بهروز میرزایی شیرمرد
تماس با من
پروفايل من
نويسنده (هاي) وبلاگ بهروز میرزایی شیرمرد
آرشيو وبلاگ
      وبلاگ رسمی بهروز میرزایی شیرمرد (روزنامه نگار مستقل)
همدردی با هموطنان آذری زبان نويسنده: بهروز میرزایی شیرمرد - پنجشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩٤

اما از این نکته نیز نباید غافل ماند که بعضی از بهانه ها را همین افراد خودی با موضع گیریهای ناصحیح در مقابل اقوام و غفلت از قانون اساسی ایران که یکی از مترقی ترین و متعالی ترین قوانین اساسی دنیا به شمار می رود  در اختیار دشمنان قرار  می دهند.

... مِنْ آیَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَافُ أَلْسِنَتِکُمْ وَأَلْوَانِکُمْ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّلْعَالِمِینَ ﴿الروم۲۲

...آفرینش آسمان ها و زمین ، و اختلاف زبان ها و رنگ هاى شما از نشانه‏هاى او (خداوند) است ، قطعاً در این امر نشانه‏ هایى براى آگاهان وجود دارد.

خالد عمرانی: با ایمانی راسخ به آفریننده مهربانی ها که به انسان کرامت و منزلت بخشید و با اعتقادی درونی به قرآن کریم و تصدیق قلبی رسالت پیامبر اکرم (ص) که به اعلام برابری و برادری میان مردم  آفریده شده از روح واحد که هیچ  اولویتی بر  یک  دیگر جز در تقوی ندارند پرداخت، بر خود وظیفه می دانم به عنوان عضو بسیار کوچکی از سرزمین رنگین کمان اقوام و  فرهنگ های فاخر و فرهمند که آوازه تمدن آن سرلوحه بسیاری از ملت های عالم شده است ، سرزمین  خاستگاه منشور حقوق بشر، سرزمین شعر بنی آدم اعضای یک دیگرند... سعدی ، و سرزمینی که  سر افرازی خویش را از همت و حمیت والای اقوام مختلف خود دارد ، ضمن ابراز همدردی با تمام آذری زبانان جای جای ایران عزیز و همشهریان آذری زبان  شریف و نجیب شهرستان تکاب از توابع استان آذربایجان غربی که شهرت وحدت و برادری بین اقوام کرد و ترک و اهل حق  آن برگ زرینی به افتخارات این شهر پر آوازه افزوده است، اقدام سخیفانه برنامه «فتیله» را  که خاطر مبارک هموطنان و همشهریان آذری زبان با شرف ما را مکدر و آزرده  نمود  قاطعانه محکوم می کنم. 

. بنده  بر خلاف بسیاری از افراد فرافکن که قصورات و کوتاهی های خود و دیگران را  به گردن دشمنان داخلی و خارجی این مرز و بوم  مصادره    می کنند ، بر این باورم که  چنین اقدامات سخیف و تفرقه انگیز که هر بار با  رنگ و نشان و نمادی  در کشور و در مقابل دیدگان ناظران قد می کشد ، از یک سو ، مولود  جهالت و تعصبات کور کورانه کسانی است که با  فعالیت در قالب «ایسم» های مختلف  جامعه را آبستن افکار مسموم و  ناصواب  خویش می نمایند و هرز گاه  ولد نامشروعی را بزک کرده و روانه بازار هدف خود می سازند تا شاید از این رهگذر به اهداف و برنامه های تفرقه انگیزانه خویش جامه عمل بپوشاند.


از سوی دیگر، حاصل  نادیده انگاشتن بعضی از اصول قانون اساسی از جمله اصل نوزدهم آن توسط  تعدادی قلیل از مسئولینی  است که دور از چشم ناظران در گوشه و کنار این کشور با جناح بندی و  صف آرای در مقابل اقوام وحدت و انسجام مردم را خدشه دار می کنند. امروز اگر آذری زبانان از این اقدام ناشایست به حق آزرده شده اند و انتظار اقدام سریع، قاطع و قانونی از طرف مسئولین امر را  دارند، مردم کرد آذربایجان و سراسر میهن اسلامی نیز از اهانت به عضو کرد تیم ملی والیبال آقای فرهاد پیروت پور و خانواده او  به بهانه پوشش لباس کردی سخت  مکدرند و انتظار اقدام بجا، سریع و قانونی را با اهانت کنندگان دارند .

امروز اگر آذری زبان محترم در مقام دفاع از هویت خود رنجیده خاطر شده اند ، مردم کرد  بعضی از شهر های چند قومیتی نیز از موضع گیرهایی که علیه آنان از سوی قوم گرایان و بعضاً تعداد انگشت شماری از مسئولین همسو و همگام با آنان  اتخاذ می شود  جریحه دار شده اند و انتظار دارند دست محبت مسئولین خدوم و عدالت خواهی که همواره در صددند تا  حیات شرافتمندانه ای را برای  مردم رقم بزنند  آلام آنها را التیام بخشد. بی گمان در این برهه تاریخی که بسیاری از کشورهای منطقه در منجلاب و باطلاق تعصبات دست و پا می زنند و برای نجات خود از هر دجالی پناه می جویند، تلاش برای حفظ وحدت و اجتناب از خدشه ار کردن وحدت اقوام که تضمین کننده وحدت ملی است واجب عینی تلقی می گردد.

اگر امروز مسئولین تمام خطاها و کاستی های خود در چشم اغیار نبینند و کمی آگاهانه تر در باره  حقوق شهروندی  تأمل نمایند  ، شاید دشمنان خارجی جسارت طرح موضوع نقض حقوق بشر در ایران را  نداشته باشند. اگرچه غرض ورزی های دشمنان قسم خورده ایران اسلامی را هر گز  نمی توان نادیده گرفت ، اما از این نکته نیز نباید غافل ماند که بعضی از بهانه ها را همین افراد خودی با موضع گیری های ناصحیح در مقابل اقوام و غفلت از قانون اساسی ایران که یکی از مترقی ترین و متعالی ترین قوانین اساسی دنیا به شمار می رود  در اختیار دشمنان قرار  می دهند  و آن را  خوراک تبلیغاتی رسانه های معاند می سازند. تحرکات تفرقه انگیزانه بعضی از سایت ها و وبلاگ های محلی که در زیر ذربین  ناظران همچنان بر اختلاف بین مردم و مسئولین  دامن می زنند و اقدامی علیه آنها به نام مصلحت هایی اقتضایی صورت نمی گیرد، بستر برنامه هایی نظیر «فتیله» را در سطح کشور فراهم می سازد.

لذا، بر مردم و مسئولین واجب است  وحدت و یکدلی را راهبرد عملی خود سازند ، کرامت و منزلت انسانی اقوام را  مد نگاه خود قرار دهند،  رنگ و  زبان و نژاد و مذهب و نظایر اینها را سبب امتیاز ندانند . علی الخصوص بر مسئولین امر  واجب است  حرمت اقوام  و مصلحت عمومی را با هم تلفیق نمایند  و معیارهای برابری و برادری را میان مردم نهادینه سازند تا این که شیوه و اصولی مبتنی بر حفظ کرامت و منزلت انسانی را برای نسل آینده به یادگار بگذارند.

در خاتمه ذکر این نکته را ضروری می دانم  که ایران  متعلق به همه ی اقوام ایرانی اعم از کرد ، آذری ، اهل حق، عرب ، بلوچ ، لر ، گیلک و غیره  است و برای حفظ اتحاد ملی و وحدت اسلامی که از فرمایشات ارزشمند مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در نام گذاری سال 1386 بود  از هیچ تلاشی فرو گذار نباید کرد و این مهم شاید با برقراری موازنه بین حقوق شهروندی و رعایت بسیاری از مسائل اساسی دیگر که مجال بحث آنها در این مقال نمی گنجد محقق گردد با این پندار که همدلی همواره از همزبانی خوشتر است. 

  نظرات ()
مطالب اخير شهر را قربانی قوم گرایی نکنیم بار رکود بر دوش نمایندگان مجلس دهم برخورد سلبی درجمع آوری عرضه قلیان‌ها کارساز نیست استیضاح هیچ وزیری در فراکسیون امید منتفی نیست جوابیه معاون فرماندار تکاب به یک مطلب نمی‌توان با هدف بی‌خبر ماندن مردم، به سانسور روی آورد فرماندار با عباسی چه می کند...؟ سلامی دوباره.... واکنش دکتر هاشمی به شایعات الحاق دانشگاه آزاد تکاب به میاندوآب، تضعیف جایگاه تکاب و تشدید وابستگی
دوستان من دل نوشته های من (سنبله برنجی) وبلاگ شخصی عباس حسین پور شورای اسلامی تخت سلیمان وبلاگ طرفداران سلیمی نیا پایگاه خبری وتحلیلی مفید پایگاه اطلاع رسانی شیز تکاب شهر گمشده ارومیه مجله ی انگلیسی تکاب هیات کوهنوردی تکاب رضا دشتی برنجه rohollahmirzaee شورای شهر تکاب اعتدال نیوز-تکاب English Center بانك كتاب ميلاد فرمانداری تکاب شهاب کامپیوتر طبیعت تکاب یاشار گوهری آبشار قینرجه برتر از گوهر ترنج خاتون ارومیه نیوز تکاب آیسان تکاب اخگر فاش آنلاین آوای تکاب عصر ایران کرد پرس تخت نیوز باران امید آینانیوز تابناک ورزش ايراني پرتال زيگور طراح قالب