سخنی با استاندار آذربایجان غربی

مشکلات و تنگناهی سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی دوران 8 ساله دولت مهر ورزان ! در کنار بحث و جدل های فرهنگی سمت و سوی رای مردم را برای دانایان جامعه نشان داد .

مردم در انتخابات خرداد 92 بر اساس تشخیص به آقای دکتر روحانی رای دادند و اکنون دولت ایشان سکان اداره امور جامعه را بر عهده دارد .

نگارنده این سطور بر این باور است ، دکتر روحانی و اغلب مدیران ارشد و میانی بر محور وعده هایی که به مردم داده اند وفادار بوده و بر آن تاکید دارند . گرچه در این میان ممکن است معدود افرادی آویزان به پست و مقام ! در سطوح مختلف خلاف جهت رای مردم و نظام حرکت نمایند که مشی این جماعت تا بوده همین باشد و علاجی بر آن نیست .

استانداران نه تنها نمایندگان عالی دولت در استانها هستند بلکه نمایندگان توفیقات و ناکامی حاکمیت در آن مناطق محسوب میگردند . اگر بحث تفکیک قوا از منظر نخبگان سیاسی و اجتماعی در یک طرف معادله قرار گیرد ، کفه دیگر این ترازو نگرش و نگاههای عامه و توده های مردم است که اعتقاد و باور دارند هر مسئولی نماینده حکومت و دولت است ، اقدامات خوب و بد و زشت و زیبای آن بر اذهان مردم نقش خواهد بست .

کارآمدی و یا ناکارآمدی یک مدیر مخصوصا مدیران میانی و فرودست از دریچه دوربین مردم به سیستم و جریان تسری داده می شود و سایه های سیاه آن آسمانی را مکدر و فرودستانش را زمینگیرخواهد کرد.

مردم شهرهای کوچک ، در عین بزرگی و جوانمردی معمولا آرزوهای کوچکی دارند و شاید بر دو دلیل باشد ؛ اول اینکه : قناعت خویش پیشه سازند و دوم اینکه : بضاعت دولت نگه دارند . امادرشت سخن گفتن با چنین مردمانی استمرار بر « سر » نشستن ندار د.

انتصاب مدیران مختلف دولتی در استان بر اساس قانون بر عهده استانداران است و یا حداقل نقش اصلی را در عزل و نصب ها ایفا می نمایند .

متاسفانه برخی انتصابات در استان چندان با رای مردم سر سازگاری ندارد البته نه از این نگاه که افراد منصوب می بایست به احزاب و گروههای سیاسی دولت نزدیک و یا وفادار باشند ، بررسی برخی انتصاب ها به نظر میرسد از سر ناچاری بوده باشد.

در میان مسئولان ، فرمانداران نقش اصلی را در توسعه کلی کشور و استان دارند ، با فرماندار فاقد استراتژی نمی توان در شهر کارهای بزرگی انجام داد . اثرات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی چنین انتصاباتی مستقیما به زندگی روزمره مردم و دولت حاکم بر میگردد .

شهرستان تکاب ، جزو شهرهای کوچک استان ، با مردمانی دریادل ، تاریخی پرافتخار ، سرزمینی مملو از نعمات متنوع و متعدد خداوند رحمان است . مردمان این دیار در دفاع از نظام جمهوری اسلامی در روزهای سخت جهاد و شهادت  بی ادعا سنگ تمام گذاشتند .

شعار جناب دکتر روحانی ، بر گرفته از اعتقاد ایشان به رای مردم و اعتماد به سرمایه های اجتماعی کشور و به تبع آن هر استان و منطقه بود . چنانکه در اغلب موارد بدان عمل شده است .

متاسفانه برخی اقدامات و تصمیمات در انتخاب و انتصاب مدیران از جمله فرماندار در شهرستان تکاب از سوی جنابعالی نشانی از همسویی منصوبان با اراده مردم این منطقه ندارد . انتصاب فرماندار توانمند با لحاظ دارا ویژگی های اخلاق و ادب اسلامی و ایرانی از حقوق مسلم مردم استان و این شهر است .

جناب آقای سعادت ، کامروایی دولت و سعادت شما در استمرار همراهی متقابل مردم و دولت است . 

کوتاه سخن گویم ، این انتصاب و چنین انتصابهایی به صلاح مردم ، جنابعالی و دولت برآمده از رای مردم نیست ، خواه پند گیری و خواه ملال .

* عضو کمیته رسانه های ستاد مرکزی دکتر حسن روحانی

/ 9 نظر / 7 بازدید
تکاب اخگر

جناب شیوخی بزرگوار!!! برابر اطلاع واصله جنابعالی با مراجعه به فرمانداری تکاب قصد مساعدت به یکی از بستگان فرماندار در خصوص انتقال را داشتید وبقول خودتان می خواستید قانون را دور بزنید و.... در تماس بعدی در ساعت 2:35 دقیقه همانروز در خواست ملاقات با فرماندار را کرده اید تا ضمن طرح مشکلات هم صنفان سهم خواه خود که چند وقتی است برای کسب قدرت مرثیه سرایی می کنند بقول خودتان می خواستید مشکل یکی از بستگان همان فرمانداری را که به زعم شما ضعیف است را حل کنید البته نه از مجاری قانونی!!!، در حالی که شعار شما وهمفکرانتان قانونمداری است هرچند بنده شخصا شما را فاقد کمترین تاثیردر بین اصلاح طلبان میدانم حال می خواهی خود را عضو ستاد تبلغات آقای روحانی معرفی کن خواه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام! اما در خاتمه فر ماندار اعلام می کنند با رییس دفتر فرماندار هماهنگی کنید تادر خدمتتان باشند اما شما آن استناد به قانون وعرف ر ا بر نتابیده اید وبقول جامعه شناسان آستانه تحمل تان پایین بوده است وشما ارجاع حضرتعالی را به رییس دفتر فرماندار را حمل بر ضعف ایشان قلمداد کرده اید که جای بسی تاسف وتاثر است واز اینکه نتوانسته اید برای همپالگی ها

تکاب اخگر

جناب شیوخی بزرگوار! برابر اطلاع واصله جنابعالی با مراجعه به فرمانداری تکاب قصد مساعدت به یکی از بستگان فرماندار را داشتید وبقول خودتان می خواستید قانون را دور بزنید و.... در تماس بعدی در ساعت 2:35 دقیقه همانروز در خواست ملاقات با فرماندار را کرده اید تا ضمن طرح مشکلات هم صنفان سهم خواه خود که چند وقتی است برای کسب قدرت مرثیه سرایی می کنند بقول خودتان می خواستید مشکل یکی از بستگان همان فرمانداری را که به زعم شما ضعیف است را حل کنید البته نه از مجاری قانونی!، در حالی که شعار شما وهمفکرانتان قانونمداری است هرچند بنده شخصا شما فاقد کمترین تاثیر را در بین اصلاح طلبان میدانم حال می خواهی خود را عضو ستاد تبلغات آقای روحانی معرفی کنی خواه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام! اما در خاتمه فر ماندار اعلام می کنند با رییس دفتر فرماندار هماهنگی کنید تادر خدمتتان باشند اما شما آن استناد به قانون وعرف ر ا بر نتابیده اید وبقول جامعه شناسان آستانه تحمل تان پایین بوده است وشما ارجاع حضرتعالی را به رییس دفتر فرماندار را حمل بر ضعف ایشان قلمداد کرده اید که جای بسی تاسف وتاثر است واز اینکه نتوانسته اید برای همپالگی هایتان مفری بیابید

همکار فرهنگی استاد فرجی

درود بر شما آقای میزایی و سپاس از آقای فرجی که با این مطلب رسا و بلیغ هم اقتدار و مدیریت خود را به رخ کشاند و هم پای کسانی را که از گلیم خود درازتر کرده بودند و به بهانه گزارش عملکرد شورا در سایت های خود بعضی از اعضای شورای فعلی علی الخصوص آقای فرجی بزرگوار و مهندس لطفی را تخطئه می کردند، قطع کرد. بهتره دیگه حساب دست آقای ....... بیاد و به وکالت از شهرداری و شورا قلم بدست نگیرد و در سایت های تحت امر و تصدی خود دورغ فاحش را با راست در هم نیامیزد.

مطالب آقای شیوخی برگرفته از روحیه تعهد ایشان دارد در پاسخ به آن مخاطب عزیز بگویم در اوج دوران اصلاحات با آنکه می توانست خیلی برای خودش و اطرافیانش مفید باشد نخواست کاری غیر قانونی انجام دهد البته بنده با ایشان موافق هستم که فرماندار محترم تکاب از سر ناچاری و اجبار در این شهر پست گرفته است و معاون فرماندار هم از او ضعیف تر است آقای عباسی گذشته شان را فراموش کرده اند

به تکابی بودنم افتخار کردم به این قلم و شجاعت

رضا

جناب شیوخی شما که هنوز یکبار فرمانداررا ندیده اید به اعتبار همان شعار دولت که سنگش را هم شما وهم بنده به سینه می زنم عقلانی تحلیل کن وی را فاقد استراتژی ندان . بقول حاج طالب اگه دردانشگاه آزاد از لابی خوتان استفاده میکردید وکار اقوام ایشان را رفع ورجوع میکردید ودر نزد فرماندار قدر میدید ودر صدر می نشستید اونوقت دارای استراتژی بود .....تو را خدا این مردم را ول کن برو درشهری که هستی بدان مردم سینه درانی کن .مارا بخیر تو امیدی نیست شرمرسان .

کاسب کوچه احمدیان

جالبه ! تو کامنت ها تضاد زیاد است اگر این جناب شیوخی شما میخواسته کار فامیل فرماندار تان را درست کنه چرا باید ایشان التماس کنند و وقت بگیرند معلومه اوضاع دوستان جناب فرماندار بهم ریخته ! مخصوصا حال عباسی و ابوطالب جان گرفته شده است

سیفی

فرمانداری میاندوآب صحیح است نه تکاب ! همه مسئولین محترم از شهر میاندوآب هستند و ظاهرا آدم با عرضه ای در تکاب پیدا نکرده اند! این هم از دولت اعتدال!

چرا تکاب ها را فرماندار معرفی نمی کنید