حقوق شهروندی ولزوم تغییر نگاه ها

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با تصویب قانون اساسی دراصول آن برای مردم تازه رها شده از بند طاغوت آزادی های خوبی در نظر گرفته شد.آزادی هایی که جدا کننده مرز حکومت جمهوری از دیکتاتوری سلطنتی بود و مردم برای به دست آوردن آن ها از خون بهترین فرزندانشان گذشتند اما متاسفانه بلافاصله اندکی پس از تصویب آن کشور درگیر جنگ تحمیلی عراق و مسئله گروهک ها و هرج و مرج داخلی شد.شرایط حساس آن دوران مانع از آن می شد تا دولت ها ومجموعه نظام بتوانند آنگونه که در قانون اساسی ذکر شده است به احقاق حقوق مردم بپردازد .

اجرای طرح های امنیتی گوناگون برای مبارزه با عناطر ضد انقلاب علی الخصوص در استان های مرزی و شرایط حساس و استراتژیک این مناطق باعث شد که بسیاری از حقوق مردم به  کلی تحت تاثیر قرار گرفته و به قهقرا برود.

برخی در خواست های قومیتی و حقوقی مثل تجمعات قانونی ،ایجاد تشکل های مختلف و حق تعلیم و تربیت ،متاسفانه در زیر سایه این نگاه نه تنها عملی نشد بلکه هرگونه اقدام در راه عملی کردن آن ها نیز با موانع گوناگونی مواجه شد و گاهی نیز موجب ایجاد دردسرهای بزرگی برای مجریان و متولیان آن گشت.

به نظر می رسد یکی از اولین و مهمترین گامهای دولت در اجرای عادلانه حقوق شهروندی در کشور اعتماد به مردم و نگاه خوش بینانه به حقوق قانونی مردم است.

مردم شریف ایران چه نسل های اول و چه نسل های دوم ،سوم و چهارم انقلاب در همه ادوار آن ،از مبارزه با رژیم پهلوی گرفته تا جنگ تحمیلی،مسئله گروهک ها ،تحریم های اقتصادی ،انتخابات 88 و اخیرا نیز در خرداد 92 در انتخابات ریاست جمهوری وفاداری و پشتیبانی خود را از نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبری معظم ثابت کرده اند.پس با نگاهی به پرونده با شکوه ملت آیا باز هم جای نگرانی برای اجرای اصول فراموش شده قانون اساسی باقی می ماند؟

امیدواریم دولت محترم قبل از هرکاری در زمینه اجرای حقوق شهروندی و ثبت افتخار آن در کارنامه خود ،چشم ها را شسته و جور دیگری به حقوق ملت نگاه کند و با برداشتن نگاه امنیتی ازروی این حقوق و نگریستن به دید مدنی نسبت به قضیه زمینه را برای اجرای آن در همه نقاط کشورفراهم سازد.انشاالله

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
گوهر

بسیار پربار و بجا بود . منتظر مقاله های بعدی شما هستم . [گل]

bahman

عالی بود مرسی