تکاب در باطلاق نژادپرستی

چند روز پیش بعد از ماهها سفری چند روزه به شهرستان تکاب داشتم .حدودا ساعت 5 صبح بود که خسته و کوفته از اتوبوس پیاده شدم .اتوبوس که چه عرض کنم در مقایسه با اتوبوس های سایر شهرهایی که دیده بودم حتی درشکه هم نمی شود نامید و مردم تکاب تا کی باید با این درشکه های اتوبوس نما خود را به پایتخت برسانند خدا می داند.

بگذریم بعد از ساعتی استراحت درمنزل پدری با شور و شوق بی حد پا در کوچه وخیابان های شهر گذاشتم .همه جا را به دقت نگاه می کردم هیچ چیز تغییر نکرده بود .انگار زمان در این شهر سالهاست جریان ندارد مغازه هاباز و کاسب ها تو چرت بودند.ماموران اداره آب و فاضلاب آخرین قسمت از آسفالت شهر را که چند سال پیش با هزار سلام و صلوات وبوق کرنا ترمیم شده بود و هنوز قابل استفاده بود را می کندند.جوان های شهر بیکار و بی هدف یکی یکی و گاها  گروه گروه تو خیابان های شهر پرسه میزدند.یکی دوتا از همکلاسی های سابقم را دیدم ،علی که آرزو داشت در آینده خلبان بشه گوشه ای از خیابان بساط کرده و دستفروشی می کرد.وحید که رویای مهندس کامپیوتر شدن را در سر داشت کارگر ساختمانی شده بودو تقی با 35 سال سن ظاهر مذهبی به خود گرفته آرزو دارد در سپاه استخدام شود.این ها برای ما تکابی ها عادی است اما چیزی که برایم تازگی داشت شعارهایی نژادپرستانه ای بود که روی دیوارهای شهر نقش بسته بود.فقط همین را کم داشتیم بیکاری،فساد،اعتیاد،فقر و فحشا و عقب ماندگی کم بود حالا باید دودستگی در میان جوانان این شهر محروم را هم تحمل کنیم .

موضوع را پیگیری کردم و با افراد مختلف از آذری ها و اکراد دیدار و گفتگو کردم میگفتند که چندی پیش فردی با گرد آوردن گروهی به دور خودوپخش شبنامه در شهر قوم ترک را برترین قوم ایران دانسته که زیر سیطره فارس ها قرار گرفته و حقش پایمال شده است.این گروه که پان ترک نام گرفته تکاب را مهد ترک ها و کردها را مهمانان ناخوانده قلمداد کرده که باید شهر را ترک گویند،در مقابل جوانان کردبه اقدام متقابل دست زده و با تشکیل گروه زیرزمینی پان کردبه مبارزه با ترک ها پرداخته اند.

از شنیدن این اخبار واقعا متاثر شدم ،جوانان و تحصیلکرده های شهر محرومی مثل تکاب  به جای اینکه دست به دست داده و با همفکری و همیاری هم شهر از گرداب فقر و عقب ماندگی نجات دهند،به جان هم افتاده و هر کدام پرچم دار گروهی شدند که ایدولوژی غلطشان سالها قبل شکست خورده و سردمدارانشان دست تسلیم بالا برده اند.

تاریخ هنوز فراموش نکرده که فرقه دمکرات آذربایجان در زنجان و مخصوصا در روستاهای زرین آبادو گرماب چه جنایاتی را مرتکب شدند،فرقه ای که با سیاست خفقان و وحشت آذربایجان را به دامن شوروی اندخت و باعث کشته شدن هزاران نفر شد.فرقه ای که اجداد ما نیز آن را قبول نداشته وبا کمک هم و به فرماندهی مرحوم عیسی خان نویدی به جنگ با عمال آنها رفتند. تاریخ هیچ وقت فراموش نمی کند که چگونه احزاب کردی با سیاست های اشتباه و عدم وحدت بین خود در طرح ایدولوژی خود مختاری و نداشتن ساز و کار و تاکتیک مناسب در مذاکره با حکومت های پهلوی و جمهوری اسلامی و تقلید کور کورانه از جنبش های کردی عراق هزاران هم وطن کرد را قربانی کردندوبا آغاز جنگ کردستان در دهه شصت لطمات جبران ناپذیری به کردستان و ایران وارد کردندکه حاصل این برادر کشی جان باختن هزاران انسان از کردو ترک و فارس و غیره بود.

چرا نباید از تاریخ درس بگیریم؟چرا باید خطای آزموده شده را دوباره بیازماییم؟آیا این فقر و عقب ماندگی و مصیبتهای حاصل از آن برایمان بس نیست؟جای بسیار تاسف است شهری که زمانی زادگاه ادیبانی مثل عباسعلی خان صبور،علی اسلامی،قادری،یدالله مدنی،حاجی حسن و امثال این ها بود امروز به خاطر تفکر غلط حاکم بر آن شهرداری  جرات نصب یک مجسمه از استاد شهریار یا مولوی کرد را ندارد.

نخبه های شهر شما چرا ساکت نشستید؟چرا با صدور بیانیه ها و سخنرانی ها اذهان جوانان را روشن نمی کنید؟به خدا همه شما تکلیف دارید و با در پیشگاه خدا جوابگوی سکوت نا بجای خود باشید.

/ 13 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اميد

ميرزايي جان يادت مياد همكلاسي بوديم؟ وقثي نميتواني كمك كني سنگ جلوي پاي هم زبان هايت ننداز . تو از مرحله پرت شدي و از هيچ چيز خبر نداري . پيشنئاد ميكنم بيشتر تحقيق كن و بعد اظهار نظر .

س ع

آقای میرزایی! لطفاً این مطلب را هر چه سریعتر از وبلاگتان بردارید و بیشتر از این با احساسات پاک جوانان بازی نکنید.

بابک

اِ اِ اِ اِ ... آقا تورو چه به این حرفا؟ بهتره بری با همون دوست دختره جفنگ بچه تهرون اس ام اس بازیاتو بکنی که لینکش رو هم زدی تو وبلاگت. آهای آقای به اصطلاح بچه تهرون! خودت رو روشنفکر به حساب نیار و برای نخبگان شهر هم پیشنهاد نده. باشه پسر خوووووووب! آفرین! حالا شدی بچه ی خوب مامان!

سعید

بازی ننمای با دم شیر * هر چند به دست اوست زنجیر توهین ننما به قوم و خویشم * کز هر جهتی من از تو بیشم در محضر ترک ادب نگهدار * سر خم کن و حرمت ادب دار ما ملت قهرمان ترکیم * ما زاده سرزمین گرگیم پا چون به حریم ما گزارید * ساکت شده پارس کم نمایید آویزه گوش کن از این پس * هر دوره زمان و پیش هر کس زین پس به هر کجا رسیدی * هر جا که نشان ز ترک دیدی برخیز و وفای خود نشان ده * در محضر ترک دم تکان ده

مهدی

سلام دوست عزیز (بفرمایید داخل دم در بد میشه)شما نشستید از بیرون یه نگاهی میکنید نمیدونید چه خبره! خودتان نوشتید فردا باید جوابگوی خدا باشیم!این نوشتهایتان برای قانع کردن خودتان بد نیست, افکارتونم خوبه(ولی نه در این موقعیت)

لااااااااااااا

بو گور نئجه اوزون تحویل آلیر. یاواش گئت یخیلارسان بال!!!!!!! رسما توهم وورب هااااااا

لعیا

سلام پست جالبی بود و جالب تر از اون نظرات همشهریانی که ندانسته پاسخ های خوبی ندادند. من یک تکابی هستم اما فقط اونجا متولد شدم و همه عمرم رو تو شهر قم گذروندم اما با مشکلات اونجا هم اشنا هستم. حق می دم به همشهری های عزیزم که از شرایط موجود ناراضی باشند . اما ادبیاتی که دوستان به کار بردند صحیح نیست. اگر گفتگویی صورت نگیره راه حلی هم ارائه نخواهد شد. جواب نویسنده توهین و فحاشی نیست. اگر اهل گفتگو هستید بسم الله وگرنه برای فحاشی چاله میدان های شهر مناسب تر هستش. آقای میرزایی شهری مثل تکاب مادامی که از طرف دولت اقدام جدی صورت نگیره روی عمران و آبادی رو نمی بینه و برای من خیلی جالبه که شهری با این همه نعمت های خدادادی و بالقوه چرا باید انقدر محروم باشه. کافیه فقط صنعت توریسم تو این شهر کمی فعال بشه خواهید دید که چه رونقی خواهد گرفت اما افسوس که کسی به فکر نیست. به وجود نیاوردن ظرفیت های فکری و اندیشه و تعمق راجع به داشته ها موجب عقب موندگی ورخنه همه جور عقاید و افکار عجیب و غریب و گاه خظرناک میشه. امیدوارم این شهر زیبا هم روی آبادی و عمران رو به خودش ببینه. موفق باشید.

حسن آباد تکاب

میگم باتلاق با ت دو نقطه نوشته نمیشه؟

حسن آباد تکاب

تو کتاب سینوهه پزشک فرعون مصر نوشته که بشر همیشه احمقه.نژاد و قومیت افراد عوض میشه ولی حماقت بشر سر جاش میمونه.به امید روزی که این مرز های ناسیونالیستی شکسته بشه و فقط انسانیت انسانها مهم باشه.من خودم کورد زبانم.و افتخارم اینه که از تورک زبنا یه دوستایی دارم که مثل داداش خودم دوستشون دارم.مرگ بر تعصبات قومی و مذهبی زنده باد انسانیت

حسن آباد تکاب

آخه چه تعصبی؟؟؟ آدمای متعصب از حیوان پست ترند نژاد دست خود آدم که نیست. مذهبم که تقریبا تبدیل به رسم و رسومات قومی شده و یک دکان برای فرصت طلبان.از مداحی پولی مداحای شیعه ها گرفته تا شیوخ اهل سنت و روحانیون یهودی و کشیش ها و......از منابع مشترک هزاران برداشت میشه.اگه از همین الان تا 10 سال دیگه تحقیق مذهبی کنی بدون پیشفرض باشه مطمئن باش که به هیچ نتیجه ای نمیرسی.یک مشت احادیث جعلی.از هر طرف معلوم نیست تو این هزار و اندی سال چه کسی به خاطر منافع شخصی چی اضافه کرده.از قمه زنی شیعه های صفوی تا عملیات انتحاری های وهابی ها.فقط سرگردانی و تحیر.ولی اگه در هر علم دیگه تحصیل کنی و تحقیق کنی شاید بعد از 10 سال به جایی برسی که بتونی یک خار از بدن انسان ها در بیاری.داشتن معنویت و ارتباط با خدا چیزی جدا از دنبال کردن مذاهب ساختگی ای مثل شیعه صفوی و سنی اموی است. شیعه علوی=سنی محمدی