معادن ثروت طبعیی یا بلای طبیعی

بسمه تعالی

معادن ثروت طبیعی یا بلای طبیعی

در جهان امروز که کشورها برای پیشرفت و عقب نماندن از قافله سایر کشورهای پیشرفته همه داشته های بالقوه و بالفعل خود را به کار می گیرند وجود معادن و ذخایر دیگر از قبیل نفت و گاز وغیره می تواند ابزاری مناسب جهت رسیدن به اهداف آن کشور باشد. امروزه وجود معادن و کانسنگهای معدنی در هر نقطه ای از دنیا که باشد برای آن منطقه یک امتیاز و غنیمت به شمار می آید که  با یک مدیریت صحیح و کارآمد وبرنامه ریزی دقیق می تواند به سکوی پرتابی برای آن منطقه مبدل گشته و شکوفایی وپیشرفت را به ارمغان آورد.

شهرستان تکاب به عنوان منطقه ای غنی از نظر وجود گونه های مختلف کانسنگ ها یکی از مناطق استثنایی کشور به حساب می آید .طبق آمارهای رسمی اعلام شده در حال حاضر بیش از شصت معدن شامل  طلا ،انواع سنگ ها و انواع خاک های صنعتی در منطقه تکاب فعالیت می کنند.

اما سوالی که پیش می آید این است که وجود این معادن غنی چه تاثیری در توسعه شهرستان و روستاهای اطراف آن داشته است ؟وجود این ثروت خدادادی تا چه حد  توانسته غبار محرومیت را از چهره آن بزداید؟

با یک بررسی موشکافانه و دقیق به این نتیجه می رسیم که وجود این معادن نه تنها باعث رشد و پیشرفت محسوسی نشده است گاهاً به معظلی نیز برای مردم و محیط زیست تبدیل شده اند .

درچند سال اخیر به خاطر بهره برداری از این معادن و هجوم بی رحمانه ماشین آلات سنگین به دل طبیعت بکر و بی نظیر منطقه شکل جغرافیایی آن را متحول کرده است که می تواند در دراز مدت تاثیری منفی بر روی اقلیم آب و هوایی آن داشته باشد کما این که با یک مقایسه نسبت به دهه های گذشته می توانیم وجود این تغییر را احساس کنیم.

طبیعت استثنایی شهر ما که زمانی مکانی امن برای انواع گونه های گیاهی و جانوری به شمار میرفت امروزه به خاطر رشد روز افزون بهره برداری و تردد ماشین های سنگین و ایجاد انواع آلودگی ها به تدریج باعث نابودی شکارگاهها،چشمه ساران،اراضی کشاورزی و آلودگی آب های سطحی و زیر سطحی منطقه گشته است به عنوان مثال اگر نگاهی به طبیعت روستاهای شیرمرد ،آقدره و یارعزیز بیاندازیم میتوانیم به عمق فاجعه پی ببریم .

محیط پیرامونی این روستاها به برکت وجود دومین معدن طلای کشور به منطقه ای کاملاٌ صنعتی تبدیل شده است به طوری که دیگر نمی توانیم آن را طبیعت بنامیم .

اما معظلات این ثروت های خدادادی به این جا ختم نمی شود وجود برخی از این معادن به تخریب محیط زیست قانع نبوده و سلامتی انسان ها را نیز به اشکال مختلف نشانه گرفته است .

 بهره برداری غیر اصولی وعدم رعایت برخی استانداردها در برخی از مناطق سبب آلوده شدن آب های چشمه ها ، چاه ها و بعضی از رود خانه ها به مواد سمی خطرناک شده است که علاوه بر شیوع برخی بیماری های مهلک در میان اهالی روستا های مجاور این آب ها،موجب تلف شدن دامها و سایر گونه های جانوری و گیاهی نیز گشته است.

یکی دیگر از عنایات این معادن طبیعی (شما فعلاٌ بخوانید بلایای طبیعی )بالا رفتن آمارتصادفات در جاده های اطراف تکاب مخصوصاٌ جاده تکاب به تخت سلیمان می باشد که به دلیل تردد ماشین های سنگین و گاهاٌ فرسوده و وضع نا مناسب جاده سلامتی اهالی روستا های اطراف و دام هایشان ومهمتر از همه بازدیدکنندگانی که از نقاط مختلف جهان و کشور به تکاب و تخت سلیمان می آیند را تهدید می کند  که این مساله می تواند در دراز مدت تاثیر منفی در صنعت توریسم شهرستان تکاب بگذارد.

در زمینه اشتغال نیز وجود این معادن نتوانسته اند انتظارات را بر آورده سازند وبا وجود تقریبا شصت معدن در منطقه افشار متاسفانه معظل بیکاری در شهر و مخصوصا در میان جوانان بیداد می کند .که این امر به یکی از دلایل مهم مهاجرت جوانان به نقاط دیگر کشور شده است.

امروز بیشتر معادن موجود به صورت خصوصی و نیمه خصوصی  اداره می شوند و اغلب مالکین و سهام داران این معادن افراد غیر بومی می باشند که  متاسفانه اغلب تمایلی برای همکاری با نیروی کار بومی ندارند و معمولاٌ به بهانه ی نبود نیروی متخصص بومی تمام و یا بیشتر نیروی خود را از استان های محل زندگی خود وارد منطقه می کنند که این نیرو ها نیز به نوبه خود مشکلاتی را به وجود  می آورند.

به هر حال این اوضاع گاهی انسان را وادار می کند که ناخود آگاه تکاب را با قاره آفریقا مقایسه کنیم .شهری که با وجود این همه نعمت خدادادی مردمش بی بهره از هرگونه کمکی هرروز باید نظاره گر به یغما رفتن این ثروت عظیم با ماشین های غول پیکر باشد.

با این حال امیدواریم مسئولان فکری به حال این وضعیت کرده وبا دخالت های به موقع، متصدیان این صنایع را برای همکاری بیشتر و ایجاد اشتغال مجاب کرده و با این کار از مهاجرت و آوارگی جوانان معصوم این شهردر سایر نقاط کشور جلوگیری کنند.

 

          

/ 2 نظر / 8 بازدید
تکاب آنلاین

با سلام تکاب آنلاین بعد از فیلتر و تغیر آدرس دوباره آغاز به کار کرد اولین مطلب پس از فیلتر: همه آزادند الا بچه های حزب اللهی پس تکاب آنلاین فیلتر می شود به روز شد و منتظر نظرات ارزشمند شما آدرس جدید: takabonline.blogfa.com

پروانه

سلام .:جالب بود و مرسی بهروز جان.