عوامفریبی یک بیماری مسری در این مملکت است

سایت فردا: و حالا بعد از ماجرای یارانه های 45500 تومانی نوبت رسید به ارائه سبد کالای دولت با این شکل و شمایل موجود...

صادق زیباکلام: آن شکل پرداخت یارانه ها توسط احمدی نژاد که غلط بود هیچ حالا آقای روحانی هم آمده و یک کار غلط دیگری را تحت عنوان پرداخت سبد کالا ایجاد کرده است. در این ماجرا به نظر من اولین کاری که آقای روحانی می تواند انجام دهد این است که حقوق بگیران بخش خصوصی و دولتی را جدا کرده وافرادی که زیر یک میلیون تومان می گیرند را ازتعاونی های مربوط به خود دریافت کنند. ما در مرحله اول می توانستیم افراد شناسنامه داری چون حقوق بگیران دولتی، حقوق بگیران نظامی، طلاب و دانشجویان متاهل را جدا کرده و از اینها شروع کنیم. اما ما می بینیم که آقای احمدی نژاد از شناسایی همین امر بدیهی و ساده هم عاجز بود، دولت آقای روحانی هم در این خصوص توانمند به نظر نمی رسد و آنها نیز همان مسیرهای گذشته را ادامه می دهند.

سایت فردا: بنابراین شما نیز معتقد هستید که ارائه سبد کالا امری مضحک بود که نباید انجام می شد؟

صادق زیباکلام: اگر بخواهیم کلمه مضحک را به کار نبریم می توانم بگویم از نظر من این موضوع سبد کالا یک کار تاسف آور بود.

سایت فردا: به نظر شما این نحوه توزیع سبد کالا و ناعدالتی ها که در این زمینه به وجود آمد با آن شعاری که دولت یازدهم تحت عنوان "تدبیر و امید" از ابتدای کار خود مطرح کرده است، سازگاری دارد یا خیر؟

صادق زیباکلام: ما نمی توانیم بگوییم چون آقای روحانی در زمینه یارانه ها موفق نبوده در سایر بخش ها نیز موفق نخواهد بود. نه اینگونه نیست. آقای روحانی تمام هم و غم خود را فعلا روی مسئله هسته ای و خارج کردن کشور از بحران هسته ای گذاشته و به نظر من در این زمینه موفق هم بوده و باید از وی تجلیل و تقدیر نیز کرد. اما در موضوع سبد یارانه ها اینکه فکر ایشان بوده یا مشاوران ایشان معلوم نیست.

سایت فردا: در حال حاضر یکی از سوال هایی که در اذهان عمومی مطرح است، همین بحث طرح سبد کالاست. اینکه چه کسی و یا چه کسانی در دولت پیشنهاد چنین طرحی را دادند؟

صادق زیباکلام: من فکرمی کنم این طرحی است که از سوی مشاوران ایشان مطرح شده. البته من نمی خواهم البته وظیفه آقای روحانی را توجیه کنم اما فعلا هم و غم وی روی مسئله هسته ای زوم شده و مسائل دیگر کشور را تقریبا به آقای نوبخت سپرده است. به همین دلیل فکر می کنم طرح مسئله سبد کالا نیز جزو تفکرات آقای نوبخت بوده است. همانطور هم که گفتم شیوه تاسف آور و توهین کننده ای هست.

سایت فردا: شما چه راه حلی برای حل مشکلات یارانه ای و از بین بردن اقداماتی مانند ارائه سبد کالای حمایتی به مردم با این شکل و شمایل، دارید؟

صادق زیباکلام: به نظر من چنین اقدماتی باید با مطالعه و برنامه ریزی باشد و از کار تبلیغاتی کردن جلوگیری کرد. لیست حقوق بگیران در سازمان های دولتی مشخص است و دولت می تواند پرداخت یارانه و سبد کالا را از افرادی شروع کند که مشخصات آنها در دست است

/ 3 نظر / 3 بازدید
متین

آقای زیباکلام سبدکالاشایدبرای شما مضحک باشدولی نور امیدی به بدبخت بیچاره های پاپتی است که شب تا سحر سگ دو می زنند تا سنار گیرشان بیاید این مملکت کی آباد خواهد شد خدا داند؟!

همشهری

پاسخ به متین : آقای متین آن بدبخت بیچاره ها درست است نان شب ندارند ولی عزت نفس که دارند و نباید پایمالشان کرد درود بر زیباکلام

گوهر

پارسال مبلغی به عنوان عیدی به مردم داده شد ، حالا همون مبلغ رو با عنوان سبد کالا به مردم دادن . واقعا مسخره بازیه ... شاید شخصی این اقلام رو احتیاج نداشته باشه . البته مسئله روراست نبودن مردم با دولت رو که دکتر رحانی هم بهش اشاره کردن رو نباید نادیده گرفت ، اینکه طرف مرده ولی داره یارانه می گیره ...