بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
درسی که جرج جرداق داد نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - شنبه ۱٧ آبان ۱۳٩۳

بمناسبت درگذشت دانشمند مسیحی جورج جرداق

محسن اکبری شاهرودی:«دانشمند بزرگ مسیحی جورج جرداق معروف به عاشق علی علیه السلام درگذشت.» این خبری بود که چند روز پیش رسانه ها آن را منتشر کردند و فقدان او مایه ناراحتی اهل تحقیق و علم پژوهی شد.

 اگر چه ایشان در مسیر تحقیق درباره اسلام، فرصت بررسی همه ابعاد حقیقت را پیدا نکردند لیکن تا همان مقداری که پیش رفتند نتایج شایسته و ارزنده ای را در صفحات زندگی علمی خویش به محقّقان و دین پژوهان ارائه دادند.

 ایشان چهار دهه از عمر خود را در راه تحقیق درباره شخصیت بی بدیل امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام گذرانده و اقاریر و اعترافات وی در کتبی که راجع به دوم شخصیت اسلام دارد می تواند معرّف خوبی برای عظمت تمدّن اسلام و مکتب اهل البیت علیهم السلام باشد.

بررسی زندگانی علمی این دانشمند مسیحی مجال بسیار گسترده ای می طلبد ولیکن در این مقال کوتاه، به بررسی یکی از ابعاد مهمّ سبک علمی زندگی ایشان پرداخته می شود:

در اسلام عزیز، یکی از راه‌هایی که می‎توان با آن به صحّت اعتقادات و مطابقت آن با وحی الهی، هدایت قرآن مجید و تعلیمات رسول اعظم و اهل‎بیت طاهرین صلوات الله علیهم آگاه شد، عرض دین بر بزرگان و متخصّصان دین‎شناس است.

اسلام شناسان، مستشرقان و دانشمندانی که در مسیر تحقیق درباره اسلام و مکتب اهل بیت علیهم السلام، به نتایجی چه از راه عقل و چه نقل می رسند، باید قبل از آن که مباحث را در سطح عمومی منتشر سازند، آن را بر بزرگان دین عرضه نموده و پس از تأیید این بزرگواران، آن را به جامعه ارائه دهند.


ولی اگر متأسّفانه مانند خیلی از نویسندگان و به اصطلاح اسلام شناسان که در اسلام شناسی کتاب نوشته اند و می نویسند، قبل از انتشار عمومی، آثارشان بر بزرگان دین شناس عرضه نشود، موجب انحرافات و گمراهی هایی می شود که شاید جبران آن به ردّیه نوشتن توسط بزرگان دین، بسیار سخت باشد.

امّا جورج جرداق که حدود چهل سال در آثار و سخنان پیشوای شیعیان و وصی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله تحقیق و بررسی کرده است را شاید بتوان از نوع اسلام شناسانی قلمداد نمود که برخی آثار خود را بر بزرگان دین شناس عرضه کرد.

شاهد این نکته، خاطره ای است که مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی در کتاب ارزشمند خود «فخر دوران» از ارسال کتاب «الامام علی صوت العدالة الانسانیة» قبل از طبع توسط جورج جرداق، برای مرجع و زعیم عالی شأن حوزه آیت الله العظمی بروجردی قدس سره، نقل کرده است.

ایشان بیان می کنند که آن دانشمند مسیحی طیّ نامه ای که به آیت الله العظمی بروجردی ارسال نمود، نوشته بود: «من در حالات و سیره و تاریخ زندگی امام علی مطالعه کرده‌ام، و در آن، به اصول و مبانی و معانی بزرگی که تازه بشریتِ امروز و مخصوصاً دنیای غرب ادعای رسیدن به آن معانی و پیشنهاد آن مبانی را دارد رسیده‌ام؛ اصولی که اساسی و جهانی است، و همه، اگر چه به ظاهر باشد همگان را به آن می‌خوانند. این اصول، همه در سیره و گفتار و کردار امام در حدّ اکمل وجود دارد.

اسلام‌شناسان و خاورشناسان غربی اگر چه کم و بیش این معانی را در زندگی آن امام عظیم درک کرده‌اند اما نخواسته‌اند قبول کنند که این افتخار برای شرق است؛ و پیش از غربی‌ها و قرن‌ها پیش در شرق، کسانی بوده‌اند که همه این اصول و حقایق را درک کرده و بیان نموده‌اند، و از این جهت این واقعیت را کتمان کرده‌اند. در شرق هم دانشمندان و علما، چنان‌که باید، این اصول را از سیره و حال و مقال آن حضرت استفاده نکرده‌اند، و من دریغ دانستم که چنین شخصیت بزرگی در شرق باشد و قدرش مخفی بماند، لذا این کتاب را نوشتم، و چون مسیحی هستم کسی نمی‌تواند مرا نسبت به بیان مراتب بلند امام به تعصب نسبت دهد، و چون زبانم عربی است و اهل مطالعه هستم هم کسی نمی‌تواند به عدم اطلاع و ناآگاهی متّهم سازد. این کتاب را نوشتم و شما (حضرت آیت الله بروجردی) بعد از مطالعه تصدیق می‌نمایید که (انی انصفت الامام بعض الانصاف).»

آیت الله العظمی صافی در ادامه نقل این خاطره می افزاید که آیت الله العظمی بروجردی، مطالعه کامل و دقیق این کتاب را به من واگذار کردند تا اشکالات آن را بررسی کرده و نظر خود را درباره انتشار آن بدهم.

سپس می فرماید: «حقیر هم آن کتاب را مطالعه کردم و در نوزده مورد نظر او را صائب نیافتم که البته چندان هم به او که مسیحی و با برداشت‌های خود نوشته است اشکال وارد نمی‌شود....»

بالاخره طبع ترجمه این کتاب قرار شد با توضیحاتی درباره اشکالاتی که داشت همراه شود تا از خطر انحراف افکار عمومی جلوگیری شود.

غرض آن که دانشمندی مسیحی و اهل تحقیق متوجه می شود که قبل از ارائه یک اثر علمی دینی بر عامّه اجتماع، آن را باید به بزرگان دین شناس عرضه کرد و بعد از اطلاع از صحّت و سقم، نسبت به انتشار آن اقدام نمود.

درسی که از این کار جورج جرداق می توان گرفت این است که نویسندگان، دانشمندان و اسلام شناسان و کسانی که در رسانه ها می نویسند و می گویند وظیفه ای بس سنگین دارند. آنان که می خواهند در قلمرو دین و گزاره های مذهبی، سخن برانند و قلم فرسایند باید بسیار مراقب باشند که گاه کلمه ای می تواند باعث گمراهی نسل حاضر و حتّی نسل هایی باشد که چندین سال دیگر قدم به عرصه وجود می گذارند و تنها راه پرهیز از افتادن در وادی ضلالت و گمراهی، عرضه آثار قبل از نشر به متخصصان پرهیزگار دین شناس است و «ما یلفظ من قول الا لدیه رقیب عتید».

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب