آیا این‌گونه ترویج کثرت زادوولد حکم وهن تشیع را ندارد؟

بدون شک افزایش جمعیت برای کشورمان یک ضرورت است و حتی کشوری همچون چین با جمعیتی یک میلیارد  و چند میلیون نفری نیز در حال تغییر و تعدیل سیاست تک فرزندی و حذف ممنوعیت دوفرزندی است، چرا که تک فرزندی به سرعت نسل یک کشور را پیر کرده و آسیب‌های فراوانی برای کشوری با ساختار فرهنگی و مذهبی فعلی‌اش خواهد داشت که از این منظر ضمن آنکه مسئولان می‌بایست زیرساخت‌های لازم را برای افزایش جمعیت و ترتیب و شغل آنها فراهم سازند، پدران و مادران نیز می‌بایست به افزایش جمعیت خانوارها تشویق کرد.

با این حال آیا می‌توان برای تشویق مردم به این امر مهم و در مباحث کلان و ملی، راهبردی، اقدام به طرح هر مسئله‌ای کرد و از اعتقادات شیعیان به بدترین شکل ممکن برای ترویج کثرت زادوولد وام گرفت و اینچنین عملکردی حکم وهن تشیع را ندارد؟ متاسفانه این روش تنها منجر به تولید موجی از شوخی‌های زننده و تصاویر و کاریکاتور شده و عملاً به یک ضدتبلیغ بزرگ بدل شده و هرچند احتمالاً با توجه به شواهد نیت این روحانی و برنامه سازان شبکه مذکور خیر بوده اما نتیجه‌ای عکس داشته و این شاید به واسطه عدم آشنایی با شیوه تبلیغ چنین اموری است.

البته اتفاقات اینچنینی بارها در شبکه‌های ماهواره‌ای ظاهراً حامی تشیع که برخی از آنها در داخل ایران تولید برنامه می‌کنند، رخ داده و متاسفانه کارکرد منفی برخی از این شبکه‌ها کم نبوده است. هفته پیش بود که حجت‌الاسلام محمدصادق صالحی‌منش استاندار قم در سخنان خود در آیین افتتاح استودیوهای پخش زنده مسجد مقدس جمکران از نگرانی سیدحسن نصرالله از اوضاع در قم سخن گفت.

او این نگرانی را چنین بیان داشت: «برادر عزیزم سیدحسن نصرالله هفته گذشته هیئتی را فرستادند و من پذیرای ایشان بودم و از من خواستند که برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که از قم تغذیه می‌شوند، کنترل شوند و گله‌مند بودند که چرا چنین زمینه‌ای در قم فراهم شده است تا برای ایشان مشکل ایجاد شود.» برخی از این حاشیه به فضا اختلاف افکنی بیان شیعه و سنی است که رسماً بارها از سوی رهبری نهی شده اما همچنان شاهدش هستیم و برخی اتفاقات دیگر نظیر مورد فوق الاشاره نیز محصول برخی از همین شبکه‌ها است.

شاید بهتر باشد درباره عملکرد این شبکه‌ها اندکی تجدیدنظر کرد و یا حتی ادامه فعالیت برخی از آنها را متوقف ساخت، چرا که این مجموعه‌ها تا به حال دستاوردی برای تشیع نداشته و در مقابل هزینه‌هایی را نیز تحمیل کرده که مصداق دفاعِ بد است که برخی اوقات از حمله آسیب زننده تر است، کما اینکه شاید در یک سال اخیر اظهارات هیچ مخالف سیاست‌های افزایش جمعیت به اندازه این کلیپ، انعکاس و بازخورد معکوس در پی نداشته است.

/ 3 نظر / 7 بازدید
گوهر

زاد و ولد یه قضیه ی شخصیه که بهتره والدین خودشون راجع به اش تصمیم بگیرن ، اینکه می تونن با این وضعیت اقتصادی و اخلاقی حاکم بر جهان چند فرزند خوب و صالح تربیت کنن مهمه . بهتره به جای فتوا برای تعداد فرزندان ، به نحوه ی تربیت و رفتار صحیح با کودک تاکید بشه . هیچ آیه ای در قران و هیچ حدیثی از ائمه اطهار مبنی بر تعداد فرزند نیومده !!!!

معبودی

واقعا جای تاسف داره ایشون انگار از وضع اقتصادی مردم خبر نداره یا اینکه فکر میکنه مردم هم مثل خودشون در ناز و نعمت هستند چنین پیشنهاد هایی را میکنن امروز مردم یک بچه را هم نمی تونن نگه دارن حالا آغا حرف از 14 تا به نیت 14 معصوم میزنه

دوستان عزیز حرف شما قبول اما تمام مشکلات از وقتی شروع میشه که معنویت و ایمان به خدا مون کم میشه