تجمع اعتراض آمیز کارگران اخراجی مقابل فرمانداری تکاب

 امیر خالق نژاد(خبرنگار آینانیوز-تکاب)/ جمعی از کارگران و کارکنان اخراجی کارخانه استحصال و فرآوری طلای پویازرکان آق دره تکاب پیش از ظهر روز یکشنبه چهارم اریبهشت ماه در مقابل درب ورودی و حیاط فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند.

این کارگران که چند روز پیش به علت آنچه که تعطیلی کارخانه طلای آقدره اعلام شده بود شغل خود را از دست داده‌اند و با برگزاری این تجمع خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند .

تجمع ‌کنندگان خواستار توقف کامل فعالیت استحصال و فرآوری طلای آق دره تکاب تا زمان رسیدگی به وضعیت شغلی و جسمی خود و اطمینان از سلامتی کارگران شدند.

پیش‌تر مدیر عامل کارخانه فرآوری و استحصال طلای آقدره تکاب از تعطیلی کارخانه به علت نقص فنی و شکستگی یکی از قطعات اصلی آن خبر داد و به همین دلیل بیش از 95 در صد کارگران و کارکنان این کارخانه شغل خود را از دست داده‌اند.

تجمع کنندگان در حالی از تداوم بیکاری و اخراج خود اظهار نارضایتی می‌کنند که به گفته آنان فعالیت بخش‌هایی از کارخانه با تعدادی از کارکنان همچنان ادامه دارد.

یکی از کارگران حاضر در این تجمع گفت فعالیت کارخانه طلا همچنان ادامه دارد و قصد مسئولان کارخانه از اخراج کارگران نامعلوم است.

وی افزود کارخانه طلای آقدره تکاب در حالی به فعالیت خود ادامه می‌دهد که بسیاری از کارگران خود را اخراج نموده و هیچ زمان دقیقی برای بازگشت به کار آنان اعلام نشده است.

وی می‌گوید: مسئولان کارخانه طلای آقدره با تعدیل گسترده نیرو به فعالیت خود با تعداد محدودی از کارگران و کارکنان ادامه می‌دهند.

گفتنی است فعالیت کارخانه طلای آقدره تکاب به علت نقص فنی تعطیل اعلام شده اما حضور تعدادی از کارگران و کارکنان آن در محل کار خود شاعبه‌ی تعدیل نیروی کار را ایجاد نموده و عدم پاسخگویی مسئولان این کارخانه و سرگردانی کارگران اخراجی آن موجب نارضایتی کارگران گردیده است.

از طرفی تجمع کنندگان که خواستار رسیدگی به موضوع توسط مسئولان محلی و سازمان صنایع و معادن استان آذربایجان غربی بودند توقف کامل فعالیت کارخانه طلای آقدره را اصلی‌ترین خواسته خود عنوان نمودند و از اینکه کارخانه طلابا وجود اخراج گسترده کارگران خود همچنان به فعالیت ادامه می‌دهد ابراز نارضایتی نمودند.

یکی از کارکنان اخراجی کارخانه طلای آق‌دره در این زمینه می‌گوید ما کارگران در حالی اخراج شده‌ایم که در مدت فعالیت‌ و اشتغال خود در این کارخانه در معرض انواع آلودگی‌ها و خطرات ناشی از کاربرد مواد شیمیایی و سمی خطرناک قرار داشته‌ایم.

عبدالله‌نیک‌پور می‌افزاید در تمام مدت اشتغال در این کارخانه ما در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها بودیم و هر بار که نسبت به تجهیز کارخانه به لوازم ایمنی هشدار داده‌ایم با پاسخ منفی مسئولان کارخانه روبرو گشته‌ایم.

وی ادامه داد کارگران کارخانه طلا از ترس اینکه شغل خود را از دست بدهند در مدت اشتغال خود در این کارخانه قادر به اعتراض نبوده و ما همچنان در شرایط نامناسب و نامساعد بهداشتی کار می‌کردیم.

وی تأکید می‌کند ما کارگران حاضر نیستیم با این شرایط در آن کارخانه مجدداً کار کنیم و از مسئولان می‌خواهیم به وضعیت جسمی و مشکلات روحی، روانی و حتی بیماری‌های پوستی ما که ناشی از اشتغال در شرایط و محیط غیر استاندارد بوده رسیدگی نمایند و تضمینی برای سلامتی ما بدهند.

یکی دیگر از این کارگران نیز اظهار نمود که ما نه تنها شغل خود را از دست داده‌ایم بلکه اشتغال در این کارخانه طی سالیان گذشته توان جسمی و روحی ما را نیز از بین برده و اکنون به علت انواع بیماریهای تنفسی، ریوی ،اعصاب و روان، گوارشی و حتی حساسیت‌های شدید پوستی قادر به فعالیت و کار و حتی انجام امور روزمره خویش نیستیم. علی رحمتی می‌افزاید من به مدت 6 سال در این کارخانه شاغل بودم و آلودگی‌های فروانی ناشی از جداسازی طلا و استحصال و فرآوری آن از قبیل سیانور، جیوه، ارسینک، سیلیس در بدن ما رخنه کرده و اکنون با مشکلات جسمی از قبیل التهاب مفاصل و اختلال در اعصاب مواجه شده‌ام.

وی یادآور شد ما کارگران اخراجی در حالی شغل خود را از دست داده‌ایم که به علت برخورداری از انواع بیماریهای ناشی از اشتغال در محیط غیر بهداشتی ، غیر ایمنی و غیر استاندارد هیچگونه آینده‌ی شغلی نداریم و حتی وضعیت جسمی ما نیز در هاله‌ای از ابهام و خطرات احتمالی دیگر قرار دارد.

کد خبر:  269055
فرستنده: ainanews Admin

/ 1 نظر / 13 بازدید
فتحي _نبي كندي

سلام آقاي ميرزايي ممنون كه صداي كارگران مظلوم را به گوش ملت و مسئولين ميرسانيد،خدا كند فقط توطئه اي در كار نباشد كه بخواهند كارگران بومي را دور بزنند.