تخت سلیمان ،ستاره ای رو به افول....

از حدود یک سال پیش تا به امروز اخبار و شایعات مختلفی مبنی بر وقوع یک سری تخلفات و سوء استفاده های کوچک و بزرگ در این مجموعه  به گوش می رسد که  علاقمندان به این میراث کهن را نگران کرده است اخباری که  نگارنده آن ها را نه تائید می کند و نه تکذیب . اماصحت و سقم آن ها در دست بررسی دارد  . تخلفاتی که در صورت صحت هر کدام از آن ها، می تواند تیشه ای به ریشه این یادگار کهن بشری باشد لذا با توجه به حساسیت موضوع و شبهات و نگرانی های ایجاد شده در افکار عمومی به برخی از این موارد بسیار خلاصه وار اشاره می کنیم و امید آن داریم تا مسئولان امر با بررسی دقیق صحت و سقم آن و ارائه پاسخی روشن اذهان مردم را روشن نمایند.

انرژی درمانی در تخت سلیمان و اجاره سوئیت های شخصی به مسافران

خبرها حاکی از آن است که برخی افراد با هماهنگی خانمی (اسم محفوظ) و با همکاری یکی از آژانس های گردشگری در تهران مسافرانی را از نقاط مختلف کشور از جمله تهران از طریق جاده دندی به مجموعه تخت سلیمان آورده و به بهانه وجود یکی از قطب های انرژی جهان در دریاچه آن و فعالیت  شبانه آن  افراد را که معمولا بیماران صعب العلاج نیز در میانشان به چشم می خورد ، شبانه به دور دریاچه جهت انرژی درمانی جمع می کنند که این مسئله موجب کسب درآمد از بیماران برای برخی از کارکنان مجموعه از طریق اجاره دادن  سوئیت  و اتاق شده است این درحالیست که وجود چنین انرژیی در این دریاچه به لحاظ علمی به اثبات نرسیده است.

.البته این  یکی از شایعات مطرح شده می باشد و به این مسئله شایعات دیگری ازقبیل  اجازه برگزاری مراسم شبانه برای  اقلیت دینی زرتشتی ها  در مناسبت های گوناگون و کسب درآمد از طریق آن ،تخلف در خرید برخی اقلام مورد نیاز مجموعه از جمله قضییه چوب های راش ایرانی به جای چوب روسی، جمع آوری مجدد بلیط های فروخته شده به مسافران به بهانه های گوناگون و فروش مجدد آن توسط برخی افراد ،تخریب عمدی بعضی از امکانات از جمله سرویس های بهداشتی و سیستم های حفاظتی و در خواست بودجه جهت تعمیر مجدد آنها،مشخص نبودن تکلیف درآمد پارکینگ ،استفاده شخصی از امکانات مجموعه و عدم برگشت به آن ها به انبار و مواردی از این قبیل همه وهمه  اخبار نگران کننده ای هستند که انتشار آن در جامعه ذهن هر ایرانی علاقه مند به آثار تاریخی را مشوش می نماید. .

عدم پرداخت به موقع حق حقوق پرسنل

یکی از بزرگترین مشکلاتی که پرسنل شاغل در تخت سلیمان با آن دست و پنجه نرم می کنند عدم پرداخت به موقع حقوق،دستمزد و حق بیمه آن هاست که گاها مشاهده می شود تا چندین ماه موفق به دریافت حقوق خود نمی شوند که این مسئله مشکلات بسیاری را برای آن ها به وجود آورده است و تداوم این امر می تواند موجب بی انگیزگی کارکنان و رنگ باختن احساس مسئولیت در آن ها  شده و در نهایت زمینه ساز فساد شود..

به هر حال امیدواریم با توجه به تغییر و تحولاتی که در راس هرم مدیریت میراث فرهنگی استان به وقوع پیوسته مسئولان جدید بادرک عمیق و کافی از ارزش این گونه آثار عظیم  تاریخی و نقش مثبتی که می توانند در توسعه صنعت گردشگری در این منطقه داشته باشند  توجه کافی برای حفظ چهارمین اثر بزرگ ثبت شده دریونسکو کرده و با تصمیمی کارشناسی شده و صحیح تکلیف مدیریت این مجموعه را مشخص کرده و جلوی سوء استفاده های احتمالی را بگیرند..

در پایان این حق را برای سازمان میراث فرهنگی ،مدیریت تخت سلیمان و پرسنل محترم آن مجموعه قائلیم ،تا هر گونه جوابیه و یا هر عنوان مطلبی را که در این زمینه به روشن سازی اذهان عمومی کمک کند ،برای ما ارسال کرده تا در این وبلاگ منتشر شود.

/ 3 نظر / 12 بازدید
نظام

كتاب « سرآغاز و سير ادبيات داستاني كردي » منتشر شد كتاب « سرآغاز و سير ادبيات داستاني كردي » تاليف محمد رحيميان شيرمرد توسط انتشارات رامان سخن منتشر شده است بهروز جان سلام اين خبر را اگر دوست داشتي كار كن

گوهر

مسلما نگاه جدی مسولین به مجموعه تاربخی تخت سلیمان اثار مثبتی رو در پی خواهد داشت . تبریک می گم مفاله ی فوق العاده ی بود .

هادی عاشقی

سلام اقیس میرزایی ممنون از سایت خوبتون لطفا مرا هم لینک کنید. ممنونwww.takhtesoliman1.mihanblog.com