرد.

به اقرار بزرگترین مورّخان ومحقّقان تاریخی، قوی ترین عنصر و عظیم ترین اسباب پیدایش تحوّلات اصلاحی موفق در جامعه بشری، امر به معروف و نهی از منکر است.

از میان نهضت های بین المللی و جهانی این پهلوانان اصلاحگر، نهضت انسان ساز حسینی علیه السلام را می توان به عنوان بزرگترین این انقلابات قلمداد کرد و دید که چگونه حسین علیه السلام، نهضتش را بر پایه عنصر حیات بخش امر به معروف و نهی از منکر بنیان گذاری کرد.


آنجا که در آخرین واژه های گهربار خود فرمود: «اِنَّما خَرَجْتَ لِطَلَبِ الاْصْلاحِ فی اُمَّةِ جَدّی مُحَمَّد ‎صلّی‎الله علیه و آله اُریدُ اَنْ آمَرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ اَنْهی عَنِ الْمُنْکَرِ ...»

آری! حسین علیه السّلام خود را اصلاحگر امّت اسلام معرّفی کرده و این اصلاح را بر پایه اکسیر عظیم امر به معروف و نهی از منکر بنا نهاد.

هر مجتمع بشری که بخواهد جامعه ای اصلاح شده بر پایه دستورات الهی داشته باشد، باید در اولین گام، درصدد تقویت این اکسیر در جامعه بر آید.

اگر فرهنگ عمومی جامعه ای، «امر به معروف و نهی از منکر» باشد آن هم نه به تفسیر عاقلانه پندار بعض مصلح نماها، بلکه به تفسیر وحیانی حسین علیه السلام که در زمان غیبت مفسّران واقعی، بر قلم و لسان جانشینان بر حقّ آنها یعنی فقهای عظام جاری می شود، آن جامعه از همه ابعاد؛ چه در فرهنگ و سیاست و چه در اقتصاد و معیشت، جامعه ای نمونه خواهد بود.

امر به واجبات و خوبی ها و نهی از گناهان و زشتی ها باید نهادینه شود و هر کس به هر عنوانی که می خواهد، اصلاحگر مجتمعات بشری قرار بگیرد و خود را در این منصب مهم قرار دهد، جز با تمسّک به این اکسیر بزرگ، نمی تواند گامی بردارد.

این عنصر معجزه وار است که برخی نهضت ها را در عمر میلیارد سالی جهان، ماندگار کرده است و بشریت را به صراط سعادت و خوشبختی رهنما شده است.

اگر جامعه ای مدیریت و عزم جهادی در فرهنگ و اقتصاد را می خواهد؛ اگر جامعه ای قصد پیمودن مسیر با ارزش اقتصاد مقاومتی را دارد و اگر جامعه ای می خواهد بر سبک زندگی اسلامی سیر نماید، باید و باید این اکسیر را به کار بندد و بداند جز با این اکسیر، راه به جایی نخواهد برد.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب