بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
تشکر از سلطان صلح نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - جمعه ٢٦ تیر ۱۳٩٤

با نگاهی به مواضع خصمانه برخی از کشور های عربی و همصدایی آن ها  با رژیم صهیونیستی  در طول مذاکرات مهم هسته ای بیش از پیش می توان به ارزش صداقت و نیت پاک  و تلاش صادقانه سلطان قابوس در راه کمک به ملت و دولت ایران برای گذر از این پیچ تاریخی پی برد .

این روزها که همه غرق در شادی از به ثمر رسیدن 12 سال چانه زنی ایران و شش قدرت اول جهان و دور شدن سایه شوم جنگ و تحریم و تهدید و تحدید از سر ملت  ایران هستیم بد نیست یادی هم بکنیم از تمام کسانی که در راه کسب  مجدد اعتبار  از دست رفته و مخدوش شده ایران در عرصه های بین المللی یاری گر تیم مذاکره کننده ایران در این کارزار مهم تاریخی بودند و تشکر کنیم از کسانی که بدون هیچ چشم داشتی در سر بزنگاه های مهم به کمک این کشور و ملت آمده اند.

 سلطان قابوس بن سعید پادشاه کشور همیشه دوست و برادر عمان، یکی از مهمترین کسانی است که شاید اگر پادر میانی و میانجیگری صادقانه وی نبود این اتفاق بزرگ تاریخی هرگز رخ نمیداد.

این پادشاه 72 ساله که حکومت خود بر عمان را به نوعی مدیون ایران و کمک های نظامی محمدرضا پهلوی در واقعه ظفار می داند ،از همان زمان تا به امروز در کنار ملت ایران به عنوان دوستی صادق و قابل اتکاء در بحران ها و کشمکش های بین المللی یاری گر ملت ما بوده است.

اخیرا در گزارشی که نیویورک تایمز از پشت پرده مذاکرات هسته ای ایران منتشر کرده است به خوبی به نقش فعال سلطان قابوس در  مذاکرات هسته ای و تلاش وی برای به سر انجام رسیدن آن اشاره کرده است:

- توافق هسته ای با جمع شدن چند عامل به دست آمد: سلطان عمان (قابوس بن سعید) آغاز گر این مذاکرات بود چون او به طرف های آمریکایی اطمینان داد اگر آنهااز موضع جدی و برابر با ایرانی ها وارد مذاکره شوند او تضمین می دهد که  ایرانی ها پاسخ مثبتی خواهند داد. او به آمریکایی ها گفت که می تواند یک کانال برای تماس با ایران برای آنها باشد. 

- جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان سفر ماه دسامبر سال 2011 خود به عمان با سلطان قابوس دیدار کرد. 

 


کری در آن زمان هنوز وزیر امور خارجه نبود و سناتور دموکرات ایالت ماساچوست و رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود. اولین نطفه مذاکرات هسته ای با ایران در آن دیدار شکل گرفت و امکان گفت و گو با ایران بر سر برنامه هسته ای مورد بحث قرار گرفت. سلطان قابوس اطمینان داد که به نظر او رسیدن به یک توافق در مساله هسته ای بین دو طرف (ایران و آمریکا) امکان پذیر است. سلطان به کری گفت شانس زیادی برای موفقیت وجود دارد اگر اوباما به مقامات ایرانی ثابت کند که عزم جدی برای حل دیپلماتیک موضوع هسته ای دارد. سلطان عمان تاکید کرده بود یافتن یک راه حل برای مساله هسته ای ایران نیازمند یافتن یک فرمول عزتمندانه و آبرومندانه برای ایران است.

 

- 7 ماه پس از مذاکرات کری و سلطان عمان گفت و گوهای محرمانه دو هیات ایرانی و آمریکایی با میانجی گری عمان در این کشور آغاز شد اما آن دیدار نتایج زیادی نداشت تا اینکه چند ماه پس از آغاز این گفت و گوهای محرمانه در انتخابات 24 خرداد 1392 حسن روحانی رییس جمهور ایران پیروز شد.

با نگاهی به مواضع خصمانه برخی از کشور های عربی و همصدایی آن ها  با رژیم صهیونیستی  در طول مذاکرات مهم هسته ای بیش از پیش می توان به ارزش صداقت و نیت پاک  و تلاش صادقانه سلطان قابوس و کمکش به ملت و دولت ایران برای گذر از این پیچ تاریخی پی برد .

لذا لازم می دانم به عنوان یک ایرانی به نمایندگی از ملت قدر شناس ایران مراتب سپاس و قدر دانی خود را از این مرد شریف ،حکومت محترم و ملت بزرگوار عمان بخاطر همه تلاش هایشان ابراز نمایم.

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب