بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
آقایان تکاب شهر هرت نیست...!!! نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - دوشنبه ٢٤ آذر ۱۳٩۳

 شهر هرت را تقریبا همه مردم می شناسند.شهر هرت از نظر خیلی ها یک نماد محسوب می شود که هرکسی  از ظن خود تعریفی درباره  آن ارائه می دهد.  مرحوم دهخدا در تعریف شهر هرت آورده است : کنایه از جایی است بی نظم و هرکه به هرکه و مشوش و درهم و جایی که در آن قانون و مقرراتی حکمفرما نباشد. حال و روز این روزهای شهر ما نیز بی شباهت به آن شهر هرت نمادین نیست ،لذا قصد داریم تا در قالب سلسله مطالبی تحت عنوان "آقایان تکاب شهر هرت نیست "به گوشه ای از بی قانونی هایی که در زیر پوست این شهر اتفاق می افتد پرداخته و آن ها را با افکار عمومی مردم در میان بگذاریم ،باشد که با یاری و همفکری هم ،در کنار سعه صدر مسئولانی که مرد نقد قرار می گیرند بتوانیم گامی کوچک در راستای آبادی هرچه بهتر شهر خود برداریم.

این قسمت:پروژه های خوش ظاهر و بد باطن

این روزها اگر سفری درون شهری در داخل شهر تکاب داشته باشید با انبوهی از پروژه های عمرانی تمام و ناتمام مواجه می شوید که توسط شهرداری تکاب انجام گرفته و یا در دست اقدام می باشد .پروژه های بزرگی  که در نگاه اول تحسین هربیننده ای را بر انگیخته و او را وامی دارد تا بهترین درود های خود را نثار شهردار و شورای شهر کرده ،دست مریزادی جانانه به آن ها بگوید.اما با کمی نگاه ریزبینانه به چگونگی انجام و کیفیت این پروژه ها به خوبی می توان به عمق فاجعه ای که در عمق آن خوابیده است پی برد! شاهکارهایی که در ذیل به چند نمونه از آن ها می پردازیم.

1.میدان ولایت: میدان ولایت را می توان بارزترین شاهکار مهندسی در این شهرستان نامید، کلاف سر در گم ورودی شهرستان تکاب که به نظر می رسد فقط طراحان و سازندگان می توانند از معمای پیچیده عبور از آن سر در بیاورند.

طراحی منحصر به فرد این به اصطلاح میدان ، وضعیت بسیار خطرناکی را برای خودروها علی الخصوص خودروهای سنگین و اتوبوس های بین شهری به هنگام دور زدن ایجاد می کند که ادامه این وضعیت با توجه به نزدیکی ایام عید نوروز و هجوم مسافران نوروزی به این شهرستان تاریخی می تواند بسیار خطر آفرین باشد.

2.طرح تعریض خیابان امام خمینی (ره) به طرف بلوار شهید نسرین پور

یکی دیگر از پروژه های به ظاهر موفق شهرداری پروژه تعریض خیابان امام خمینی (ره) به طرف بلوار شهید نسرین پور می باشد که به نظر می رسد بدون هماهنگی با اداره برق شهرستان صورت گرفته است.

آنچه که در این پروژه شایان توجه است وجود تیرهای چراغ برق در وسط لاین جدید این خیابان می باشد که علاوه بر ظاهر قابل تاملی که به شهر داده است ،برای شهروندان نیز بسیار خطرآفرین شده است .لذا با توجه به اصول حقوقی و قوانین موضوعه جاری کشور که ایجاد هرگونه محیط خطر آفرین را جرم می داند اجرای این پروژه را می توان به عنوان تخلفی آشکار برای شهرداری به عنوان مجری و کمسیون عمران شورای شهر به عنوان تایید کننده آن محسوب کرد.

نکته قابل توجه این است که خود شهرداری نیز با علم به خطر آفرین بودن این پروژه وبا اقدام به رنگ آمیزی کردن تیرهای چراغ برق و نصب علائم خطر بر روی آن ها به نوعی سعی در جبران خطای خود داشته است.

3. کاستن از عرض پیاده روها:

کاستن از عرض پیاده روها  به بهانه تعریض خیابان ها، آن هم در شهری که مردم آن به دلیل استاندارد نبودن پیاده روها همیشه در مضیقه بوده اند یکی دیگر از اقدامات خطر آفرین شهرداری به شمار می رود


که در برخی از نقاط شهر عرض پیاده رو تا 25 سانتی متر مربع نیز رسیده است که این وضعیت در ساعات پر تردد روز می تواند برای شهروندان مخصوصا خردسالان و کهنسالان بسیار خطرناک باشد .

4.شکستگی و تخریب آسفالت ها

شکستگی و تخریب بخشی از آسفالت های شهر علی الخصوص در محدوده میدان ولایت یکی دیگر از مواردی می باشد که عدم نگاه کارشناسانه به پروژه های شهرداری را به خوبی نمایان می سازد. میزان گسترده تخریب به خوبی بیانگر این مسئله است که  اقدامات زه کشی و زیرسازی مناسبی در این زمینه صورت نگرفته و ما حصل آن وضعیتی است که اکنون شهروندان مشاهده می کنند.

با توجه به موارد ذکر شده در فوق و بسیاری موارد ذکر نشده در این مجال، شهروندان اینگونه اشتباهات فاحش را بیش از هر کس از چشم شورای شهر می بینند تا شهرداری زیرا بنظر می رسد تمام این اقدامات با چراغ سبز شورای شهر علی الخصوص کمسیون عمران شورا صورت گرفته است و در این گیر ودار این سوال به ذهن متبادر می شود که آیا در  شورا و شهرداری این سعه صدر در نزد اعضا وجود دارد که در قبال اجرای این پروژه های عمرانی خوش ظاهر و بد باطن پاسخگوی شهروندان بوده و ضمن قبول اشتباهات خود ،مسئولیت هر گونه خطر جانی و مالی وارده به شهروندان  را نیز بر طبق موازین حقوقی پذیرا باشند؟


  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب