نقدی بر وضعیت کتابخانه های شهرستان تکاب

کتابها را تحویل گرفتم و به سمت اتاق مطالعه رفتم، نزدیک به  بیست نفر از دانش آموزان که کاملا مشهود بود برای کنکور در این سرمای سوزناک در حال رقابت باصدها هزار دانش آموز پشت کنکوری هستند که برای خیلی از آن ها تمامی امکانات جانبی مطالعه فراهم شده است.

هنگام سوال از آنها متوجه شدم که مدت هاست که این گونه در این سرما درس می خوانند و حال انتظار می رود که باید رتبه های سه رقمی و دو رقمی در سطح شهر افزایش یابد.از زوج و فرد بودن روزهای مطالعه برای آقایان و خانمها گرفته تا سرمای سوزناک سالن مطالعه و کم بودن تعداد کتابهای درسی ، آموزشی و تستی برای دانش آموزان همه مسائلی است که باید خیلی سریع به آن رسیدگی شود. آینده یک شهر را همین دانش آموزان با مطالعه و پیشرفت تحصیلی می سازند و لازم و ضروری است که حتما به آنها توجه شود.

سال 1386 برای اعتراض به طرح روزهای زوج و فرد مطالعه در کتابخانه و بیان این نکته که نمیتوان یک روز در خانه درس خواند و یک روز در کتابخانه، چندی از دانشجویان و دانش آموزان به ملاقات فرماندار سابق آقای دولتی رفتیم و هنگام بیان صحبت هایمان تنها جوابی که به ما داد این بود که یک روز درس بخوانید و یک روز استراحت کنید. حال از همه معلمان و دانش آموختگان عزیز هنگام خواندن این متن خواهش می شود که این جمله آقای دولتی را تفسیر کنند.

کتابهای داخل کتابخانه جهت واگذاری به افرادی که عضو کتابخانه هستند نیز بسیار قدیمی و بسیاری از آن ها کیفیت علمی کنونی را ندارند و حتی بعضی از آنها با توجه به قدمت و استفاده زیاد کاربران وضعیت خوبی ندارند. مجتمع فرهنگی شهرستان تکاب نیز که طی سالهای اخیر ساخته شده و تا حدودی کتابهای تازه تری را  گردآوری کرده است، فضای کافی جهت مطالعه در آن وجود ندارد و به بیانی دیگر برای کارهای فرهنگی – هنری بنا گردیده است و نه مکانی برای مطالعه و کتابخوانی.

با این اوصاف و با توجه به مستعد بودن دانش آموزان و دانشجویان تکابی از مسئولین شهر و والدین گرامی جهت مساعدت و همکاری انتظار می رود که فضای تمام وقت با امکانات مناسب جهت مطالعه برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم گردد تا شاهد شکوفایی علمی آنها باشیم.

علم بزرگترین هدیه است که می توان به فرزندان داد.

/ 5 نظر / 4 بازدید
کریمی

دست مریزاد هادی جان عالی بود کاش اون موقع یه جواب دندان شکن به این فرماندار علامه دهر می دادی

رضایی

اون اقایان کوتاه فکر زیاد بودند و خدا ازشان اگذرد ما در خانواده ای ده نفری و دو اتاقی زنئگی میکردیم و با اون کار زوج وفرد و پیاده کردن طرح ترافیک تهران در تکاب اولا از ارائه خدمات به قشر محروم خودداری کرئن و بنده مجبور بودم تو سرما در پارک درس بخونم در ثانی با این کار فقط اتاق و میز کارشون بزرگتر که بگن کمبود فضا داریم و طرح کشوری است و ... ولی از اقایان باید پرسید ایا تا به حال درخواستی مبنی بر تعریض و افزایش فضا و کتاب برای کتابخانه ها را داده اند یا نه از ترس افزایش کار هیچگاه چنین جسارت و یا سواد نگاشتن چنین درخواستی را نئاشته اند؟در پایان از فرماندار جدید به عنوان ی اعتدال خواهشمندم اولا نسبت به این اجحاف اقدام ودر ثانی فضای شهر را به سوی اعتدال و امید ببرند تا تغییر را حس کنیم

حامد

البته در جایی که مسئولین (فرماندار و شهردار!)بی توجه باشند بیشتر از این انتظار نمی رود. البته دوست عزیز این مشکل که شما می گین بحمدالله با گاز کشی حل شده است.

از طرف دانش آموزان

امیدوارم با تغییر مدیریت کتابخانه های عمومی مشکلات این چنینی زودتر حل شود برای ما دانش آموزان هم مشکل فضا هل گردد

سجاد نعیمی

سلام خیلی خوشحال می شوم با حضور بنده نقد بر وضعیت کتابخانه ها صورت بگیرد.گروه خبرنگاران و کسانی که دوست دارند از وضعیت کتابخانه ها و اقدامات صورت گرفته مطلبی گیرشون بیاد تشریف بیارن اداره کتابخانه های عمومی ؛و منصفانه نقد کنید.بنذه با افتخار از تمای منتقدان عزیز دعوت می کنم تا تشریف بیارن و وضعیت رو برسی کنیم. نعیمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان تکاب.