فقر در عین غنا

نماینده استان آذربایجان غربی تسریع در ابلاغ بودجه هزار و 100 میلیارد تومانی از محل اعتبارات بحران به دستگاه‌های اجرایی و تصویب بقیه بودجه پیشنهادی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای این دریاچه را از جمله راهکارهای حل این معضل دانست و افزود: اصلاح شبکه‌های آب زرینه رود، شهر چای- نازلوچای، باراندوزچای و زولاچای و ... تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز در راستای کاهش اصلاح و مصرف آب تبدیل استان آذربایجان غربی به منطقه آزاد تجاری جهت تقویت معیشت های جایگزین و مهار معضلات ناشی از بحران دریاچه ارومیه نیز از دیگر راهکارهای ضروری در این خصوص است.

وی در این نطق مشکل دیگری که استان آذربایجان غربی با آن گریبانگیر است را جاده میاندوآب – تهران معروف به جاده سرچم دانست و گفت: متاسفانه افتتاح این پروژه به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است.

خلیل زاده با بیان اینکه مزیتهای این پروژه برهیچ کسی پوشیده نیست و بیش از 2 دهه از زمان آغاز این پروژه می گذرد، ولی هنوز خبری از افتتاح و راه اندازی آن نیست، افزود: کاهش حدود 1.5 ساعتی زمان سفر به تهران، کاهش هزینه های سوخت و استهلاک و کاهش قابل توجه تلفات جاده ای و تصادفات از جمله مزیت های این طرح است. 

با این حال طولانی شدن زمان بهره برداری این پروژه هزینه های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را هم برای طرح وهم برای مردم منطقه تحمیل کرده است. علت این تعلل  در این پروژه چیست؟    


نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استانها خطاب به شورائیان خاطرنشان کرد: آیا تاکنون واژه فقر در عین غنا را شنیده اید؟ جالب است ما فقیر بودن در اوج ثروتمندی را به جان خریده ایم. معدن طلای زر شوران تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی با وجود ظرفیت تولید سالانه 3 تن طلا، ضمن ایجاد آلودگی های زیست محیطی، کاهش منابع آبی منطقه، انتشار گازهای سمی از جمله جیوه، ساینور و آمونیاک هیچ گونه عایدات و منافعی برای مردم منطقه نداشته است.

خلیل زاده در توضیح بیشتر مطلب فوق افزود: مالیات بر ارزش افزوده ای که تنها امید منطقه برای رسیدن به سهم ناچیز خود از این معدن است، پرداخت نشده است.

منبع :سایت شورای عالی استان ها 

/ 0 نظر / 84 بازدید