بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
فقر در عین غنا نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٤

 ما فقیر بودن در اوج ثروتمندی را به جان خریده ایم. معدن طلای زر شوران تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی هیچ گونه عایدات و منافعی برای مردم منطقه نداشته است.

نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانها در نطق پیش از دستور خود در هجدهمین اجلاس شورای عالی استانها از مشکلات  دریاچه ارومیه و جاده میاندوآب – تهران سخن گفت.  

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل شورای عالی استانها، معصومه خلیل‌زاده نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانها در نطق پیش از دستور خود که در ساختمان مجلس قدیم برگزار شد، اظهار داشت: موضوع مهمی که به دلیل عدم توجه کافی و اهتمام جدی و مناسب به یک بحران تبدیل شده است، خشک شدن دریاچه ارومیه و تبعات ناشی از آن در کشور، منطقه و خصوصا استان آذربایجان غربی است.

وی با بیان اینکه از حدود 15 سال پیش معضل دریاچه ارومیه حادتر و جدی تر شد و روند خشک شدن آن شدت بیشتری پیدا کرده است، گفت: همزمانی این پدیده با آغاز انتقال آب زرینه رود به تبریز شائبه های ارتباط خشک شدن دریاچه ارومیه با این پروژه را تقویت کرد و اکنون نیز این مساله به یقین تبدیل شده است. ضمن اینکه بخش اعظمی از آب دریاچه ارومیه توسط 2 رودخانه زرینه رود و سیمینه رود که هر دو از جوار شهرستان میاندوآب عبور می‌کند تامین می شود. این در حالی است که دولت طرح های زیادی را برای احیای دریاچه ارومیه تدارک دیده است.

نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانهای کشور ضمن تشکر از اهتمام جدی دولت تدبیر و امید در راستای احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: آیا بهتر نیست به جای انتقال آب از پیرانشهر، ارس و سایر نقاط به دریاچه ارومیه، جایگزینی برای انتقال آب از زرینه رود پیدا کرد؟


نماینده استان آذربایجان غربی تسریع در ابلاغ بودجه هزار و 100 میلیارد تومانی از محل اعتبارات بحران به دستگاه‌های اجرایی و تصویب بقیه بودجه پیشنهادی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای این دریاچه را از جمله راهکارهای حل این معضل دانست و افزود: اصلاح شبکه‌های آب زرینه رود، شهر چای- نازلوچای، باراندوزچای و زولاچای و ... تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز در راستای کاهش اصلاح و مصرف آب تبدیل استان آذربایجان غربی به منطقه آزاد تجاری جهت تقویت معیشت های جایگزین و مهار معضلات ناشی از بحران دریاچه ارومیه نیز از دیگر راهکارهای ضروری در این خصوص است.

وی در این نطق مشکل دیگری که استان آذربایجان غربی با آن گریبانگیر است را جاده میاندوآب – تهران معروف به جاده سرچم دانست و گفت: متاسفانه افتتاح این پروژه به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است.

خلیل زاده با بیان اینکه مزیتهای این پروژه برهیچ کسی پوشیده نیست و بیش از 2 دهه از زمان آغاز این پروژه می گذرد، ولی هنوز خبری از افتتاح و راه اندازی آن نیست، افزود: کاهش حدود 1.5 ساعتی زمان سفر به تهران، کاهش هزینه های سوخت و استهلاک و کاهش قابل توجه تلفات جاده ای و تصادفات از جمله مزیت های این طرح است. 

با این حال طولانی شدن زمان بهره برداری این پروژه هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را هم برای طرح وهم برای مردم منطقه تحمیل کرده است. علت این تعلل  در این پروژه چیست؟    


نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانها خطاب به شورائیان خاطرنشان کرد: آیا تاکنون واژه فقر در عین غنا را شنیده اید؟ جالب است ما فقیر بودن در اوج ثروتمندی را به جان خریده ایم. معدن طلای زر شوران تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی با وجود ظرفیت تولید سالانه 3 تن طلا، ضمن ایجاد آلودگی های زیست محیطی، کاهش منابع آبی منطقه، انتشار گازهای سمی از جمله جیوه، ساینور و آمونیاک هیچ گونه عایدات و منافعی برای مردم منطقه نداشته است.

خلیل زاده در توضیح بیشتر مطلب فوق افزود: مالیات بر ارزش افزوده ای که تنها امید منطقه برای رسیدن به سهم ناچیز خود از این معدن است، پرداخت نشده است.

منبع :سایت شورای عالی استان ها 

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب