نبود گیرنده دیجیتال عامل افزایش ماهواره درتکاب نیست!!

استفاده کردن و یا نکردن از ماهواره بحث پیچیده و در عین حال کلیشه ایی است که قریب به یک دهه در کشور ما جریان داشته و دارد و احتمالا باز هم خواهد داشت. مخالفان آن را معضلی میدانند که به بی بندو باری در جامعه اسلامی دامن میزند و موافقان آن را وسیله ای می دانند برای شکستن حصار مرزها و دسترسی آزاد به اطلاعات.

پایگاه خبری تحلیلی شیز اخیرا در مطلبی به موضوع استفاده از این وسیله در تکاب پرداخته و دلیل آن را نبود گیرنده دیجیتال در این شهرستان اعلام کرده است!!! که بسیار جای تامل دارد.

ضمن احترام به نظر دوستانمان در این وب سایت،لازم دیدیم به بررسی نکاتی در این زمینه بپردازیم.

نکته اول این که اگر به بحث استفاده از ماهواره به صورت کلان نگاه کنیم،به نظر بنده یکی از مهمترین دلایل  استفاده از ماهواره انحصاری بودن صداوسیما ، نبود شبکه های خصوصی و شکست این سازمان در تامین نیازهای مخاطبان خود بویژه جوانان همگام با تحولات جهانی است.

متاسفانه مدیران ارشد سازمان صدا و سیما و سیاست گذاران آن غافل از پیشرفت برق آسای تکنولوژی و به واسطه آن تغییر ذائقه مخاطبان هنوز درسیاست های دهه های شصت یا هفتاد سیر می کنند در حالی که با ظهور و پیشرفت ابزارهای ارتباطی جدید مخصوصا اینترنت و ماهواره  مردم دیگر منتظر حرکت لاک پشتی آن ها نخواهند ماند و عدم توجه با این امر ریزش شدید مخاطبانشان را در پی خواهد داشت.

نکته دوم این که امکان استفاده از گیرنده دیجیتال تقریبا 3 سال است که در کشور ایجاد شده است در حالی که سابقه استفاده از ماهواره در تکاب به یک دهه شاید هم بیشتر برمی گردد پس نمی توان به قطع و یقین عدم دسترسی به گیرنده دیجیتال را دلیل استفاده مردم تکاب از ماهواره دانست چه این که مردم کلانشهری مثل تهران سالهاست که با بودن گیرنده دیجیتال با کیفیت هنوز استفاده از ماهواره را ترجیح می دهند و تلاش ماموران نیروی انتظامی هم با سابقه بیش از یک دهه شکستن دیش و توقیف رسیور کوچکترین تاثیری در کاستن استفاده از این وسیله نداشته است.

نکته سوم اینکه در شهرستان محرومی مثل تکاب دلیل استفاده مردم بویژه  جوانان از ماهواره را علاوه بر نکات ذکر شده در بالا، باید در بیکاری جوانان و مشکلات مال ناشی از آن،نبود امکانات و مکان های تفریحی ازقبیل سینما،پارک ها و بوستان ها و شهربازی ها و سایر مراکز تفریحی ،نبود مراکز علمی و هنری از قبیل فرهنگسراها و سالن های تئاتر دانست نه گیرنده دیجیتال که برنامه های شبکه های آن نیز با صرف هزینه های کلان از بیت المال هیچ تفاوت شاخص و بارزی با کانال های هشتگانه رسمی ندارد.

در پایان امیدواریم که مسئولان صداو سیما با تغییر سیاست های گذشته و با استفاده از همه امکانات بالقوه و بالفعل و با ساخت برنامه های مطابق با وضع امروز جامعه ما مخصوصا ذائقه جوانان به مبارزه با تهاجم فرهنگی غرب بروند و روزی فرا برسد که خود جوان ایرانی با  دست خود دیش ماهواره بشکند نه نیروی انتظامی با توسل به جبر و یا سایر نهاد ها با پخش امواج پارازیت که این دومی سلامتی جسمی مردم را نیز نشانه رفته است و نیز امیدواریم دوستان صاحب قلم که دلسوزان تکاب و مردم آن هستند با بررسی دقیق و با در نظر گرفتن همه جوانب به اظهار نظر درباره مشکلات و معضلات این شهرستان بپردازند تا همه کاستی ها به درستی و بدون رود بایستی به سمع و نظر مسئولان امر برسد.

/ 10 نظر / 14 بازدید
bahman

ٌآقا خداییش برنامه هی تلوزیون یک قرون نمی ارزه ماهواره هم جیزی نداره

کرد

سلام همشهری من یک کرد هستم شما به من بگو صدا و سیما تا الان جندتا فیلم کردی پخش کرده تا ما ببینیم یا چندتا آعنگ کردی شاد گذاشته تا مردم ببینن ولی تو ماهواره من میتونم هروقت خاستم به زبان مادریم فیلم و شو ببینم

مهدي

سلام آقا بهروز اين خبر مربوط به شهر كوثر در اردبيل مي باشد كه رسانه ملي شهر شما در كماتل پرروي اين خبر را دزديده است و هرجا كه نام كوثر بوده آن را به تكاب تبديل نموده است . البته قبل از آن نيز رسانه محترم شاهين دژ نيز اين دزدي ادبي را نموده بودند ولي آنها با ارسال يك معذرت خواهي از ما طلب بخشش نمودند ولي متاسفانه اين سايت خبر دزد تا به حال به پيغام ما جواب نداده است . كافي است يا بار اين خبر را با نام كوثر سرچ بزنيد تا حسن نيت ما براي شما اثبات شود نبود گیرنده دیجیتال عامل افزایش ماهواره در کوثر/ اعتراضات مردم گیوی در خصوص نبود دستگاه دیجیتال

زویا

تلاش بیشتر دولت در این جهت، باعث ایجاد پدیده ای میشه که ما بهش میگیم مقاومت واکنشی یا reactment. یعنی ماهواره رو برای مردم جذابتر میکنهف حتی اگر قبلا هم نگاه نمیکردند.

خان اوغلان

منم موافقم داداش تلوزیون باید جذابیت داشته باشه شبکه های دیجیتال همش تکراره تولید جدید ندارن

مملی

یه فکری باید به حال شبکه استانی بکنن این شبکه کلا تکابو فرامش کرده عجیبه

کوثر

سریال جومونگو قزوین پخش میکنه بعد میده کردستان اون به لرستان اون به خراسان و..............استانها هم برنامه درست و درمون ندارن

همشهری

با نظر شما موافقم

گوهر

همیشه مردم جویای فرهنگ هستن ، فرهنگ های جدید که دیگران وارد زندگی روز مره می کنند . یا فرهنگهای تمدنهای پیشین که همیشه جذاب و قابل پیگیری هستن . این انتقال فرهنگ امروز از طریق تلویزیون و آنتن ها انجام می شه و هیچ دلیلی وجود نداره که بخواهیم راه ورود فرهنگ به اذهان مردم رو بگیریم . اما نکته ظریف اینجاست که گاهی افراد قوه تمیز و تشخیص رو برای همه مسائل استفاده نمی کنند و ممکنه عده ای گمراه بشن . بنابراین علت نباید چشم و گوش مردم رو بست بلکه باید بهترینها رو به ایشان نشان بدیم که به بدترین ها نگاه نکنند . با تشکر از شما به خاطر مقاله خوب تون مخصوصا قسمت نکته سوم خیلی دلنشین تر بود .

طاهر

من با جناب گوهر موافقم تلوزیون ما باید برنامه های خوبی بسازه که مردم خودشون ماهواره را کنار بزارن و دنبالش نروند مشکل از خودمونه