بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
فرهنگ معدنی و معدن فرهنگی نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٥ دی ۱۳٩۳

 در اصل فرهنگی که بر معادن حاکم است فرهنگ تخریب است، فرهنگ تخریب انسان و طبیعت،یکی در دراز مدت و دیگری در کوتاه مدت.

هادی نوری:سخت ترین و زیان آورترین شغل. این شاید بهترین تعبیر برای شغلی باشد که از قدیم، با شرایط خاص و عجیب و غریبش بین عامه مردم شناخته شده است. کارگری در معدن طبق  نظرسنجی ها در صدر سخت ترین و زیان آور ترین شغل های دنیا به شمار می آید. شغل های سخت و زیان اور هم طبق قانون کار در هرکشور، شرایط خاصی را شامل می شود تا به نوعی سختی های این شغل ها را جبران کند.

در قانون کار ایران و در تعریف شغلهای سخت و زیان آور آمده است: کارهای‌ سخت‌ و زیان‌ آور کارهایی‌ است‌ که‌ در آنها عوامل‌ فیزیکی‌، شیمیایی‌، مکانیکی‌ و بیولوژیکی‌ محیط‌ کار غیر استاندارد بوده‌ که‌ در اثر اشتغال‌ کارگر تنشی‌ به‌ مراتب‌ بالاتر از ظرفیت‌های‌ طبیعی‌ (جسمی‌ و روانی‌) در وی‌ ایجاد می‌گردد که‌ نتیجه‌ آن‌ بیماری‌ شغلی‌ و عوارض‌ ناشی‌ از آن‌ می‌باشد و بعد این مشاغل را تعریف می کندکه در صدر آنها کار در معدن را می شود دید: کار در معادن‌ اعم‌ از تحت‌ الارضی‌ یا سطح‌ الارضی‌ که‌ ایجاب‌ می‌نماید کارگران‌ در تونل‌ها و راهروهای‌ سر پوشیده‌ به‌ استخراج‌ بپردازند.

کار استخراج‌ شامل‌ جدا کردن‌ یا منفجر ساختن‌ مواد از سطح‌ کار، حمل‌ مواد عملیات‌ مربوط‌ به‌ انفجار، اداره‌ تأسیسات‌ آب‌ و برق‌ در داخل‌ معدن‌ و به‌ طور کلی‌ هر گونه‌ مباشرت‌ و نظارتی‌ که‌ ایجاب‌ نماید کارگر در تونل‌ها، راهروها یا میله‌های‌ معدن‌ انجام‌ وظیفه‌ نماید، می‌باشد. مطابق این قانون : بیمه شدگانی که حداقل 20 سال سابقه کار متوالی یا 25 سال سابقه کار متناوب و پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور را دارا باشند، بدون شرط سنی می‌توانند درخواست بازنشستگی از سازمان تامین اجتماعی نمایند. 


فرهنگ معدن فرهنگ استثمار و بهره کشی است. معنا و مفهوم علمی استثمار چنین است : به دست آوردن مجانی محصول کار یک فرد از جانب فردی که صاحب خصوصی وسائل تولید است. در اصل فرهنگی که بر معادن حاکم است فرهنگ تخریب است، فرهنگ تخریب انسان و طبیعت، یکی در دراز مدت و دیگری در کوتاه مدت.انسان در این فرهنگ پس از مدتی دچار فرسودگی شغلی و عوارض ناشی از کار در معدن می شود. فرهنگی که کیلومترها اثر منفی آن بر روی انسان و سایر موجودات آشکار است عایدش از آن کسی است که هزاران کیلومتر از فرهنگ معدن فاصله دارد.

شهرستان تکاب یکی از شهرهای است که وجود معادن طلا در آن شهرتی جهانی دارد اما فرهنگی که این معدن برای این شهر و ساکنانش به وجود آورده است غیر از تخریب و استثمار نیست. از اواخر آذر تا اواخر اردیبهشت نزدیک به 5 ماه بدون حتی کوچکترین دریافتی نزدیک به 95 درصد افراد از معدن اخراج و دوباره از اواخر اردیبهشت باید برای شروع کار ثبت نام به عمل آید و آیا این قوانین، استثمار و بهره کشی نیست؟  

افرادی که در این محیط خشن کار می کنند باید جزو شریف ترین و بهره مندترین افراد از امکانات باشند. نابودی منابع طبیعی و اثرات مواد سمی بر روی روستاییان ساکن در اطراف معدن از آثار فرهنگی معادن در شهرستان تکاب می باشد. شهری که جان بلند شدن از زمین ندارد و  هر روز از تعداد ساکنانش کم می شود باید با این معادن هویت فرهنگ معدنی به خود بگیرد نه اینکه هر روز و شب توسط عده ای تاراج گردد. سخنم با ساکنان این شهر است از خودم گرفته تا تک تک همشهریانم باید این وضعیت را عوض کرد و روی جدیت و قطعیت به خود گرفت. این شهر باید با این معادن از جای خود بلند شود نه اینکه هر روز خمیده تر و کهولتر گردد.

معدنی که فرهنگ آن تخریب و فرسوگی شغلی افراد آن باشد این فرهنگ را باید زیر گرفت. معادن طلای شهر ما که اکنون آوازه ای بلند در جهان دارد باید به تولید فرهنگ برتر در این شهر کمک کند. به یقین ما حتی توان گرفتن عوارض ماشینهای سنگینی که از شهر می گذرد را نداریم پس باید خود را حقیر و شرمنده این شهر بشماریم و خود را مقصر بدانیم.

از زمانی که این معادن در شهر ما شروع به کار کرده حتی کوچکترین تغییری در شهر مشاهده نشده است. آیا معاون رئیس جمهور را اجازه دادند که با مردم رودررو گشته و به دردهای آنها گوش کند؟ نه !  فقط بانیان و اطرافیان همه چیز را مثبت ارزیابی کردند و رفتند. ما گرفتار ساده اندیشی و هیچ انگاری خود و چپاول و مال اندوزی دسته ای دیگر هستیم. پس معدن فرهنگی کمکی به حال ما نکرده است و فرهنگ معدنی در این شهر چیزی جر استثمار و بهره کشی نیست.

هادی نوری

کارشناس ارشد برنامه ریزی محیطی

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب