نامه ای برای آقای استاندار...!!

 برای لمس مشکلات عدیده ی شهرهای مرزی سردشت، پیرانشهر و ماکو و حل نمودن تا حدودی! از آنها چندین بار به این شهرها سفر کردید؟ یک بار که در معیت وزیر خوش خنده «آقای نیک زاد» با بالگرد به پیرانشهر تشریف آورده بودید و در میانه راه به دلیل شرایط بد جوی ناگزیر از سفر با اتومبیل شدید آیا اصلاً سخنی از جاده های قرون وسطایی این شهر با ایشان به میان آوردید؟

 

در قضیه بارش برف سنگین که قطعی برق زندگی روزمره ی ساکنان پیرانشهر را دچار فلج حاد نمود با فرماندار پیرانشهر که ماشاءالله بی خیالی و صبوری ایشان به مثابه صبر ایوب زبانزد ساکنان رنج کشیده ی شهر است چه رایزنی هایی برای تسریع امور انجام داده و چه دستورات مؤکدی صادر نمودید؟

 

 

 

در مقام استانداری که در حکم رئیس جمهور تام الاختیار بودید این همه در جراید از ضعف مدیریتی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داد سخن داده شد چه گوشزدها، تذکرات، تنبیه ها و توبیخاتی برای مسئولین بی خیال این حوزه ارسال نمودید؟

 

آیا اصلاً سعی کردید با استفاده ی بهینه از توانمندی های خارق العاده استان در ورزش، کشاورزی، گردشگری و ... با کشورهای همجوار تعاملاتی صورت دهید و از این منابع عظیم خدادادی به صورت بهینه سود جویید؟

 

 تا جایی که وسع اطلاعاتم اجازه می دهد در مدت سکانداری شما پنج رویداد تاریخی عظیم و فرصتی خدادادی در استان فراهم شد. همایش دریاچه ی ارومیه که با حضور شرکت کنندگان خارجی و داخلی تشکیل شد. همایش تور گردانان ایران در استان، افتتاح خط پرواز مستقیم از ارومیه به وان ترکیه، افتتاح خط آهن استان و برگزاری جام تموز که از چند کشور شرکت کننده داشت.

 

به یاد دارم هنگام برگزاری اجلاس سران در تهران گلیم بافته شده در کرمانشاه به عنوان نمادی از هنر ماندگار بانوان این خطه به مدعوین اهدا گردید. شما کدام یک در هزار از سوغات ناب و مرغوب استان که فرش افشارمان دارای شهرت جهانی است و برای جهانیان شناخته شده اما در موطن خویش مهجور و ناشناخته و معرفی نشده باقی مانده است را به میهمان پیشکش که نه! معرفی کردید؟

قبل از برگزاری همایش ها و مسابقه چه دستورات مؤکدی به مسئولین ادارات ذی ربط دال بر معرفی هر چه بهتر کالاهای تولیدی استان و معرفی هنرمندانه ی صنایع دستی، محصولات باغی و کشاورزی و ... برای مهمانان و ورزشکاران خارجی صادر کردید؟

 

تکاب شهر باستانی و کوچکی است که از هیاهو و شلوغی رایج شهرهای بزرگ خبری در آن نیست. اما طبیعتاً مشکلات و نارسایی های خاص خود را دارد. مشکلاتی که اکنون به حالت تکرار مکررات درآمده و دیگر حتی برای دولتمردان نیز حالت روزمرگی به خود گرفته و به تصویر کشیدن گوشه ی کوچکی از اغماضاتی که در حق این شهر روا داشته شده قلم را در وادی حیرانی و حسرت سرگشته می نماید. نوشتن از تکاب با همه ی درد و مشکلاتی که ساکنان فرهیخته اش با آنها سر در گریبان هستند بسیار دشوار است.

مقاله نوشتن در باره ی این مشکلات غامض صبر نوح می طلبد و ... اما چه کنیم که وظیفه اصحاب رسانه نوشتن، نوشتن، نوشتن و ... است. باید برخی کوتاه بینی ها و مغرضانه های اغراض گونه مرقوم شوند تا گوشه ای از وظیفه‌ی ملی و رسالت خویش را به نماد تاریخ ایران و افتخار آذربایجان سرافراز ادا کرده باشیم.

دردها و بغض هایی فرو خورده در گلو که امکان دارد حیات تکلم افرادی که هر روزه با آن دست به گریبانند را به مخاطره بیندازد. نوشتن درباره ی کمبودهای تکاب، دیاری که باید آن را آفریقای ایران نامید جگر شیر می خواهد و . . .

 

در طول مدت سکانداری خود درباره ی معدن آغدره تکاب که بهره برداری از آن انواع فقر، بیماری و بدبختی را برای ساکنان این دیار و ثروت و موقعیت را برای ذی نفعان ذی نفوذ این صنعت مرگبار به ارمغان آورد چه تعامل و رایزنی هایی با فرماندار و نمایندگان این شهر داشتید؟ بینی و بی اللهی در طول ریاست نشینی تان حتی یــــــــــــک باراتفاق افتاد نمایندگان، فرمانداران، شهرداران و رئوسای ادارات را به استان دعوت نموده و در باره ی مشکلات غامض استان که گشودن گره ی کور آن حتی از عهده غول چراغ جادو خارج است چند بار همفکری و مشاوره فرمودید؟ چه راهکارهای ارائه و چه پیشنهاداتی را پذیرفتید؟ در مورد انحلال کارخانه سیمان شاهین دژ که موضوعی بسیار بحث انگیز و پرابهام بود سکوت پیشه کردید یا به ریشه یابی انتحار آن پرداختید؟

در باره ی جاده ی کمربندی بوکان سردشت که سالهاست رؤیای احداث و اتمام آن در مخیله های ساکنان نازنین اش خشکیده است چه اقدام درخشانی انجام دادید؟ آیا به غیر این است که سکوت پیشه کردید . . .؟

 

چه رایزنی ها و پیشنهادات ثمربخشی به عنوان عالی ترین مقام دولتی در مورد استفاده ی بهینه از معادن ناب استان با فرمانداران، مقامات و مسئولان و افراد ذی ربط رده بالای این حوزه به فرجام رساندید؟ آیا اصلاً اندیشه ای در سر پرورانیده اید که در صورت بهره برداری از طرح های بلند پروازانه ای که راه اندازی آنها تنها در حد شعار باقی ماند می توانست چه تحولات عظیمی پدید بیاورد و چه نتایج خرسند کننده ای برای توسعه و آبادانی استان به ارمغان آورد؟ و سرنوشت استان مان را به سمت و سوئی دیگر سوق دهد؟

آیا اصلاً زانوی غم بغل کردید که ارومیه به عنوان مرکز استانی زرخیز فاقد یک بزرگ راه آنچنانی همانند آنچه همسایه ی عزیزمان تبریز از آن برخوردار و بهره بردار است بی بهره مانده است؟

 

اصلاً می دانید طرح هایی که اجرای آنها ناکام ماند می توانست در توسعه، شکوفایی اقتصاد و پیشرفت پایدار مرکز استان، شهرها و روستاهای حومه، به لحاظ اقتصادی، اشتغال زایی زیر ساختی و کارآفرینی اساسی به موازات آن در سایر زمینه ها چه نقش های کلیدی ایفا کند؟ و . . .

 

من از مشکلات عدیده و لاینحل سایر شهرها اطلاعی ندارم، اما ذکر همین نکات اشاره به یک در هزار است.

 

سخن آخر:

 

در آذربایجان غربی هیچ کس دوست ندارد «خودش» باشد تا دیگر پسرک تنهای قصه ها دفاترشان را با مداد شمعی های اغراض که همرنگ سیاهی شب است خط خطی نکند.

 

هیچ کس...

 

حتی جغد بد شگون چشم دریده ی آواره نیز به هیچ روی قصد پرواز از بام این استان مهجور را ندارد...

 

با تقدیم هزاران آرزوی ناب

 

سنبله برنجی ...

/ 3 نظر / 4 بازدید
انسان

واقعا آیا تسلیت خشک وخالی گفتند؟؟؟؟؟[تعجب]آیا اگر بچه خودشون هم در این آتش سوزی بود چنین برخوردی داشتند[سوال]!!! بقول قدیمی ها یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم[متفکر]

نایبی

واقعاً تبریک میگم خانم محترم خوب لپ مطلبو اداد کردید

تینا

خوب گفتی .دستت درد نکنه .[گل]