بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
پنج پندار نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - چهارشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٤

با درک دقیق تر حقوق شهروندی و احترام به کرامت بزرگ انسانی در توسعه مستمر و گام به گام ، می شود مدعی تحقق آرزوی توسعه همه جانبه و تزریق امکانات در تمام بافت های شهر بود. مردم تکاب به توسعه ی متداوم و شایسته شهروندان  می اندیشند.

خالد عمرانی : با توجه به اینکه در اسفند ماه سال جاری با رویداد عظیم دیگری به نام انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی روبرو هستیم و همواره نامزدهای تکابی در طول ادوار گذشته به دلیل عدم همگرایی و بعضی جهتگیری های نادرست یا شاید هم نابرابری آمار رأی دهندگان حوزه انتخابیه شهرستان های میاندواب

( با بیش از 200 هزار نفر جمعیت )، شاهیندژ ( نزدیک به 100 هزار نفر ) و تکاب ( قریب به 80 هزار نفر جمعیت شهری و روستایی) از قافله رسیدن به ساختمان بهارستان باز مانده اند و امید جلوس یک تکابی بر صندلی مجلس برای پیگری مطالبات به حق و قانونی مردم این شهرستان که در راستای سر افرازی و توفیقات این مرز و بوم خالصانه و مجدانه اهتمام ورزیده اند به آروزیی دست نیافتنی مبدل گشته است . 

اخیراً نیز خبرهایی از مخالفت نمایندگان مجلس در مورد تفکیک این حوزه و اختصاص یک نماینده به شهرستان های تکاب و شاهیندژ در رسانه های رسمی و غیر رسمی به گوش می رسد .از اینرو،  بر خود وظیفه دانستم نکاتی هرچند مختصر و کوتاه را نه از باب توصیه بلکه از سر علاقه مندی به مردم  شریف شهر با فرهنگ و تمدن تکاب که آوازه فرهنگ های فاخر و فرهمند آن زبانزد عام و خاص است بیان دارم.

بدان امید که بدگمانان همیشه بد گمان خیال بد نکنند و این تصور را به مخیله خود راه ندهند که قصد بنده از پرداختن به چنین موضوعی به خاطر این بوده  است که ورود به چنین عرصه ای را در سر می پرورانم. تجربیات گذشته نشان داده است که عدم توجه به بعضی از مؤلفه ها که می تواند راه بس دشوار ورود نامزدهای تکابی به مجلس را هموار سازد، برای تکابی همیشه  یک تهدید و برای دیگری یک فرصت بوده است.

البته غرض بنده از نگارش چنین مطلبی نفی نامزد غیر تکابی نسبت  زیرا نمایندگان این حوزه در طول تمام ادوار مجالس گذشته و فعلی همواره  پیگیری مسائل و مشکلات این شهرستان را در دستور کار خود قرار داده اند و  انتظار هم نمی رود با توجه به گستردگی جغرافیای این حوزه تمامی خلأ های مرئی و نامرئی این شهرستان با دستان آنها مرتفع گردد. مراد حقیر از این مطلب یادآوری نکاتی است که شاید باعث اتخاذ یک رویکرد عقلانی و منطقی توسط تکاب هایی شود که قصد ورود به عرصه رقابت انتخاباتی را دارند:

1-     آنچه در جوامع متکثر موجب وفاق ملی و همدلی اجتماعی می گردد ، فراتر از تعارف و قشرگرایی و مصلحت های مقطعی ، نهادینه کردن مشارکت عمومی در امور گوناگون و پرهیز از تفکر مونیسمی و تک پنداری است. قطعاً گفتمانی ناشی از تمایل درونی و ادراک ضرورت همیشگی آن ، از تمهید استیلای یک جانبه نگری پیشگیری می کند . با چنین باوریست که گفتمان همدلی انتقادی راه را بر تعارف ، مصلحت های گذرا و رویکردهای استراژیکی گفتمان می بندد و آن را به اعتقادی قلبی مبدل می سازد. مردم شریف تکاب نیز همچون تمام عدالت خواهان و پیام آوران عدل و عدالت به برابری     می اندیشند و از نابرابری  رنج می برند. آنها بار دیگر با شور و هیجان در راستای تحقق اهداف متعالی کشور عزیز و همیشه سر بلند ایران به این عرصه می آیند با این پندار که:          هم دلی از هم زبانی خوشتر است.

2.  انتخابات گستره ی عظیم عرضه ی برنامه ها و بینش ها و به چالش کشیدن توانمندی هاست 


گرچه همیشه در چنین مواردی در موازنه عقل و احساس ، لایه احساسی گری و جنبه های هیجانی جامعه بیشتر فرصت ظهور و بروز پیدا می کند.طبیعتاً در هنگامه ی تصمیم گیری و آنگاه که مجالی برای دخالت در امور کلان و اجتماعی زندگی خود می یابیم ، قدری هیجان های خفته به بیداری  می گرایند. اما فراموش نکنیم که عرصه انتخابات ، مجال عقلانیت زندگی اجتماعی است که باید از فراسوی هیجان های مقطعی بدان نگریست. مردم تکاب از  منظری عقلانی به پدیده ی بزرگ اجتماعی  انتخابات می نگرند و باید این پندار که :

     تند خویی و تعصب خامی است        تا جنینی ، کار ، خون آشامی است

3.  پس از هیچ بارانی نمی توان رنگین کمان را بی نمود و ناخوشایند پنداشت ، تنها در فضایی خاکستری می توان تصوری نا هنجار از تنوع داشت. همچنان که در فضایی روشن و با بینشی عمیق تر می توان تکاب را دریافت ، فرهنگ های فرهمند و فاخر چند گانه ی شهر را زیبنده تر شناخت و با تعاملی کارآمد و واقعی ، می توان تکاب را چنان که بایسته است ، ساخت. مردم تکاب تمام رنگ های رنگین کمان را می بینند و با باور به شکوه هماهنگ این رنگ ها ، آینده ای درخشان را نوید می دهند با این پندار که:    

  در دامنه ای رنگارنگ، زیبا تر می توان زیست.

4. در مهندسی اجتماعی یک شهر نمی توان از اصل توسعه و توازن و ایجاد هم وزنی شهروندی در ابعاد گوناگون حقوق اجتماعی ، اقتصادی ، خدماتی و رفاهی غافل بود. لذا با درک دقیق تر حقوق شهروندی و احترام به کرامت بزرگ انسانی در توسعه مستمر و گام به گام ، می شود مدعی تحقق آرزوی توسعه همه جانبه و تزریق امکانات در تمام بافت های شهر بود. مردم تکاب به توسعه ی متداوم و شایسته شهروندان  می اندیشند با این پندار که :

     عدالت ، تعادل و تناسب شاهکار آفرینش است.

5.در تفکریی که همراهی شهروندان پشتوانه دایمی آن است می توان با نگاهی نو و گشودن افق های تازه ، با باز تولید انتظارات واقعی و عقلانی ، به سامان کردن امور ، تجربی و عینی نمودن مشکلات و نارسایی ها ، نمایندگی و کانالیزه کردن مطالبات شهروندی ، تکابی آبادتر ساخت. با اعتقاد به تخصص در تمام امور و برنامه ریزی و سیستماتیک کردن نظارت و توجه به امکان و اختیارات مسئولین شهرستانی ، مردم تکاب  به مدیریتی کارا، جوان ، متعهد و متخصص باور دارند با این پندار که :

  نظارت ضمانت اجراست.

منبع:ماهنامه تکاب

  نظرات ()
مطالب اخير پشت پرده ها پنج پندار اشغالگری دموکراسی نمی آورد (مقاله دکتر ظریف در روزنامه جمهوریت ترکیه) فقر در عین غنا نامه سرگشاده به امام جمعه تکاب تشکر از سلطان صلح سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مرکز تکاب معرفی شد روشنفکری و روشنفکر مآبی نقدی بر یک حرکت زشت دور خیز فرمانداری برای توسعه تکاب
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب