بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
سخنی با استاندار آذربایجان غربی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢٩ آبان ۱۳٩۳

علی اکبر شیوخی - از ویژگی های منحصر به فرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ارتباط منظم و مسئولانه اقشار مختلف مردم با مسئولان در سطوح مختلف مدیریتی می باشد .

نگرش امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر نظام جمهوری اسلامی و رهبر حکیم و فرزانه نظام حضرت آیت الله خامنه ای به مردم ، نظر و رای آنان بر گرفته از آموزه های متقن و ریشه دار دینی و اسلامی است به گونه ای که می توان آثار و برکات این نگرش و بینش را در دور های مختلف از جمله دفاع مقدس ، سازندگی و مقابله با هجمه ها و خیمه شب بازی های دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران به وضوح مشاهده کرد .

به قدر یقین اگر چنین پیوندی مستحکم و بنیادین و منظم و مؤثر میان نظام و مردم وجود نداشت و یا کمرنگ و بی مایه بود کار اداره جامعه سخت و سهمگین بود .

تجربه برخی جریان ها و احزاب سیاسی ویابرخی شخصیت ها که نتوانستند و یا نخواستند طعم با مردم بودن را به درستی و نیکی درک نمایند بسان آیینه پیش روی است .

جریانها ، احزاب و یا شخصیت هایی که از پله های اعتماد مردم و نظام متکی بر اراده مردم به جاه و جلال رسیده بودند اما قدر نعمت ندانستند و کاخ و کوخشان فرو ریخت و بر خرمنشان کاهی ماند و آهی !.

گردش قدرت سیاسی در جمهوری اسلامی ایران بر اساس بنیان های پی ریزی شده جدی و بی تعارف است رأی مردم در هر انتخاباتی حرف اول و آخر است . افول ، ظهور و یا قدرت اشخاص ، جریانها و احزاب در نظام سیاسی ایران بعد از انقلاب اسلامی از داخل صندوق های رای پدیدار میگردد و هیچ گروهی را بر دیگری فضیلتی جز اعتماد مردم نبوده و نخواهد بود .


مشکلات و تنگناهی سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی دوران 8 ساله دولت مهر ورزان ! در کنار بحث و جدل های فرهنگی سمت و سوی رای مردم را برای دانایان جامعه نشان داد .

مردم در انتخابات خرداد 92 بر اساس تشخیص به آقای دکتر روحانی رای دادند و اکنون دولت ایشان سکان اداره امور جامعه را بر عهده دارد .

نگارنده این سطور بر این باور است ، دکتر روحانی و اغلب مدیران ارشد و میانی بر محور وعده هایی که به مردم داده اند وفادار بوده و بر آن تاکید دارند . گرچه در این میان ممکن است معدود افرادی آویزان به پست و مقام ! در سطوح مختلف خلاف جهت رای مردم و نظام حرکت نمایند که مشی این جماعت تا بوده همین باشد و علاجی بر آن نیست .

استانداران نه تنها نمایندگان عالی دولت در استانها هستند بلکه نمایندگان توفیقات و ناکامی حاکمیت در آن مناطق محسوب میگردند . اگر بحث تفکیک قوا از منظر نخبگان سیاسی و اجتماعی در یک طرف معادله قرار گیرد ، کفه دیگر این ترازو نگرش و نگاههای عامه و توده های مردم است که اعتقاد و باور دارند هر مسئولی نماینده حکومت و دولت است ، اقدامات خوب و بد و زشت و زیبای آن بر اذهان مردم نقش خواهد بست .

کارآمدی و یا ناکارآمدی یک مدیر مخصوصا مدیران میانی و فرودست از دریچه دوربین مردم به سیستم و جریان تسری داده می شود و سایه های سیاه آن آسمانی را مکدر و فرودستانش را زمینگیرخواهد کرد.

مردم شهرهای کوچک ، در عین بزرگی و جوانمردی معمولا آرزوهای کوچکی دارند و شاید بر دو دلیل باشد ؛ اول اینکه : قناعت خویش پیشه سازند و دوم اینکه : بضاعت دولت نگه دارند . امادرشت سخن گفتن با چنین مردمانی استمرار بر « سر » نشستن ندار د.

انتصاب مدیران مختلف دولتی در استان بر اساس قانون بر عهده استانداران است و یا حداقل نقش اصلی را در عزل و نصب ها ایفا می نمایند .

متاسفانه برخی انتصابات در استان چندان با رای مردم سر سازگاری ندارد البته نه از این نگاه که افراد منصوب می بایست به احزاب و گروههای سیاسی دولت نزدیک و یا وفادار باشند ، بررسی برخی انتصاب ها به نظر میرسد از سر ناچاری بوده باشد.

در میان مسئولان ، فرمانداران نقش اصلی را در توسعه کلی کشور و استان دارند ، با فرماندار فاقد استراتژی نمی توان در شهر کارهای بزرگی انجام داد . اثرات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی چنین انتصاباتی مستقیما به زندگی روزمره مردم و دولت حاکم بر میگردد .

شهرستان تکاب ، جزو شهرهای کوچک استان ، با مردمانی دریادل ، تاریخی پرافتخار ، سرزمینی مملو از نعمات متنوع و متعدد خداوند رحمان است . مردمان این دیار در دفاع از نظام جمهوری اسلامی در روزهای سخت جهاد و شهادت  بی ادعا سنگ تمام گذاشتند .

شعار جناب دکتر روحانی ، بر گرفته از اعتقاد ایشان به رای مردم و اعتماد به سرمایه های اجتماعی کشور و به تبع آن هر استان و منطقه بود . چنانکه در اغلب موارد بدان عمل شده است .

متاسفانه برخی اقدامات و تصمیمات در انتخاب و انتصاب مدیران از جمله فرماندار در شهرستان تکاب از سوی جنابعالی نشانی از همسویی منصوبان با اراده مردم این منطقه ندارد . انتصاب فرماندار توانمند با لحاظ دارا ویژگی های اخلاق و ادب اسلامی و ایرانی از حقوق مسلم مردم استان و این شهر است .

جناب آقای سعادت ، کامروایی دولت و سعادت شما در استمرار همراهی متقابل مردم و دولت است . 

کوتاه سخن گویم ، این انتصاب و چنین انتصابهایی به صلاح مردم ، جنابعالی و دولت برآمده از رای مردم نیست ، خواه پند گیری و خواه ملال .

* عضو کمیته رسانه های ستاد مرکزی دکتر حسن روحانی

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب