شیعه نما های غافل تر از یزید

باز این چه شورش است که در خلق عالم است ،باز این چه عزا و چه نوحه و چه ماتم است ،دوباره عمری دست داد تا محرمی دیگر را به چشم ببینیم ،دوباره سعادتی نصیبمان شد تا سر به آستان دوست نهیم و به بهانه فراق مظلومانه اش با اشک چشمی غبار از دل های زنگار گرفته بزداییم.باز محرمی دیگر فرا رسید و دل های مشتاق بی قراران را هوایی کرد ،این روزها همه به دنبال بهانه اند، بهانه ای که گوشه ای بنشیند و  به مظلومیت مولایش اشکی بریزد و دلش را سبکبال تر و سبک بارتر به سویش روانه کند .

در باب وقایع محرم و مظلومیت سرور و سالار شهیدان سخن ها بسیار گفته و قلم ها بسیار فرسوده شده است،اما آنچه که مقصود نگارنده در این مجال است نگاهی به اتفاقاتی است که همه ساله در دل این سوگواری ها می افتد و چشممان را به روی آن ها می بندیم. اتفاقاتی که نه در فرهنگ شیعی ما می گنجد نه با فرهنگ اصیل ایرانی مان سنخیت دارد.

در چند سال اخیر در این ایام به برکت درایت و نظارت مسئولان و مدیران حوزه فرهنگ، شاهد مسائلی هستیم که دل هر دوستدار و ارادتمند حسین (ع) را بیشتراز زخم گلوی علی اصغر(ع) و دست بریده حضرت عباس (ع) به درد می آورد. امروز که هر دلداده به مولا اعم از شیعه و سنی و ارمنی و زرتشتی رخت عزا برتن و یاد حسین در دل،سعی می کند از این دریای بی کران معرفت جرعه ای بنوشد ،عده ای گرگ صفت در لباس میش ،به خود جرات داده و در سکوت و انفعال دستگاههای نظارتی مرتکب هر غلط وجسارتی که دلشان می خواهد می شوند.

چند سالی است که متاسفانه در اکثر شهرهای کشور مخصوصا در پایتخت و حومه آن شاهد تردد خودروهایی هستیم که عباراتی در رابطه با محرم و وقایع عاشورا بر روی آن ها نقش بسته است،که نه تنها نشانی از عزاداری و سوگواری در آن نیست بلکه متاسفانه موجب به سخره گرفته شدن و کوچک شمرده شدن فرهنگ عاشورایی در میان بسیاری جوانان نیز شده است.

آقایان متولی فرهنگ امروز دیگر حرف از وهابی و سلفی و تکفیری نیست امروز فرزند جاهل شیعه خواسته یا ناخواسته دست به این عمل شنیع می زند و با ژست روشنفکرانه آن را در فضای مجازی نشر یا به قول خودش شر می کند آیا این حاصل افراط و تفریط ها در مقوله فرهنگ سازی نیست؟

آیا وقت آن نرسیده است که کمی در برنامه های فرهنگی خود تجدید نظر کنیم ؟ آیا هنوز هم فکر می کنیم با همان برنامه های سنوات گذشته می شود به جنگ جهالت های نوینی رفت که طراحان آن برای گرفتار کردن تک تک مردم در همه زمینه های اعتقادی ، روانی، سیاسی وعلمی و اقتصادی و غیره  برنامه دارند؟

آیا وقت آن نرسیده است که پلیس زحمت کش مان در کنار توجه به پوشش مردم در پیاده روها گوشه چشمی هم به وضعیت خودروها در خیابان ها داشته باشد تا برخی افراد معلوم الحال با به تمسخر گرفتن اعتقادات مردم احساسات آن ها را جریحه دار نکنند؟

بله ماه محرم است اگر دلت هوای گریه کرده بنشین به گوشه ای برای مظلومیت مولایت حسین (ع) گریه کن، نمی خواهد به واقعه کربلا فکرکنی به مظلومیت امروزامام حسین (ع) گریه کن، به حال و روز شیعه نمایان جاهل تر از شمر ، به رو کم کنی ها دربرخی از هیئت ها، به هل دادن ها در زمان پخش نذری ها، به کاسبی هایی که به یمن ایام عزایش سکه اند، به مرثیه هایی که سر و ته ندارند، برای حسین(ع) گریه کن مولایی که تا جهان برقرار است مظلومیتش نیز ادامه دارد.

/ 7 نظر / 26 بازدید
تکاب آیسان

با سلام ،تکاب آیسان انتخاب شما را به عنوان بهترین وبرترین خبرنگار تبریک می گوید.

گوهر

سلام متاسفام که دیر سر زدم . واقعا شرم آور و متاثر کننده است ، نه تنها این قضیه بلکه رفتارها ، و سخنانی که گاهی از کسانی که توقع اش را نداریم می شنویم . یادم زوفای اشجع الناس آید وز چشم ترم سوده ای الماس آید آید به جهان اگر حسین دگری هیهات برادری چو عباس آید این روزها بیشتر برای غربت حضرت صاحب الزمان (عج)چشمام تر می شد تا غربت امام حسین (ع ) . ما شیعه ها امروز داریم راهی رو می ریم که کوفیان رفتن . خدا به دادمون برسه .

شهریار ولی پور

سلام . ممنون از درج مطلب بسیار بجا و عالی در وبلاگتون . واقعا حرف بجایی است . میشه بهش گفت یک جنگ نرم . با این تفاوت که سیاسی نیست بلکه مذهبی هست . خیلی باید مواظب باشیم .

بوز قورد

الله اوزو بولارین دادنا چاتسین

nader

واقعا باعث تاسفه امسال تیپ جوان ها مخصوصا تو روزهای تاسوعا و عاشورا خجالت آور بود انگار داشتن عروسی می رفتن

برادری

سلام برادر ممنون که به مسئله انحراف فرهنگی مذهبی اشاره کردید. امید اینکه به دست خودمان باعث وهن مذهب نشویم.

همشهری

عزاداری به شکل سنتی بهترین و زیباترین و ماندگارترین شکل عزاداری است متاسفانه امروزه صدای دهل ها و ایتس ایتس بعضی مداح نماها آرایش دختران و پسران در ایام محرم و حتی سخنرانی بعضی روحانی ها هم ما را از فضای محرم دور کرده است مطلبتان فوق العاده بود