21 آذر تبریک یا تسلیت!!!

باسلام خدمت دوستان عزیز وعرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا برای همه شماعزیزان آرزوی موفقیت دارم.  

دوستان امروز یک روز تاریخی برای ملت ایران مخصوصا مردم دلیر آذربایجان است . روز 21 آذر برای مردم آذربایجان دارای دو مفهوم و خاطره ی متفاوتی است. 21 آذر سال 1324 روز جدا شدن آذربایجان از پیکر ایران، و 21 آذر سال 1225 روز نجات و برگشت آذربایجان به دامن مام وطن.

بیش از نیم قرن است که در سالروز 21 آذر، دو بخش مهم سیاسی  ایرانیان، وقایع سالهای 1324-25 در آذربایجان و کردستان ایران را بخاطر میاورند، و تمرکزگرایان خودمختاری گرایان را تجزیه طلب میخوانند، و خودمختاری گرایان هم تمرکزگرایان را قاتل و دیکتاتور خطاب میکنند.

 

تمرکز گرایان، وقتی که از قتل عام خودمختاری گرایان توسط ارتش شاه در 21 آذر میگویند، تصور میکنند که خود میهن پرستان واقعی هستند، و در مقابل از نظر خودمختاری گرایان،  تمرکزگرایان  از انسانیت بوئی نبرده اند،  که اینگونه قسی القلب از زندگی های نابود شده در آن وقایع سخن میگویند.

 

همچنین خود مختاری گرایان تصور میکنند که تمرکزگرایان بی عاطفه هستند،  که نیاز و حقوق مناطق و گروه های قومی و ملی ایران را درک نمیکنند، و در مقابل تمرکزگرایان هم خود مختاری گرایان را،  به عنوان تجزیه طلبانی مینگرند که میخواهند مناطق مختلف ایران را به نیروهای خارجی تسلیم کنند.

 

نیم قرن گذشته است و ما هنوز این شعائر و رسومات را هر سال مشاهده میکنیم.  این تقسیم بی معنی ایرانیان که در صبحگاه قرن بیست و یکم تنها مایه تأسف است، بویژه وقتی که ادامه یافتن آن موجب گمراهی جوانان  است.

 

عده ای سعی میکنند این تصوررا القا کنند که خط فاصل بر مبنای ناسیونالیسم در برابر کمونیسم  ترسیم شده است، و مرتب سعی میکنند که نام پیشه وری را در این رابطه تکرار کنند،  تا  که تحلیل خود را موجه جلوه دهند.  در صورتیکه این مسأله در ایران مدرن،  به زمان طرح انجمن های ایالتی و ولایتی در قانون اساسی مشروطیت بر میگردد.

 

عده ای دیگر هم سعی میکنند خط فاصل را بر مبنای استبداد پارس و ملت های ستمدیده ترسیم کنند.

 

مسئله ای که در جامعه بزرگ آذربایجان و در نمونه ای کوچکتر در تکاب افکار جوانان را به چالش کشیده است همین قوم گرایی است که ریشه پیدایش آن به آذر 24و25 بر میگردد.

 

امروز عده ای از دوستان با دست آویز قرار دادن 21 آذر 24 و تبلیغ خدمات دموکرات ها در آذربایجان و کردستان تفکری جدید برای جوان تکابی به ارمغان آورده اند،تفکری که در گام اول باعث ایجاد نفاق و یک نوع بد بینی متقابل در میان اکراد و آذری ها شد در حالی که این دو جریان در بدو ایجاد باعث اتحاد و همدلی میان مردم آذربایجان اعم از کرد و ترک و ارمنی و غیره شده بود.

حکومت مستقل فرقه دموکرات آذربایجان برای خودش محاسن زیادی داشت. از جمله ایجاد مجتمع دانشگاه تبریز و اسفالت خیابانهای تبریز برای نخستین بار در تاریخ و شرکت زنان در فعالیتهای اداری و حکومتی و تقسیم اراضی. گرچه این اقدامات با حمایت دولت شوروی صورت میگرفت ولی توده مردم هم با فرقه همراه بودند. فرقه از سویی جزو ایران بودن و از سوی دیگر اتحاد با جمهوری شوروی آذربایجان را مطرح میکرد که ایده و هدفی متناقض بود.

امروز این تناقض در میان جوانان تکاب به صورتی دیگر خود را نشان داده است که خلاصه وار به آن می پردازیم :

1 .پدران ما این تفکرات را در بدو ایجاد رد کردند و حتی به فرمان حکومت وقت لبیک گفته به جنگ دموکرات ها رفته ،همه ساله در سالگرد این پیروزی جشن میگرفتند.(عکس بالا یکی از این جشنها را در دهه چهل یاپنجاه نشان میدهد).

٢.حس وطن پرستی ،عرق ملی ،دین و مذهب مشترک ایرانیان و خونی که جوانان ما در راه آزادی و استقلال وطن هدیه کرده اند باعث تردید در انتخاب ایدئولوژی قوم گرایان می شود.

3.از طرفی جریانی که اخیرا در راستای تخریب اقوام در ایران خواسته یا نا خواسته به محوریت فارس گرایی در کشور به وجود آمده وبه تخریب اقوام در رسانه ها ی مختلف می پردازد خون جوان متعصب شهرستانیرا به جوش آورده به عضویت در این جریان های فکری تر غیب می کند . لذا در این آشفته بازار که یکی از دستاوردهای منفی 21 آذز است انتخاب راه درست برای جوانان بسیار سخت شده است .

با این اوصاف نمیدانم 21 آذر را تبریک بگم یا تسلیت!!

/ 1 نظر / 6 بازدید

ببین همه چیز کاملا روشن اگه کمی از حقوق بشر یا تاریخ اقوام ایران خوانده باشی به راحتی میفهمی که درس کدام است وغلط کدام. مردم ازربایجان بیدارند و این بیداری روز بهروز بیشتر میشود. من از تو تعجب میکنم که 29 سالته و هنوز درست وغلط را نمیدانی البطه شرمنده که رک حرف میزنم ازربایجان حتما از ایران جعلی جدا خواهد شد انشاالله خودت میبینی